LPG'li aracın şehir içinde fazla yakması

serifenes

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar benzin&lpgli araç kullanıyorum. Aracım uzun yolda 1.30-1.40 kuruş civarı yakıyor. Şu an yaşadığım şehirde LPG fiyatları 21.50 TL civarında ve aracımın deposunu en son 485 TL'ye fulledim, aracımı şehir içinde 200 kilometre kullandıktan sonra aracımda LPG ibresi kırmızıya döndü. Sizce herhangi bir sıkıntı var mı? Mevcut durumda 485/200 yaptığımda 2.40 TL çıkıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
İçten yanmalı araçların şehir içi yakıt tüketimi fazla olur zaten. Dizel veya benzin içinde durum aynı.
Şehir içi daha az yakmasını mi bekliyordun?

485/200 yanlış bir hesap gibi geldi bana. Kırmızıya geçtikten sonra kaç km daha gidiyor orası da önemli.
Biraz daha fazla yakması normal ancak 2 katına da çıkmaz diye düşünüyorum.

Merhaba arkadaşlar benzin&lpgli araç kullanıyorum. Aracım uzun yolda 1.30-1.40 kuruş civarı yakıyor. Şu an yaşadığım şehirde LPG fiyatları 21.50 TL civarında ve aracımın deposunu en son 485 TL'ye fulledim, aracımı şehir içinde 200 kilometre kullandıktan sonra aracımda LPG ibresi kırmızıya döndü. Sizce herhangi bir sıkıntı var mı? Mevcut durumda 485/200 yaptığımda 2.40 TL çıkıyor.
Şehir içinde fazla yakması zaten normal olan. Neyini garipsedin? Araç ne?

Hocam şehir içinde araçlar fazla yakar. Devamlı dur-kalk yaptığınız için hem az ilerlersiniz hem de düşük hızla ilerlersiniz. Yani bir sıkıntı yok.

Dostum, aynı durumu bende yaşıyorum. Audi A3 Sportback 2005 araç var, LPG kullanıyorum ve şehir içi daha fazla yakıyor. Çünkü uzun yolda giderken aracın devir çevirmesi kolaylaşıyor, lakin şehir içinde gerek trafik gerek ışıklar olsun araç çok defa dur kalk yapıyor, dur kalk basit görünsede yakıt tüketimini arttıran bir durum. Araçlardan bağımsız bir örnek vereyim; Her iki elinde aynı ağırlıkta iki torba olduğunu düşün, hiç durmadan, poşetleri yere bırakıp dinlenmeden mi eve götürmen daha fazla yorulmana(enerjinin tükenmesine) sebep olur yoksa tek seferde, durmadan direkt gitmen mi?

Dostum, aynı durumu bende yaşıyorum. Audi A3 Sportback 2005 araç var, LPG kullanıyorum ve şehir içi daha fazla yakıyor. Çünkü uzun yolda giderken aracın devir çevirmesi kolaylaşıyor, lakin şehir içinde gerek trafik gerek ışıklar olsun araç çok defa dur kalk yapıyor, dur kalk basit görünsede yakıt tüketimini arttıran bir durum. Araçlardan bağımsız bir örnek vereyim; her iki elinde aynı ağırlıkta iki torba olduğunu düşün, hiç durmadan, poşetleri yere bırakıp dinlenmeden mi eve götürmen daha fazla yorulmana(enerjinin tükenmesine) sebep olur yoksa tek seferde, durmadan direkt gitmen mi?

Dizel ve benzinli araçlarda bu rakamlarda yakıyor. LPG'li araç kullanmanın avantajı kalmıyor. Şehir içinde LPG'li aracın 2.40 tl yakması fazla bence.

Hocam şehir içinde araçlar fazla yakar. Devamlı dur-kalk yaptığınız için hem az ilerlersiniz hem de düşük hızla ilerlersiniz. Yani bir sıkıntı yok.

Fazla yaktığını biliyorum hocam. Dizel ve benzinli araçlarda bu rakamlarda yakıyor. LPG kullammanın ne anlamı kaldı 2.40 TL yaktıktan sonra?

Şehir içinde fazla yakması zaten normal olan. Neyini garipsedin? Araç ne?

1.4 206+ 2012

2002 Clio 2 1.4 (250 binde) LPG 20-21 bandındayken 1.2-1.3TL yakıyordu İstanbulda. Sizin dediğiniz rakamlar çok yüksek 1.6 eski atmosferikler bile 2 bandında oluyor ortalama trafikte. Sıfırdan doldurup tam sıfırlanıncaya kadar ki değerleri tekrar ölçüp yazarsan daha iyi olur.

2002 Clio 2 1.4 (250 binde) LPG 20-21 bandındayken 1.2-1.3TL yakıyordu İstanbul'da. Sizin dediğiniz rakamlar çok yüksek 1.6 eski atmosferikler bile 2 bandında oluyor ortalama trafikte. Sıfırdan doldurup tam sıfırlanıncaya kadar ki değerleri tekrar ölçüp yazarsan daha iyi olur.

Şehir dışında 1.30TL civarında yakıyor şehir içinde son ölçümüm yazdığım şekilde oldu. Sizin yazdığınız rakamlar şehir içi için mi geçerli

Şehir dışında 1.30TL civarında yakıyor şehir içinde son ölçümüm yazdığım şekilde oldu. Sizin yazdığınız rakamlar şehir içi için mi geçerli
Evet şehir içi yoğun-orta trafik karması. Şuan şehiriçin'de 10 Litre yakan bir araç Km'de ortalama (İstanbul pompa fiyatlarına göre) 4.3TL civarı yakıyor bu değer 8 Litre de 3,5 civarı oluyor. LPG'de ortalama araçtan araca değişmekle birlikte %35-50 arası bir tasarruf sağlanır ki sizin motorunuz küçük hacimli uyumlu da bir motor %40-45 civarı kar etmeniz gerekirdi. Bu hesaplara göre en baba trafikte bile bu motorla 2.5TL yakmanız gerekir. Yaklaşık yoğun trafik için konuşuyorum 30-40 kuruş fazlası var. LPG ayarına baktırabilirsiniz. Bujilerinizin değişim zamanı gelmiş olabilir, LPG filtresini değiştirebilirsiniz.

Geri
Yukarı