Lol Hesap Dolandırıcılığı

multidevran

Hectopat
Merhabalar arkadaşlar, şu anda acayip üzgünüm.

İnternetten birisi ile tanıştım. LoL hesabı satıyormuş. Facebook grubundan tanıştık. Hesaba 40 TL istedi, 25 tl'ye anlaştık. İyi güzel, telefonunu verdi, banka hesabını verdi. Yarın at hesabı vereyim dedi. Hesaba baktım şifresini falan verdi, ''gir bak'' dedi, hotmaili vermedi. Daha sonra anlaştık 25 tl'yi yatırdım. Şimdi 1 saat önce geldim ''ver'' dedim. ''TC'ni söyle'' dedi. Söyledim. Son 2 harfi sansürlü, sonra Facebook'tan engel attı. Telefonlarımı açmıyor. Ne yapmalıyım? Paramı nasıl alabilirim?

Yatırdığım fiş yanımda, lütfen yardım edin. Suç değil mi bu ya? :'(

@Ali Güngör @Recep Baltaş @MF

Son düzenleyen: Moderatör:
Savcılığa suç duyurusunda bulun. Hiç bir delili ve işareti kaybetme. FB da yazışmalar vs en büyük delillerdir. Argümanlar seni işaret ediyor. Resmen dolandırıcılık ve hileden ve aldatıcı beyanda bulunarak kendine çıkar sağlamaktan dava açılır. Mahkemeye intikal eder ama kazanırsın. Dolandırıcılık yaptığı için mahkeme masraflarını karşılamak durumunda. Manevi zarara uğradığını beyan ederek tazminat davasıda açabilirsiniz. Yerinde olsam 1 dakika durmam o iliğini kemiğini kurutana kadar giderim.

Tavsiye seni savcılığa veririm falan diyerek vakit geçirme, ilk iş en yakın adalet sarayından suç duyurusunda bulun.

Süreç başlayınca mahkeme ve savcılık şahsı bilgilendirir. Sen gayret gösterme.

Geçmiş olsun.

Anlayamadığınız bişey var bilmiyorum neden anlamıyorsunuz ama adamın parası hileyle elinden alınmış yani bunun adı dolandırıcılık "lol veya molla" alakası yok.

Yani bu arkadaşımız oyun hesabını para karşılığı alsa dediğiniz doğru ama para karşılığı hiçbirşey almamış, hileyle aldatılmış ve kandırılmış.

Lolde hesap alım satım yasak, pek bir şey çıkacağını sanmam.
Fark eden bir şey yok, arkadaş yapılan konuşmaları silmediyse ve dekont vb. evraklar hâlâ kendisindeyse mahkemeye verebilir. Yasalar bu yönde düzenleniyor zaten, sebep fark etmeksizin bir insanı herhangi bir şekilde kandırıp onun üzerinden çıkar elde ediyorsan dolandırıcılık yapmışsın demektir.

LoL o hesabı size veremez, kaybettiğiniz parayı da Riot karşılamaz fakat arkadaşların dediği gibi bu dolandırıcılığa girer. Bizzat kişiyi dava ederseniz verdiğiniz parayı alırsınız.
25 Tl için bu kadar uğraşa değer mi sorusu gelecektir akla, siz 25 Tl için değil dolandırıcılığa karşı suç duyurusunda bulunacaksınız. Miktar 25 Tl de olsa, 5 Tl de olsa veyahut 10 Bin Tl de olsa dolandırıcılık dolandırıcılıktır.

Bunun neresi suç ? Adam başka birisinin hesabına para yatırmış. Verilecek tek ceza sözde satılan hesabın "hesap paylaşımı" suçundan ban yemesi. Ona güvenmek ise senin suçun kusura bakma.
Aç yasaları oku bakalım neresi suç imiş. Durduk yere hiçbir şey olmadan öylesine para mı yatırıyor bu adam hesaba ? Aralarında bir alışveriş söz konusu olmuş adam da gidip yatırmış, karşı taraf istediğini alınca da caymış. Alenen dolandırıcılık işte bu. Bugün bu işleri yapan yarın daha büyük şeyler yapar.

Aç yasaları oku bakalım neresi suç imiş. Durduk yere hiçbir şey olmadan öylesine para mı yatırıyor bu adam hesaba ? Aralarında bir alışveriş söz konusu olmuş adam da gidip yatırmış, karşı taraf istediğini alınca da caymış. Alenen dolandırıcılık işte bu. Bugün bu işleri yapan yarın daha büyük şeyler yapar.

Elinde resmi bir kanıt varsa ticarete dair tamam ama olduğunu sanmıyorum.

Ayrıca yasaları yeterince okuduğumu düşünüyorum bi' aralar kafayı bozmuştum çoğunu tekrar tekrar okudum. Biraz daha sakin cevap verirsen sevinirim. Güveni kötüye kullanma diye bir durum var @Aydın K . Özgür iradesi ile yatırdığı için parayı hiçbir sonuç çıkmaz gibime geliyor(En azından yasalara göre böyle). Tabii burası Türkiye, umarım alır geri parasını ya da karşı taraf cezasını.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı