LPG mi? Benzin mi?

Bence bilmediğin konu hakkında konuşuyorsun. LPG karbon emisyonu olarak elektrik hariç diğerlerine göre daha çevreci.

Aslında elektriğe görece daha çevreci.

Elektrikli arabalar doğayı kirletmiyor ama elektriği ve pilleri üretirken doğayı kirletiyor (hadi pillerde az kirletir yine ama elektrik santralleri yine doğayı kirletiyor)

Bu durumda LPG daha çevreci.

LPG ne kadar yakıyor bilmiyorum ama eğer araç alacaksan ve bunun için soruyorsan dizel önerim. Sakin kullanımda gerçekten az yakıyor.
Dizel araba, benzinliye göre pahalı olur ama bunu da yıl içinde yaptığın yol ile hesap edebilirsin. Çok yol yapmıyorsan benzin ama çok yol yapıyorsan dizel olabilir.

Olay tamamen LPG ve benzin ise bir şey diyemiyorum. Öneri olarak dizelde aklında bulunması için belirttim.

Hocam benzinli araçlar, kullanabilene büyük nimet: Kullanmaktan kastım kesinlikle sürmek değil; en verimli şekilde sürebilmekten bahsediyorum. Benzinin patlama gücü LPG ye göre çok çok daha fazla. Benzinli araçlar, bu güçten faydalanmasını bilen kişiler için (LPG istediği kadar ucuz olsun) her zaman daha verimli olacaktır; aracı kullandığınız coğrafyanın topografyasının ultra eğimli olduğu senaryolarda özellikle.

Elektrikli arabalar doğayı kirletmiyor ama elektriği ve pilleri üretirken doğayı kirletiyor (hadi pillerde az kirletir yine ama elektrik santralleri yine doğayı kirletiyor)

Mantıken evet. Gerçi bataryalar uzun yıllar gideceği için doğada çöpe atılmaz, geri dönüşürler hurda olunca. Fakat elektrik şarj istasyonları olabilir evet.
Nedense LPG çevreyi kirletiyor diye algı var ama çok çevreci bir yakıt diğerlerine nazaran.

Çevreyi korumak devletin işi bence, öyle burada tartışarak bir yere kadar etkiliyor devletlerin yasak koyması lazım gelişmiş ülkelerdeki gibi, devlet yasak koymadığı sürece herkes istediği veya bütçesinin el verdiği kadarını alıyor.

LPG ne kadar yakıyor bilmiyorum ama eğer araç alacaksan ve bunun için soruyorsan dizel önerim. Sakin kullanımda gerçekten az yakıyor.
Dizel araba, benzinliye göre pahalı olur ama bunu da yıl içinde yaptığın yol ile hesap edebilirsin. Çok yol yapmıyorsan benzin ama çok yol yapıyorsan dizel olabilir.

Olay tamamen LPG ve benzin ise bir şey diyemiyorum. Öneri olarak dizelde aklında bulunması için belirttim.
Dizel araba bence pişmanlıktır. Nedeni ise daha güçsüz, konforsuz, masraflı, pahalı, ömürsüz ve çevre katili bir motor olamaz. Ağır vasıta ise işler değişir.

Geri
Yukarı