LOL: Oyun Bilgisi Geliştirme

Sürekli minimap i kontrol et, bol bol totem at, hayatta kalma garantin olmadıkça savaşma takım savaşı yapılırken de doğru pozisyon al, fazla risk almadan oyna.

Senin hedefin iki günde Challanger falan olmak, belli. Yok öyle bir dünya maalesef. Her oyunun kendine has zorlukları var. Oynayarak öğrenirsin. İyi oynayan herkesin bir birikimi var. Kimse bir haftada o hale gelmiyor.

Dostlar, oyun bilgimi ve tekniğimi nasıl geliştiririm? Önerdiğiniz rehberler vesaire var mıdır?
  • İlk söylemem gereken şey "Oyuna para verme."
  • Oynamama imkanın varsa " Oynama."
  • Yayınları izle.
  • Minyonlara son vuruş yapmayı öğren. Bunun için Zilean, Karthus gibi şampiyonlarla özel oyun girip, hiç item almadan son vuruş denemeleri yapabilirsin.
  • Kendin ne kadar yetenekli olursan ol, diğer 4 oyuncuya bağlı kaldığını unutma. Çoğu oyunun, emeğin bu yüzden heba olacak.
Bu yüzden eğer imkanın varsa oynama. Akıl mantık işi değil bu oyun.

Öncelikle ranked maç giriyorsan karşındaki adama göre picklemen gerekir koridor üstünlüğü açısından aldığın hangi şampiyon olursa olsun laneyi iyi kontrol etmen lazım last atıp koridoru ortada tutman lazım karşındaki hızlı temizliyorsa kule altına çekip al farmını jungle bekle. Totemsiz oynama. Chati tartışmak için kullanma harita takibini iyileştir. İki lanen olsun ben genelde jungle veya adc oynuyorum onun dışında bu ikisi gelmezse supporta geçiyorum. Burada da şampiyon havuzun geniş olması lazım tek bir adc yerine hepsiyle oynamaya bak. Karşına gelen karakterin özelliklerini biliyorsundur. Ona göre takasa gir. Ve hep aynı build oynama karşındaki karaktere göre build git genelde sağdan soldan bakıyor insanlar karşısında garende olsa fiorada olsa hepsine aynı build alıyorlar onu yapma.

Senin hedefin iki günde Challanger falan olmak, belli. Yok öyle bir dünya maalesef. Her oyunun kendine has zorlukları var. Oynayarak öğrenirsin. İyi oynayan herkesin bir birikimi var. Kimse bir haftada o hale gelmiyor.
Hayır öyle bir hedefim yok. Yazdıklarımı okumadın herhalde? Her akşam 3-5 maç atıyorum. Hafta sonları 10-15.

Bu oyunun temel mantığı şudur: takımın bir şeyi kaybediyorsa bir şeyi kazanmalıdır. Örneğin ben jungle oynuyorum. Drake’i adamlar alıyorsa ben drake çalmaya gitmem rifte koşarım çünkü rift daha önemli. Normalde de hep gözüm riftte olur. Çünkü Rift=1 ya da 2 kule. Kuleler de gold demek. Gold da item demek. İtem da farkı daha da açmana sebep olur. Haritayı iyi takip etmen lazım. Adamlar invade atarken midde kule altında bekleyen tipler oyunu kaybeder. Map’i ve oyunu iyi takip edersen hem free kill alırsın hem gank yemezsin. Bir de kill peşinde koşmaman lazım. Örneğin lanede adamın canı çok az kule altında eğer kesin alırım demiyorsan girmene gerek yok. Adam base atsın sen o wave’i al. Sen minyonu alırken o alamıyor. Yani aslında bir dalgada 1x gold kazanıyorsun ama 2x de fark atıyorsun. Bir de minyon resetleme olayı var. Mesela bizim low elolarda görmüşsündür “farm çalma ...“ diyen tipler var. Hızlıca ittirip plate kasacaksa jungle ittirir. Bu senin yararınadır. Karşı adam yokken de jungle farm alır lane pushlar böylece minyonlar ölür kule altında. Yani karşının farm alıp senin önüne geçmesi engellenir. Bir de ward. Ward atmak kadar kesmek de önemli. Ama öyle midde 2 çalıya atmak değil ward atmak. Örneğin hecarim varsa sen o adamı çalıda gördüğünde ölmüş olursun. Ya da kayn, lee sin felan varsa göremeden zaten gank yemiş olursun. Karşı jungler’a göre biraz daha geriye atacağın bir kontrol totemi birçok sorunu çözer. Bir de mavi ve kırmızı takımda yapılması gereken farklı şeyler var ama onu yazamam artık bunları yapsan farkı görürsün zaten. Kısaca sakin olmak ve küçük küçük farkı açmak bu oyunun mantığı. Tamamen goldu düşünmen lazım. Süreki kill peşinde koşarsan farm alamazsın ve zararda olursun. Bir de karşı adam roam atarken sen takip etmiyorsan lane pushlaman lazım. Adamlar altta olası kill alırsa lvl’a göre belki de tower açıcaksın. Böyle olduğunda alınam 1-2 kill onların zararına olur ve roam da atamazlar kolay kolay. Bir yerden kaybediyorsan bir yerden kazanmalısın ya da yapıcağın tradelerde senin daha çok kazanman lazım. Esas olan budur.

Tamamen tecrübe gerekli, video izleyeceğim rehber okuyacağım diye kasma kendini yok yere. Oyna ve yeterince ilgili olup öğrenmeye hevesli isen kendiliğinden gelişir zaten

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı