Çözüldü Low Level Format atarken Windows silinir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Semihh35

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar, yakın zamanda bilgisayarımda yavaşlama ve disk %100 olaylarını sıkça yaşıyorum bu yüzden HDD Sentinel indirdim ve baktığımda 33 zayıf sectör %51 sağlık %100 performans olduğunu gösteriyor. Acaba bunu Low Level Format ile halledebilir miyim ve asıl soru Low Level Format esnasında Windows silinir mi? Yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.
HDD modeli: ST9250827as.
Toplam boyutu: 238472.

Ekran Alıntısı.PNG

Çözüm
Bırak Windows'u diskin üzerindeki geri dönüştürülebilir manyetik izler dahi silinir.
Bir binayı yeniden inşa etmek için temeli sıfırdan kazdığınızı düşünün.
Bırak Windows'u diskin üzerindeki geri dönüştürülebilir manyetik izler dahi silinir.
Bir binayı yeniden inşa etmek için temeli sıfırdan kazdığınızı düşünün.

Hocam peki C veya D diye seçebiliyor muyuz Low Level Format adlı programda çünkü ben sadece C diskini formatlamak istiyorum.

Hocam peki C veya D diye seçebiliyor muyuz Low Level Format adlı programda çünkü ben sadece C diskini formatlamak istiyorum.
Low level formatta sürücü seçemiyorsun, tüm diski raw formatta biçimlendiriyor hocam.
Seçilebiliyor olsaydı zaten mantığı kalmazdı, düşünsene binanın bir kısmı çürük diğer kısmı sıfır yapılıyor.

Low Level Format'ta sürücü seçemiyorsun, tüm diski RAW formatta biçimlendiriyor hocam.
Seçilebiliyor olsaydı zaten mantığı kalmazdı, düşünsene binanın bir kısmı çürük diğer kısmı sıfır yapılıyor.

Hocam Nejdat Delioğlu bunun ile alakalı video çekmiş ve videoda C diski ayrı D-e diski ayrı gözüküyor bu aklıma takıldı bir sorayim dedim.

Hocam Nejdat Delioğlu bunun ile alakalı video çekmiş ve videoda C diski ayrı D-e diski ayrı gözüküyor bu aklıma takıldı bir sorayim dedim.
Videoyu izlemedim ama mümkün olsa dahi mekanik disklerde bu çok sağlıklı bir yöntem olmayabilir. Çünkü bir plak düşünün, sektörleri okuyan bir iğne var. Darbede bu iğne plak üzerine çarpıyor ve o alanda bozuk sektör oluşuyor, sıçrayan parçalar ile farklı alanlarda bozuk sektör oluşturma ihtimali de var. Bir disk C ve D olarak mantıksal anlamda bölümlendirilebilir, ancak fiziksel bir deforme söz konusu olduğundan tüm disk yüzeyinin taranması ve tek tek clusterların okunarak işaretlenmesi gerekiyor.

Videoyu izlemedim ama mümkün olsa dahi mekanik disklerde bu çok sağlıklı bir yöntem olmayabilir. Çünkü bir plak düşünün, sektörleri okuyan bir iğne var. Darbede bu iğne plak üzerine çarpıyor ve o alanda bozuk sektör oluşuyor, sıçrayan parçalar ile farklı alanlarda bozuk sektör oluşturma ihtimali de var. Bir disk C ve D olarak mantıksal anlamda bölümlendirilebilir, ancak fiziksel bir deforme söz konusu olduğundan tüm disk yüzeyinin taranması ve tek tek clusterların okunarak işaretlenmesi gerekiyor.

Hocam buraya tıklayarak izleyebilirsiniz videoyu 6:15'den başlatın orada gözüküyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı