LPG'ye 23 Kasımdan İtibaren 5 Kuruş Zam

Akaryakıt zamlarından sonra araç kullanmaya devam edecek misiniz ?

• Evet kullanmaya mecburen devam edeceğim.

Oy: 13 72,2%
  • Hayır toplu taşımayı kullanmayı düşünüyorum.

Oy: 5 27,8%

• Oy verenlerin toplamı
    18
Benzin alırken litre başına ödediğin her kuruş paranın %60'ı tamamen vergi, bilmiyorum bunun farkında mısın? Yani öyle kafadan "Benzin 1.10Euro, 5 ile çarp 5,5TL eder zaten" kafasıyla yaklaşmak son derece mantıksız, alakasız bir yaklaşım, biz kimden benzinin litresini 1,2Euro karşılığında alıyoruz?. Madem 5,5TL'ye alıyoruz %60 vergisi nerede kalıyor bunun? Öyle olsa 8-9TL olurdu benzin.

Biz benzini en başta Irak üzerinden alıyoruz. Peşi sıra İran - Rusya - Sudi Arabistan gibi ülkeler geliyor.
Bu ülkelerin para birimleri ile karşılaştır istersen. O zaman gerçek benzin fiyatlarını - vergi oranlarını görürsün.

Kardeşim o yanlış bilgidir, Benzinin % 60'ı vergi olsa senin dediğin gibi olur ama değil. % 18 vergi alınır. Almanya'dan daha düşük ama paramız değersiz olduğu için yani, Alamanlar 1500 Euro asgari ücret alırken biz 300-350 Euro asgari ücret aldığımız için bize doğal olarak pahalı geliyor. Aslında bizde çoğu şey ucuz ama kazandığımız para cücük kadar. Almanya 'da 1,34 Euro benzin litresi, çoğu avrupa ülkesinde daha pahalı, 1,5 euro olan yerler var ama onlar fazla kazandığı için koymuyor bize koyuyor.

Ayrıca Irak'tan alman fark etmez sana onu ırak satmıyor ne yazık ki, o petrolü çıkaran lisansını elinde tutan ABD şirketleri satıyor, Tüm Avrupa'ya sattığı fiyattan satar, sen de onun üzerinden ne kadar vergi alırsan o kadar biner. Yani ekonomimiz iyi değil diye eleştirebilirsin ama her şeyde vergi var değil, bu Avrupa'da da var her yerde var ama biz az kazandığımız için vergiler biraz daha az olabilir diyebilirsin ama körü körüne sallamak doğru değil. Araba'da aşırı vergi var doğrudur ama bilmeden her şeyde böyle demek doğru değil. Araştıralım biraz lütfen.

kaynak:
Fuel-prices-europe.info - Current Fuel Prices in Europe

Bu resim geçmişte sosyale yüklemiştim, 3 ay falan olmuştur herhalde şimdi sitedeki kaynağa bakarsanız daha da ucuzlamış ama dolar arttığı için artmış görünüyor.
upload_2017-9-4_1-8-50-png.257626

Edit:

Bak eski resime göre 7 cent düşmüş ama 37 kuruş artmış. TL parası ile. Dizelde ise aynı kalmış. Yani TL değer kaybettiği için biz bu kadar zorlanıyoruz.
upload_2017-11-23_13-50-55.png

Alamanya'da ise 5 cent artmış. Dizel de 7 cent artmış.
upload_2017-11-23_13-52-56.png

Son düzenleme:
Verdiğin resim Türkiye'nin, benzinin litresine ham olarak kaç TL ödediğini kesinlikle ispatlamıyor, kaynak niteliği de taşımıyor. Litre başı 1,2Euro verse şuan vergilerle birlikte 8-9TL olurdu benzin, 5,5'e satılmazdı.

Türkiye Cumhuriyetinin vergi kasasına giren paranın %20'si sadece ama sadece petrol ve petrol ürünlerinden elde edilmekte.
Geçtiğimiz yıllarda petrol varil fiyatları dünya genelinde yarı yarıya düştüğü halde Türkiye'ye bu yalnızca %15'lik bir düşüş olarak yansıdı. Çünkü devlet bunu da fırsat bilip vergi payını yükseltti.
Araştırmayan, etmeyen bir halkımız olduğu için dünyada kim kaç paraya akaryakıt kullanıyor bilmiyoruz, araştırma gereği duymuyoruz haliyle.

Dünyanın en pahalı petrolünü kullanıyoruz neredeyse, en çok vergi oranlarına sahibiz, özellikle son yıllarda iyice zıvanadan çıkılmış bir vaziyet aldı durum ; Siz hala benzin fiyatları normal diye beyin yıkıyorsunuz. Normal değil kardeşim benzinin litre fiyatı, normal falan değil. Pahalı ; Çok pahalı.

Verdiğin resim Türkiye'nin, benzinin litresine ham olarak kaç TL ödediğini kesinlikle ispatlamıyor, kaynak niteliği de taşımıyor. Litre başı 1,2Euro verse şuan vergilerle birlikte 8-9TL olurdu benzin, 5,5'e satılmazdı.

Türkiye Cumhuriyetinin vergi kasasına giren paranın %20'si sadece ama sadece petrol ve petrol ürünlerinden elde edilmekte.
Geçtiğimiz yıllarda petrol varil fiyatları dünya genelinde yarı yarıya düştüğü halde Türkiye'ye bu yalnızca %15'lik bir düşüş olarak yansıdı. Çünkü devlet bunu da fırsat bilip vergi payını yükseltti.
Araştırmayan, etmeyen bir halkımız olduğu için dünyada kim kaç paraya akaryakıt kullanıyor bilmiyoruz, araştırma gereği duymuyoruz haliyle.

Dünyanın en pahalı petrolünü kullanıyoruz neredeyse, en çok vergi oranlarına sahibiz, özellikle son yıllarda iyice zıvanadan çıkılmış bir vaziyet aldı durum ; Siz hala benzin fiyatları normal diye beyin yıkıyorsunuz. Normal değil kardeşim benzinin litre fiyatı, normal falan değil. Pahalı ; Çok pahalı.

Hocam resime inanmıyorsanız siz hesaplayın, peki şu anda benzi kaç para böl avroya hesapla, dünyada en pahalı kim kullanıyormuş. Ben doğruları savunurum sadece.

Edit: eğer vergiler yüksekse diğer avrupa ülkelerinde de yüksek, belki bizden daha fazla, o zaman indirim istemek hakkımızdır tabi. Eğer kullanmaz isek sıka sıka indirirler. Ama biz çok para vermeye hazırız dediğim gibi Avrupa çok kazanıyor veriyor vergisini ama biz az kazanıyoruz ve bu kadar vergi ise yazık.

Burada da bir çelişki var gibi Hollanda ile Türkiye aynı vergi imiş ama bizde daha ucuz benizn şu anda.

upload_2017-11-23_14-14-20.png

upload_2017-11-23_14-14-37.png

upload_2017-11-23_14-12-38.png

Dosya Ekleri

• upload_2017-11-23_14-14-14.png
    upload_2017-11-23_14-14-14.png
    1,8 KB · Görüntüleme: 62
Arkadaşa katılıyorum dünyanın en pahalı benzini bizde. Hem benzin pahalı hemde ÖTV var her iki taraftan da acıyor :)

Arkadaşa katılıyorum dünyanın en pahalı benzini bizde. Hem benzin pahalı hemde ÖTV var her iki taraftan da acıyor :)
Kerdeşim tamam ben de arkadaşa katıldım, vergi çokmuş ama diğer avrupa ülkelerinde de durum böyle. Yani en pahalısı bizdediye kestirip atamayız. Tamam pahalı ama Avrupa'nın en ucuzu neredeyse bizde, arap ülkeleri hariç bir de bununyanında az para kazandığımız için çok pahalı oluyor, yani biz az kazanıyoruz neden bu kadar vergi var denilebilir ama en pahalısı bizde değil. Kanıtlarla konuşun ki kimse itiraz edemesin. İyi bir tartışma ortamı olsun.

Hocam orada aldığın maaş Euro üzerinden burada TL üzerinden maaş alıyorsun kendin de diyorsun az para kazanıyoruz diye az para aldığımız alenen açık ama benzin niye pahalı ?

