Benzin mi? LPG mi?

Benzin tabii ki her türlü fazla yaksa bile genelde uzun yol yapmıyorsun bezin kullan LPG motoru bozuyor bezin tereyağı gibi gidiyor yolda hissedersin aradaki farkı.

Benzin ve LPG'nin fiyatını ve tam depoyla alabildiğiniz yolu yazmışsınız. Bir hesap yaparsanız 1 litre benzinle 12km gidebiliyorsunuz yani km'de 95-100 kuruş arasında yakıyor. 1 litre gaz ile 8,5km gidebiliyorsunuz yani kilometrede 95-100 kuruş arasında yakıyor. Aracın LPG'de iken uzun vadede motorun ömrünü kısalttığını düşünürsek benzin daha kârlı oluyor.

Araç zaten fabrika çıkışlı LPG'li oluyor.

Bende de 2020 Eco executive var. Yaklaşık 1 aydır benzinde kullanıyorum fakat LPG'ye gelen son indirimden sonra LPG'ye geçiş yapmayı düşünüyorum. KM değerleri benim de aynı şekilde full depo gaz ile 260 KM'yi geçemiyorum açıkçası. Bazı forumlarda 350 KM gören bile okumuştum. Biraz fazla yakıyor açıkçası benzinde de gazda da. 10 litrenin altına inemiyorum şehir içinde gaz ile. @Odyofil
Anladım hocam ben ayrıca lpg masrafı yapacak hocamız diye düşündüm bilgiler için teşekkür ederim. Şehir içinde fena tüketimi var hocam ya. Benim C3 2017 kasa şehir içi 5.7 şehir dışı 4 stabil diyebilirim bana göre çok ama sizin 10 litre bayağı fazla geldi normalde kaç olması gerekiyor ?

Birkaç kullanan arkadaşım daha var onlar da genelde 10 litrelerde geziyor biraz da gündelik kullandığım yerler bayır olduğu için artış oluyor ortalamada. 2015 dizel Focus vardı bundan önce, 5.5-6 arasında çok rahat geziyordum şehir içinde. Biraz pişmanım Civic'e geçtiğim için açıkçası. Ama dediğim gibi bazı forumlarda 7-8 litrelerde gezip bir depo gaz ile 350-400 KM'yi çok rahat gören arkadaşlar varmış, ne kadar doğrudur bilmiyorum. Servise de danıştım bu durumla ilgili fakat bir sorun olmadığını söylediler. Ayrıca diğer LPG'li araçlar gibi herhangi bir gaz ayarı vesayre de yapılmıyormuş.

Hocam fiyatlar malum. Şahsen ben lpg takmazdım. Arabanız daha yeni sayılır benzin ve LPG hesabını yaptığımız zaman artık eskisi gibi kurtarmıyor maalesef. Lpg tankı ayrı masraf ustası sağlam değilse arıza verme olasılıkları var. Dediğiniz gibi her 200 km'de sürekli gaz doldurma olayı vb. var. Bence arabanız orjinal olarak kalsın LPG eskisi gibi avantajlı değil maalesef.
Araçta fabrika çıkışı LPG bulunuyor zaten.
Araç zaten fabrika çıkışlı LPG'li oluyor.

Bende de 2020 Eco executive var. Yaklaşık 1 aydır benzinde kullanıyorum fakat LPG'ye gelen son indirimden sonra LPG'ye geçiş yapmayı düşünüyorum. KM değerleri benim de aynı şekilde full depo gaz ile 260 KM'yi geçemiyorum açıkçası. Bazı forumlarda 350 KM gören bile okumuştum. Biraz fazla yakıyor açıkçası benzinde de gazda da. 10 litrenin altına inemiyorum şehir içinde gaz ile. @Odyofil
Sizin fazlaymış. Ben Ankara trafiğinde 8.3 ile dolanıyorum. Tabi hava soğuyunca daha beter oluyor.

Araçta fabrika çıkışı LPG bulunuyor zaten.
Anladım hocam yukarıda başka bir hocamız da söyledi zaten cebinize hangisi daha uygunsa o şekilde davranmak sizin için daha iyi olacaktır. Şu anda benzin ve LPG arasında pek fark yok bana göre benzinle devam etmek motor sağlığı vb. açısından şimdilik daha iyi olur. Ne zaman ki aradaki fark açıldı LPG ile devam edersiniz.

Dikkat de ediyorum aslında bilinçsiz bir kullanıcı sayılmam, ara gazlanmalar yapmıyorum kalkışlarda fazla gaz vermiyorum fakat bir türlü düşüremiyorum ortalamayı. Econ modunu açıyor musunuz acaba? Bir de gazı nereden alıyorsunuz? @Odyofil

Yanlış bilgi vermeyin. 18 yıldır LPG'li araç kullanıyorum yakıta bağlı tek bir arıza yaşamadım.

Geri
Yukarı