Logitech Z906 tweeter nasıl bağlarım?

Rog53

Kilopat
Selam arkadaşlar Z906 ses sistemi kullanıyorum, tiz sesler az geldiği için uydu hoparlörlere tweeter bağlamak istiyorum, 1-2 gündür araştırıyorum doğru ohm tweeter hangisi ve doğru kondansatör hangisi çözemedim. İnternet'de herkes farklı değerler veriyor. Örnek olarak 8 ohm Tweeter'a kutupsuz 1.5 - 4.7 uf arası bir kondansatör bağlasam ve bunu uydu hoparlörlerinin arkasına paralel bağlasam isteğimi karşılayabilir miyim? İstediğim şey sağlıklı ve doğru kurmak. Gerekirse alacağım tiz sesler az olsun ama amfiye ve sisteme zarar vermesin. İlginiz için teşekkürler.

Selam arkadaşlar Z906 ses sistemi kullanıyorum, tiz sesler az geldiği için uydu hoparlörlere tweeter bağlamak istiyorum, 1-2 gündür araştırıyorum doğru ohm tweeter hangisi ve doğru kondansatör hangisi çözemedim. İnternet'de herkes farklı değerler veriyor. Örnek olarak 8 ohm Tweeter'a kutupsuz 1.5 - 4.7 uf arası bir kondansatör bağlasam ve bunu uydu hoparlörlerinin arkasına paralel bağlasam isteğimi karşılayabilir miyim? İstediğim şey sağlıklı ve doğru kurmak. Gerekirse alacağım tiz sesler az olsun ama amfiye ve sisteme zarar vermesin. İlginiz için teşekkürler.
Bende bu hoparlörde tizlerden şikayetçiyim. Bu hoparlörün bazı tizleri verme kabiliyeti yok. Şöyle de bir konu açtım: Logitech Z906 hoparlörün tizleri iyi değil

Kanka sonuç ne oldu? Yapmadıysan harman kardon hoparlör seti alıp takmayı deneyebilirsin, denemeden önce her ikisini de sök ohm ve W değerleri aynı mı kontrol et.

Ben bunu z623 sistemimde deniyip youtubeda paylaşacağım. Beklemede kalın seri, paralel, kondansatorlu, kondansatorsuz her türlü testi yapmaya çalışacağım.

Ben bunu Z623 sistemimde deniyip YouTube'da paylaşacağım. Beklemede kalın seri, paralel, kondansatorlu, kondansatorsuz her türlü testi yapmaya çalışacağım.

Ne yaptın hocam? Z906 aldım sıfır, buna ekstra hoparlör alıp 7+1 veya 8+1 filan yapmayı düşünüyorum, problem yaşar mıyım acaba?

Ne yaptın hocam? Z906 aldım sıfır, buna ekstra hoparlör alıp 7+1 veya 8+1 filan yapmayı düşünüyorum, problem yaşar mıyım acaba?

Problem yaşarsın. 8+1 yapmış olursun fakat teoride pratikte atıyorum sağ kanala bir haporlor daha eklemiş olursun. Eğer sql artırmak istiyorsan düzgün bir satıcıdan tweeter alırsan 7 adet tweterları 7 hoparlere ayrı ayrı paralel bağlarsan tiz tonlarını çok daha iyi alacaksın buda sql yani sound quality level artıracaktır spl yani sound peal levelınıda çok az düşürecektir ama bunu farketmezsin bile çünkü z906yı zaten büyük ihtimalle ses düzeyini %50 fazla artırmıyosundur.

Problem yaşarsın. 8+1 yapmış olursun fakat teoride pratikte atıyorum sağ kanala bir hoparlör daha eklemiş olursun. Eğer SQL artırmak istiyorsan düzgün bir satıcıdan tweeter alırsan 7 adet tweterları 7 hoparlere ayrı ayrı paralel bağlarsan tiz tonlarını çok daha iyi alacaksın bu da SQL yani sound quality level artıracaktır spl yani sound peal levelınıda çok az düşürecektir ama bunu fark etmezsin bile çünkü Z906'yı zaten büyük ihtimalle ses düzeyini %50 fazla artırmıyosundur.

Hocam elimde 10 senelik hatta daha fazladır kullandığım kawainin 5+1 sistemi var ama 2+1 kullanıyorum PC'de, kawainin 2+1indeki hoparlörleri buna eklemeyi düşünüyordum elimdekileri ekleme yapacaktım yani 7+1 yaparım diye düşünüyordum, 906'ın çıkışı güçlüdür besler diye düşünüyordum ama yanlış mı düşünüyorum hocam? Veya 5500 veya 906'ın hoparlörlerini satıyorlar sarı sitede onları alır ekleme yaparım diyordum kendi kendime.

Dostum sisteminde neyi eksik olarak görüyorsun. Mesela benim z623 te tizler eksikti ben de gittim 75 rms 4 ohm luk 2 adet tweeter aldım sistem kendine geldi. Şimdi de mid leri değiştiricem. Bendeki z623 ilk çıkanlardan olduğu için körükleri yırtılmış. Aklımda iyi bir markanın 16 cm koaksiyel hoparlorunu almak. Daha sonrada çıplak duran tweeterımı ve yeni alacağım koaksiyel hoparlerime özel bir kabin yapmak var aklımda. Aklında benim sistemim taşırmı giib bir soru olmasın çünki sistemin max ne verebilirse onu verecektir. Eski kawai hoparlörünle yada fazladan orijinal logitech hoparloru takmanın sistemine hiçbir faydası olmayacaktır.

Dostum sisteminde neyi eksik olarak görüyorsun. Mesela benim z623 te tizler eksikti ben de gittim 75 rms 4 ohm luk 2 adet tweeter aldım sistem kendine geldi. Şimdi de mid leri değiştiricem. Bendeki z623 ilk çıkanlardan olduğu için körükleri yırtılmış. Aklımda iyi bir markanın 16 cm koaksiyel hoparlorunu almak. Daha sonrada çıplak duran tweeterımı ve yeni alacağım koaksiyel hoparlerime özel bir kabin yapmak var aklımda. Aklında benim sistemim taşırmı giib bir soru olmasın çünki sistemin max ne verebilirse onu verecektir. Eski kawai hoparlörünle yada fazladan orijinal logitech hoparloru takmanın sistemine hiçbir faydası olmayacaktır.
En iyisi tweeter al 7 tane tak hepsine ondan sonra duy sistemin sesini.

Arkadaşlar konuyu açtıktan sonra çok deneyimim oldu. Şöyle ki Z906 sistemin hoparlörleri fullrange olduğu için harici hoparlörler bağlandığında doğru ses vermiyor. tweeter ve bass ın sıfır olduğu bir sistem orta ses yani mid çalıyor sadece. Bass sesleri tamamen subwoofer üstleniyor bir bakıma mono bir ses sistemi gibi düşünebilirsiniz. Geriye tweeter eksiği kalıyor bende bu problemi pıonner TS-S20 tweeter kullanarak çözdüm. Kutunun içinden orjınal crossoverları çıkıyor ve pıonner şöyle bir şey belirtiyor. Crossover kullanırsan 4ohm kullanmazsan 8ohm olarak kullanabılırsın diyor. Ben 4ohm olarak yaptım biraz daha şıkır şıkır olsun derseniz 8ohm yapabilirsiniz. Ya da harici kutupsuz kondansatör alıp istediğiniz tonu elde edebilirsiniz. Paralel bağladığım için ses dengesi doğru ilerliyor besleme ve amfi katında sorun yaratmıyor. TS-S20'lerin performansını bilen bilir Z906'nın eksik tarafını kapatmaya yetti. 4 hoparlör stereo çaldığı için 2 takım tweeter aldım taktım memnun kaldım. 3 yıldır kullanıyorum.

Geri
Yukarı