LoL'de çok ölüyorum

AnderJRX

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar top lane Jayce, Gnar, Darius oynuyorum. Genellikle gank yiyorum veya 1V1 de hasarım yetmiyor. Oyunun ileri dakikalarında ayrık ittirip dakika CS yapıyorum takım savaşlarındada iyi pozisyon alıyorum ancak lanede çok ölüyorum bunu nasıl aşabilirim? Ligim TR serverinde gümüş 1 şu an EUW serveride oynuyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyun esnasında görüş skorunuz önemli, kontrol totemi koyun. Ayrıca oynadığınız karakter genellikle daha üst liglerde tercih edilen karakterler, Darius hariç. Ben de Gümüş ligindeyken top lane Tahm Kench oynuyordum. Erken oyunda skorum ne kadar iyi olursa olsun oyunun sonlarına doğru yetersiz kalıyordum. Benim önerim liginize daha uyumlu kahramanlar seçmeniz. Garen, Darius zaten oynuyorsunuz, Nasus gibi karakterler denemelisiniz.

1) Gnar hariç diğer oynadığın şampiyonlar koridorda güçlü ama ilerleyen oyunda ve takım savaşlarında yetersiz şampiyonlar. Koridorda çok ölmen ileri oyunda zaten yetersiz olan bu şampiyonlarla hiç iş yapamaman anlamına gelecektir.
2)Tecrübe. Bilmiyorum ne zamandır oynuyorsun ama farklı koridor eşleşmelerini oynadıkça bire birin gelişir. Yani zamanla gelişecektir.
3) Oynadığın şampiyonların tarzını değiştir. Koridorda etkisi fazla olmasa da takım savaşlarında çok iş yapan daha tankımsı ve zor ölen şampiyonlara yönel. Örneğin Ornn, Maokai, Malphite vs.
4) Her oynadığın maçta kendine hedef koy. Mesela bu maç 4 ten fazla ölmeyeceğim şeklinde.
5) Mini map kontrolünü yükselt. Ayarlardan mini mapin boyutunu büyüt. Mini mape bakmayı alışkanlık haline getir. Böylece hem oyuna etkin yükselir hem de jungle baskınlarından kurtulma şansın artar.
6) Totem, yüksek seviye top lane oyuncularını izle ve onların totem koydukları yerleri totemle. Böylece mini mapte görüş avantajını ele geçir.
7) Zayıf taraf eşleşmesini oynamayı öğren, yani sabret. Nasus, Kayle tarzı latede güçlenen early game i zayıf çarlarla olan oyununu ve bu oyun tarzını geliştir. Böylece gereksiz takaslardan uzak durarak agresif oyun tarzını bırakabilirsin.
8) Şampiyon havuzunu kesinlikle genişlet her koridorda en az 2-3 farklı şampiyona hakim olmalısın. Ama konu özelinde de şunu söyleyebilirim mesela en az 3-4 dövüşçü, 3-4 suikastçi, 3-4 büyücü, 3-4 tank gibi farklı tarzdaki şampiyonları öğren. Böylece counter pick yapabilirsin ve koridorda daha rahat edersin.
9) Karşındaki rakibi geri düşürmek ve kendini öne geçirmek için tek yol adamı kesmek değildir. Farm farkı çok daha önemlidir. Rakibe farm aldırmamak, koridoru dondurmak gibi şeyler adamı kesmekten çoğu zaman daha önemli oluyor. Bu koridor ve minyon kontrolünü de yükek elo kişileri izleyerek daha rahat öğrenebilirsin. Yani demek istediğim illa adamı kesmem lazım diye kendini şartlandırma. Sakin ve akıllı oyna. Adamı kesmek için aldığın risk çoğu zaman değmeyecektir ve mid-jungle dan baskın yiyerek geri düşüp tilt olmana yol açacaktır.
10) Arkadaşlarınla özel oyunda 1v1 match up deneyerek hasar takaslarını geliştirebilirsin.
10 senedir oynayan biri olarak aklıma gelenler bunlar.

1V1 girmeden önce rakibi iyi analiz etmelisin. Sürekli karşındaki adamın hangi teçhizatı aldığını kontrol et. Duruma göre counterlayacak itemler almak zorunda kalabilirsin. Mini haritayı takip et. Karşı ormanın nerede olabileceğini sürekli düşün. Totem koy. 1v1 girmeden önce rakibe olabildiğince vur kaç yap. Hasar olarak kârlı çıkamayacağın zamanlarda vur kaç yapmaya yeltenme. Hele rakibin bir kere item alıp geldiyse geride oyna. Eğer rakibin çok iyi oynuyorsa kulene olabildiğince yakın oyna.

1) Gnar hariç diğer oynadığın şampiyonlar koridorda güçlü ama ilerleyen oyunda ve takım savaşlarında yetersiz şampiyonlar. Koridorda çok ölmen ileri oyunda zaten yetersiz olan bu şampiyonlarla hiç iş yapamaman anlamına gelecektir.
2)Tecrübe. Bilmiyorum ne zamandır oynuyorsun ama farklı koridor eşleşmelerini oynadıkça bire birin gelişir. Yani zamanla gelişecektir.
3) Oynadığın şampiyonların tarzını değiştir. Koridorda etkisi fazla olmasa da takım savaşlarında çok iş yapan daha tankımsı ve zor ölen şampiyonlara yönel. Örneğin Ornn, Maokai, Malphite vs.
4) Her oynadığın maçta kendine hedef koy. Mesela bu maç 4 ten fazla ölmeyeceğim şeklinde.
5) Mini map kontrolünü yükselt. Ayarlardan mini mapin boyutunu büyüt. Mini mape bakmayı alışkanlık haline getir. Böylece hem oyuna etkin yükselir hem de jungle baskınlarından kurtulma şansın artar.
6) Totem, yüksek seviye top lane oyuncularını izle ve onların totem koydukları yerleri totemle. Böylece mini mapte görüş avantajını ele geçir.
7) Zayıf taraf eşleşmesini oynamayı öğren, yani sabret. Nasus, Kayle tarzı latede güçlenen early game i zayıf çarlarla olan oyununu ve bu oyun tarzını geliştir. Böylece gereksiz takaslardan uzak durarak agresif oyun tarzını bırakabilirsin.
8) Şampiyon havuzunu kesinlikle genişlet her koridorda en az 2-3 farklı şampiyona hakim olmalısın. Ama konu özelinde de şunu söyleyebilirim mesela en az 3-4 dövüşçü, 3-4 suikastçi, 3-4 büyücü, 3-4 tank gibi farklı tarzdaki şampiyonları öğren. Böylece counter pick yapabilirsin ve koridorda daha rahat edersin.
9) Karşındaki rakibi geri düşürmek ve kendini öne geçirmek için tek yol adamı kesmek değildir. Farm farkı çok daha önemlidir. Rakibe farm aldırmamak, koridoru dondurmak gibi şeyler adamı kesmekten çoğu zaman daha önemli oluyor. Bu koridor ve minyon kontrolünü de yükek elo kişileri izleyerek daha rahat öğrenebilirsin. Yani demek istediğim illa adamı kesmem lazım diye kendini şartlandırma. Sakin ve akıllı oyna. Adamı kesmek için aldığın risk çoğu zaman değmeyecektir ve mid-jungle dan baskın yiyerek geri düşüp tilt olmana yol açacaktır.
10) Arkadaşlarınla özel oyunda 1v1 match up deneyerek hasar takaslarını geliştirebilirsin.
10 senedir oynayan biri olarak aklıma gelenler bunlar.
Ekstra olarak camille, riven gibi mobil olan şampiyonları oynaman da ölmemeni ve rakipten kaçmanı kolaylaştırır, deneyebilirsin.

Kontrol totemi alıyorum totem atıyorum ancak mini mape çok az bakıyorum daha fazla bakmaya çalışmam gerek. Genelde farm yapıp kasmayı seviyorum Kayle ve Nasus'u denemem lazım ve rakibe dalmadan önce düşünmem lazım çünkü çok fazla 1v1 de hasarım yetmiyor ölüyorum ek olarak karakterlerimin matchupları bilmiyorum bu karakterleri yeni oynamaya başladım ve yüksek lig istiyor Jayce ile Gnar sanırım daha kolay karakterlere yönelip o karakterlerin matchuplarını öğrensem iyi olur teşekkürler yardımcı olduğunuz için.

Darius, bir tık zor bir şampiyon bence.

Üst koridorda zaten 2 tane totem atacağın yer var. Ama karşıda Evelyn, Shaco, Kayn, Nocturne gibi "az şerefli" şampiyonlar varsa totem atmak da işe yaramaz. Bunlar görünmez geliyor.

Totem attıktan sonra gelen en önemli şey, minyon bilgisi. Bir ormancı ittiren koridora gang gidemez. Çünkü dövüşecek bir alanın yok. Sen koridoru ittirdiysen, ve fight çıkacaksa, bu fight kulenin altında oluyor, haliyle kule vuruşu yemek anlamına gelir. Bu da erken oyunda çok fazla etkili.

Bu yüzden, ben üst koridor oynarken, koridoru bilerek ve isteyerek üstüme alırım. Yani minyonlara düz vuruş atarım. Koridor kontrolü videoları var YouTube'da. Koridoru üstüne aldığında gang yeme derdin olmaz, fight yapmana gerek kalmaz, hatta ormancına sinyal atarsın, zaten minyonları kendi kulenin altına çekmişsindir, son vuruş ile minyonları kırpıp, koridoru dondurmaktır.

Mesela koridor bilgisi, minyon dondurma gibi basit şeyleri yapan, uygulayan bir Nasus, koridorda hiç bir şekilde ölmez. Sürekli stack kadar, 300 stack olduktan sonra her ulti geldiğinde seni çatır çatır keser.

Geri
Yukarı