LoL Destek Rolü ve Başıma Gelenler

Destek ve orman kaldırılsın 3 vs. 3 atalım bence.
Cidden böyle bir şey olmasını isterdim.
Çünkü oyunda kırmızı takımdaki 3 kişi (adc, mid ve top) mavi takımdan iyi olabilir.
Ama mavi takımın destek ve ormancısı iyiyse, kırmızı takım oyunu kaybediyor.
Kırmızı takımda 3 kişi iyi, 2 kişi kötü oynuyor. Mavi takımda 2 kişi iyi, 3 kişi kötü oynuyor. Ama kazanan mavi takım oluyor.

Bundan nefret ediyorum. Orta koridor oyuncusuyum ve bazen inanılmaz derecede camp yiyorum. Özellikle zaten Türkiye'de ormancılar ne harita bakıyor, ne yardıma geliyor.
Karşı support 2 kere, top 1 kere, jungle 6 kere gang atıyor 15 dakikada. Benim ormancım geliyor, boş boş dolanıp gidiyor. Çünkü, olmayacak yerlerde gang deniyorlar. Yaptıkları vakit kaybetmek oluyor.
Hocam bu oyundaki temel kural şudur: Gank yersen senin hatandır. 15 dakikada 9 gank yiyene kadar minyon manipülasyonuyla koridoru dondurabilirdiniz. Ayrıca bir iki kez kamp yiyip öldükten sonra ormancınızın sizin koridorunuza gelmemesi doğru bir harekettir zira kaybeden koridora gelip kendisi de ölürse oyunu komple kaybetmiş olursunuz. Orta koridor gibi zor ve saldırıya açık bir rolü bu kafa yapısında oynadığınız müddetçe daha iyi sonuçlar alacağınıza eminim. 🙂

Takım temelli bir oyunda arkadaşlarınız kötü diye şikayet etmemelisiniz ayrıca. Eğer ki 5v5 sizi açmıyorsa özel oyun kurup 1v1 atabilirsiniz ARAM haritasında. 🙂

Hocam siz kendinizi fazla kaptırmışsınız yeni arkadaşınız size reel dünyada o hareketi çekmiş farkındasınızdır umarım :)
Hocam sizce farkında olunmayacak bir hareket mi? 🙂

Oyuncularının destek rolünü tam olarak anlayamamasını bırakın Riot'un dahi destek rolünün ne demek olduğunu anladığından emin değilim. Ne CC ne de iyileştirme yeteneği olan şampiyonlara destek denmesi çok garip kalıyor diğer oyunlara göre. Normal bir destek anlayışına sahip oyuncu için hiç keyif vermeyen bir oyun belirli şampiyonlar dışında. Zaten kitlesi yüzünden de akıl sağlığınızı korumak için çok önceden bırakmış olmanız gereken bir oyun...

Bi' kere öncelikle el insaf, görgü kuralı denen bir şey kalmamış. Arkadaşınızla beraber bir keyif yapmak isterken araya davetsiz misafir giriyor üstelik tavır takınıyor. İster kötü oynayın ya da iyi, size saygı duyulması gerekirdi. Tatlı bir dille dile getirebilirdi, o ne demek "Bak böyle yapmasaydım kazanamayacaktık." gibi laflar? Sanki babasının hayrına oynuyor. Ben orada olsam amel defterini kapatırırdım şuracıkta.

Destek rolü mevzusuna gelirsek; sadece ADC'ye değil, takıma destek verilmesi gereken bir roldür, bunu detaylı bir şekilde açıklamama gerek yok zaten. Velhasıl bu rolün tanımı hakkında maalesef kimse bilinçli değil, dolayısıyla bilen biriyle oynarın derim.

Hocam bu oyundaki temel kural şudur: Gank yersen senin hatandır. 15 dakikada 9 gank yiyene kadar minyon manipülasyonuyla koridoru dondurabilirdiniz. Ayrıca bir iki kez kamp yiyip öldükten sonra ormancınızın sizin koridorunuza gelmemesi doğru bir harekettir zira kaybeden koridora gelip kendisi de ölürse oyunu komple kaybetmiş olursunuz. Orta koridor gibi zor ve saldırıya açık bir rolü bu kafa yapısında oynadığınız müddetçe daha iyi sonuçlar alacağınıza eminim. 🙂

Takım temelli bir oyunda arkadaşlarınız kötü diye şikayet etmemelisiniz ayrıca. Eğer ki 5v5 sizi açmıyorsa özel oyun kurup 1v1 atabilirsiniz ARAM haritasında. 🙂

Hocam sizce farkında olunmayacak bir hareket mi? 🙂
Hocam koridoru her zaman donduramıyorsun.
Ben de yeni bir oyuncu değilim.
Elimden geldiğinde 6 levele kadar koridoru itmem, geride tutarım. Zed oynuyorum genelde çünkü.

Ancak bahsettiğim maçta Yasuo oynuyordum. En ufak bir ileri atılışımda karşı ormancı vs. çıkıyor arkadan.
Koridoru donduruyordum zaten, farm alamıyordum. Syndra vardı ve sürekli Q atıyor.
Ben de sıkılıp daha çok ileri atılıyorum.
Ayrıca bahsettiğiniz kaybedilen koridora gang atılmaz kuralı bence saçmalık (bir yere kadar).
1-2 kill almış ve daha kasmamış bir koridora gang atmak çok daha mantıklı, durumu eşitlemiş olursun. Ama adam 7-8 kill aldıysa tabii gang atılmaz.

Oyuncularının destek rolünü tam olarak anlayamamasını bırakın Riot'un dahi destek rolünün ne demek olduğunu anladığından emin değilim. Ne CC ne de iyileştirme yeteneği olan şampiyonlara destek denmesi çok garip kalıyor diğer oyunlara göre. Normal bir destek anlayışına sahip oyuncu için hiç keyif vermeyen bir oyun belirli şampiyonlar dışında. Zaten kitlesi yüzünden de akıl sağlığınızı korumak için çok önceden bırakmış olmanız gereken bir oyun...
Hocam enchanter değil de hard engage veya Brand, Pyke gibi karakterlerle oynarsanız en abuk takımları bile taşıma potansiyeliniz olabiliyor.

Bi' kere öncelikle el insaf, görgü kuralı denen bir şey kalmamış. Arkadaşınızla beraber bir keyif yapmak isterken araya davetsiz misafir giriyor üstelik tavır takınıyor. İster kötü oynayın ya da iyi, size saygı duyulması gerekirdi. Tatlı bir dille dile getirebilirdi, o ne demek "Bak böyle yapmasaydım kazanamayacaktık." gibi laflar? Sanki babasının hayrına oynuyor. Ben orada olsam amel defterini kapatırırdım şuracıkta.

Destek rolü mevzusuna gelirsek; sadece ADC'ye değil, takıma destek verilmesi gereken bir roldür, bunu detaylı bir şekilde açıklamama gerek yok zaten. Velhasıl bu rolün tanımı hakkında maalesef kimse bilinçli değil, dolayısıyla bilen biriyle oynarın derim.
Hocam insanlarımız ne yazık ki hem düşüncesiz hem de saygısız. Ben takım oyunu oynarken o kendisine bakıcılık yapmamı istiyor ve bunun benim görevim olduğunu düşünüyor. Böyle insanları eğitebileceğimizden şüpheliyim.

Hocam koridoru her zaman donduramıyorsun.
Ben de yeni bir oyuncu değilim.
Elimden geldiğinde 6 levele kadar koridoru itmem, geride tutarım. Zed oynuyorum genelde çünkü.

Ancak bahsettiğim maçta Yasuo oynuyordum. En ufak bir ileri atılışımda karşı ormancı vs. çıkıyor arkadan.
Koridoru donduruyordum zaten, farm alamıyordum. Syndra vardı ve sürekli Q atıyor.
Ben de sıkılıp daha çok ileri atılıyorum.
Ayrıca bahsettiğiniz kaybedilen koridora gang atılmaz kuralı bence saçmalık (bir yere kadar).
1-2 kill almış ve daha kasmamış bir koridora gang atmak çok daha mantıklı, durumu eşitlemiş olursun. Ama adam 7-8 kill aldıysa tabii gang atılmaz.
Hocam öncelikle naçizane bir düzeltme yapayım. Gang değil gank.☝️Ben zaten yazdıklarımı yeni bir oyuncusunuz anlamında yazmamıştım ancak her ganke ölüyorsanız pozisyonlamada ve minyon kontrolünde bir sıkıntı olduğu anlamına geliyor bu da bir gerçek. 🙂 Normal şartlarda Yasuo ile Syndra eşleşmesini kazanmanız gerekiyor diye düşünüyorum. Bence oyun başı agresif oynayabileceğiniz bir eşleşmeymiş. Belki de koridoru biraz da bu sebeple kaybettiniz. Orman konusunda ise yan rolü ormancı olan biri olarak söyleyebilirim ki gank atmak demek büyük bir kaynak aktarımı ve zaman kullanımı anlamına geliyor. Hiçbir şey çıkmayacak bir koridorda zaman kaybetmek hemen hemen asla işe yaramıyor (Silver ve altı için çeşitli istisnalar olabilir 🙏).

Son düzenleme:
Kafede tanıştığın birisi tarafından ulu orta azarlanıyorsun, şamarlanıyorsun ve düşündüğün tek şey destek rolünün geleceği mi? Arkadaşın zaten lafta arkadaş orası belli oluyor ama senin kendine olan saygısızlığını ve umursamazlığını anlayamadım. Birisi bana veya arkadaşıma şu hareketi yapacak olsa o saniye kavga çıkardı. Olması gereken şey çocuğu dövüp mekandan kovulmanızdı. Ancak siz hiçbir şey olmamış gibi oyuna devam ediyorsunuz. Oyundan başını kaldırıp gerçek dünyaya dönmeni tavsiye ederim.

Kafede tanıştığın birisi tarafından ulu orta azarlanıyorsun, şamarlanıyorsun ve düşündüğün tek şey destek rolünün geleceği mi? Arkadaşın zaten lafta arkadaş orası belli oluyor ama senin kendine olan saygısızlığını ve umursamazlığını anlayamadım. Birisi bana veya arkadaşıma şu hareketi yapacak olsa o saniye kavga çıkardı. Olması gereken şey çocuğu dövüp mekandan kovulmanızdı. Ancak siz hiçbir şey olmamış gibi oyuna devam ediyorsunuz. Oyundan başını kaldırıp gerçek dünyaya dönmeni tavsiye ederim.
Destek rolünün geleceğini düşünmeyeyim de internet kafe köşelerinde serserilerle kavga dövüş mü çıkartayım hocam? Zorbalığa maruz kalan birinin bir şey yapmaya çekindiği için azarlanması ve ayıplanması da ancak bu coğrafyada normal karşılanabilirdi herhalde. Sizce ben klavyeye kafam bastırılınca çok mutlu olmuş muyumdur? Destek rolünün geleceği bundan çok daha önemli.

Destek heroları çok kolay olduğu için bir şey olmayacak. Herkes rahatlık oynayabilir ve lig atlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı