LoL'de ani FPS düşmeleri oluyor

EgeStrqfes

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar, uzun zamandır LoL oynuyorum. Hiçbir zaman kasma yoktu, oyunu orta ayarlarda 50 60 FPS oynuyor iken bir an bir şeyler oldu. Yarın oldu ve oyunda mesela Yasuo ile e + Q attığımda oyun 3 saniye takılı kalıyor, bir bakıyorum ki ölmüşüm.

Bu aralar güncellemeden sonra bu tarz sorunlar yaşıyordum. Diğer oyunlarda da aynı sorun olunca güç seçeneklerinin güç tasarrufunda olduğunu öğrendim. Ekran kartı sürücünüzü güncelleyin ve tekrar deneyin ayrıca oyundan tasarruf modunu ve oyun sırasında istemciyi kapatmayı aktif et. Performansa katkısı olacaktır.

Sürücü için linkten donanımızı seçerek gerekli indirmeleri yapabilirsiniz.

Son olarak Windows'u güncellemeyi unutmayın. Sistemin her türlü yetmesine rağmen rurf modun da bende FPS düşüşü yaşıyorum.

En güncelinde teşekkürler :)

En güncelinde teşekkürler. :)
Dostum aynı sorun ile ilgili son günlerde forumumuz da bir çok konu açıldı. Ben de sana yardımcı olmaya çalışacağım. Umarım sorun çözümüne kavuşur, ek olarak bir kaç tavsiye de bulunacağım.

1.Bütün sürücülerinizin güncel olduğundan emin olunuz. Özellikle ekran kartı sürücünüzün. Bunun yanın da Windows'u da güncel tutmak gerekiyor tabii ki.

2.Güç seçeneklerinden dengeli veya yüksek performansın seçildiğinden emin olunuz. Güç tasarrufun da ise bu tarz düşüşler normaldir. Yüksek performansı seçtiğiniz de işlemciniz gereğinden fazla ısınabilir veya normalden daha fazla elektrik tüketebilir, çünkü işlemcinizin sürekli çıkabileceği en yüksek frekanslar da çalışmasını sağlıyor. Ben dengeliyi öneriyorum.

3.RAM tüketiminden tasarruf sağlamak için ayarlardan > gizlilik kısmına gelin ve arka plan uygulamalarının devre dışı olduğundan emin olun. Yüksek RAM kullanımı oyunlarda bu tür düşüşlere sebep olacaktır.

4.Eğer kısa zaman önce olmayıp da şimdi başlamışsa sisteminize zararlı bir şey veya virüs bulaşmış olabilir. Bunları temizlemek de çok kolay, tek yapmanız gereken Malwarebytes veya Kaspersky adlı anti virüs yazılımlarını indirip kurmak ardından tarama yaptırmak. Eğer virüs olmadığından veya olup da silindiğinden emin olmuşsanız anti virüs yazılımlarını kaldırıp bilgisayarınızı yeniden başlatın ve tekrar FPS düşüşlerinin olup olmadığını gözlemleyiniz.

5.Oyunun ayarlar kısmına gelip "tam onarım" yaptırabilirsiniz, bunun yanın da Hextech onarım aracını kullanmak işinize yarayabilir. Ayrıca görüntü ayarlarından her şeyi en düşüğe alıp deneyiniz. Biraz daha performans katmak için ise oyun sırasın da istemciyi kapatıp tasarruf modunu açmayı unutmayınız.

6.Sıcaklıkları kontrol edin düşüşlerin temel sebebi sıcaklıkların dengesiz artması da olabilir. Bunu kontrol etmek için MSİ Afterburner kullanabilirsiniz. Kasa içi ve çevresinin temizliğini de aksatmamak lazım. Duvara yakın tutmayın ve yerden yüksek bir yere koymayı deneyin.

Ben kendi bildiklerimi yazdım sorun yine devam ederse oyunun kendi sayfasından destek alabilirsiniz bazı işe yarayabilecek çözümler gösterilmiş.

Eğer hiç biri işe yaramıyorsa sisteminiz yetersiz gelmeye başlamış olabilir veya oyun da kısa süreliğine sorunlar oluşmaya başlamış olabilir. Bende de aynı şekilde RURF oyun modun da kasmaya başladı kasmadan kastım sık olmasa da arada ani düşüşler yaşıyorum. Büyük ihtimal sorun biz de değil oyun da... İyi forumlar işinize yararsa çözüm olarak seçmeyi unutmayınız.

Dostum aynı sorun ile ilgili son günlerde forumumuz da birçok konu açıldı. Ben de sana yardımcı olmaya çalışacağım. Umarım sorun çözümüne kavuşur, ek olarak birkaç tavsiye de bulunacağım.

1.bütün sürücülerinizin güncel olduğundan emin olunuz. Özellikle ekran kartı sürücünüzün. Bunun yanın da Windows'u da güncel tutmak gerekiyor tabii ki.

2.güç seçeneklerinden dengeli veya yüksek performansın seçildiğinden emin olunuz. Güç tasarrufun da ise bu tarz düşüşler normaldir. Yüksek performansı seçtiğiniz de işlemciniz gereğinden fazla ısınabilir veya normalden daha fazla elektrik tüketebilir, çünkü işlemcinizin sürekli çıkabileceği en yüksek frekanslar da çalışmasını sağlıyor. Ben dengeliyi öneriyorum.

3.RAM tüketiminden tasarruf sağlamak için ayarlardan > gizlilik kısmına gelin ve arka plan uygulamalarının devre dışı olduğundan emin olun. Yüksek RAM kullanımı oyunlarda bu tür düşüşlere sebep olacaktır.

4.eğer kısa zaman önce olmayıp da şimdi başlamışsa sisteminize zararlı bir şey veya virüs bulaşmış olabilir. Bunları temizlemek de çok kolay, tek yapmanız gereken Malwarebytes veya Kaspersky adlı anti virüs yazılımlarını indirip kurmak ardından tarama yaptırmak. Eğer virüs olmadığından veya olup da silindiğinden emin olmuşsanız anti virüs yazılımlarını kaldırıp bilgisayarınızı yeniden başlatın ve tekrar FPS düşüşlerinin olup olmadığını gözlemleyiniz.

5.oyunun ayarlar kısmına gelip "tam onarım" yaptırabilirsiniz, bunun yanın da Hextech onarım aracını kullanmak işinize yarayabilir. Ayrıca görüntü ayarlarından her şeyi en düşüğe alıp deneyiniz. Biraz daha performans katmak için ise oyun sırasın da istemciyi kapatıp tasarruf modunu açmayı unutmayınız.

6.sıcaklıkları kontrol edin düşüşlerin temel sebebi sıcaklıkların dengesiz artması da olabilir. Bunu kontrol etmek için MSİ Afterburner kullanabilirsiniz. Kasa içi ve çevresinin temizliğini de aksatmamak lazım. Duvara yakın tutmayın ve yerden yüksek bir yere koymayı deneyin.

Ben kendi bildiklerimi yazdım sorun yine devam ederse oyunun kendi sayfasından destek alabilirsiniz bazı işe yarayabilecek çözümler gösterilmiş.

Eğer hiçbiri işe yaramıyorsa sisteminiz yetersiz gelmeye başlamış olabilir veya oyun da kısa süreliğine sorunlar oluşmaya başlamış olabilir. Bende de aynı şekilde rurf oyun modun da kasmaya başladı kasmadan kastım sık olmasa da arada ani düşüşler yaşıyorum. Büyük ihtimal sorun biz de değil oyun da... İyi forumlar işinize yararsa çözüm olarak seçmeyi unutmayınız.

Format atıldı bilgisayara, her şey güncel. Isı normal durumda, şimdi Dengeli'ye alacağım bilgisayarı.

@EgeStrqfes dediklerimi uyguladınız mı?

Evet.

Yeni konular

Geri
Yukarı