Hocam orada aldığın maaş Euro üzerinden burada TL üzerinden maaş alıyorsun kendin de diyorsun az para kazanıyoruz diye az para aldığımız alenen açık ama benzin niye pahalı ?
Tamam da herkes de 1500 euro almıyor, mesela romanya, yunanistan, bulgaristan gibi ülkeler 300- 500 arası eruo kazanıyor onlara daha pahalı oluyor yani mantıken. Bizde de 350 euro kazanıyor bize de pahalı geliyor buna itiraz edilebilir. Mesela az kazanıyoruz vergileri düşürün denilebilir. Bu haklıdır.

Kardeşim tamam ben de arkadaşa katıldım, vergi çokmuş ama diğer avrupa ülkelerinde de durum böyle. Yani en pahalısı bizde diye kestirip atamayız. Tamam pahalı ama Avrupa'nın en ucuzu neredeyse bizde, arap ülkeleri hariç bir de bunun yanında az para kazandığımız için çok pahalı oluyor, yani biz az kazanıyoruz neden bu kadar vergi var denilebilir ama en pahalısı bizde değil. Kanıtlarla konuşun ki kimse itiraz edemesin. İyi bir tartışma ortamı olsun.
Tartışma ortamı gayet güzel hiçbir sıkıntı yok, sana da teşekkür ederim bu imkanı sunduğun için :)

Ben yalnızca birim fiyat üzerinden hesap yapman gerektiğini söylüyorum. İnsanlar kendi ülkesinde kaç birim fiyata 1 litre benzin alıyor buna bakmak lazım.
Yoksa şuan Azerbeycan benzin yatakları açısından gayet zengin bir ülke, benzin çok ucuz.
Türk parası ile karşılaştırırsak 2,3TL - 1Manat şuan.

O düşünceyle karşılaştırırsak Azerbeycan bizden daha pahalıya alıyor olurdu? Ama Azerbeycan halkı bizim ekmek aldığımız parayla kendi para biriminde 1 litre benzin alıyor.
Bu yüzden her ülke kendi parası üzerinden değerlendirilmeli. Türkiye'deki benzin fiyatlarını Avrupa veya Amerika'nın parası üzerinden değerlendirirsen yanlış yaparsın. Yani en pahalı benzini kullanan ülkelerin en başındayız.

Bizim paramız Avrupa veya Amerika'ya kıyasla değersiz, bu konuda haklısın. Ama Azerbeycan gibi bir ülke ne diye bize benzin ithal etmez onu ben anlamıyorum mesela. Madem bu kadar ucuz madem bu kadar zengin yataklara sahip? Madem kardeş ülkeyiz neden bizle paylaşmıyorlar :)

Tartışma ortamı gayet güzel hiçbir sıkıntı yok, sana da teşekkür ederim bu imkanı sunduğun için :)

Ben yalnızca birim fiyat üzerinden hesap yapman gerektiğini söylüyorum. İnsanlar kendi ülkesinde kaç birim fiyata 1 litre benzin alıyor buna bakmak lazım.
Yoksa şuan Azerbeycan benzin yatakları açısından gayet zengin bir ülke, benzin çok ucuz.
Türk parası ile karşılaştırırsak 2,3TL - 1Manat şuan.

O düşünceyle karşılaştırırsak Azerbeycan bizden daha pahalıya alıyor olurdu? Ama Azerbeycan halkı bizim ekmek aldığımız parayla kendi para biriminde 1 litre benzin alıyor.
Bu yüzden her ülke kendi parası üzerinden değerlendirilmeli. Türkiye'deki benzin fiyatlarını Avrupa veya Amerika'nın parası üzerinden değerlendirirsen yanlış yaparsın. Yani en pahalı benzini kullanan ülkelerin en başındayız.

Bizim paramız Avrupa veya Amerika'ya kıyasla değersiz, bu konuda haklısın. Ama Azerbeycan gibi bir ülke ne diye bize benzin ithal etmez onu ben anlamıyorum mesela. Madem bu kadar ucuz madem bu kadar zengin yataklara sahip? Madem kardeş ülkeyiz neden bizle paylaşmıyorlar :)

Galiba dediğin gibi avrupa bu kadar vergi alıyorsa biz de alırız mantığı var. Tabiki az kazanıyoruz, %42 asgari ücretli var, vergileri indirelim demezler ama kimseye dokunmuyor cayır cayır geziyor valla, ben anlamadım bu durumu.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı