LTS Kernel Kullanmalı Mıyım?

bendeozledim

Femtopat
Manjaro'da 5.7.9-1'i mi yoksa 5.4.52-1'i mi kullanmalıyım? Performans ve kararlılık açısından hangi kernel sürümü daha iyi olur? Bir de "gerçek zaman" yazan kerneller nedir?

Dosya Ekleri

• 1597519661-Screenshot_20200815_222542.png
    1597519661-Screenshot_20200815_222542.png
    23,9 KB · Görüntüleme: 68
Manjaro'da 5.7.9-1'i mi yoksa 5.4.52-1'i mi kullanmalıyım? Performans ve kararlılık açısından hangi kernel sürümü daha iyi olur? Bir de "gerçek zaman" yazan kerneller nedir?
Deneyimlerime göre performans açısından yeni kerneller, stabilite açısından lts kerneller daha iyi.

Her zaman için LTS kernel iyidir, gerçek zamanlı kerneller macera içindir.
Arch kullanırken hiçbir zaman LTS kernel kullanmadım ve şuana kadar bir hata falan da almadım. Oyun oynuyorsanız veya sisteminizde yeni donanımlar varsa LTS Kernel kullanmak tamamiyle saçmalıktır. Bir paketin eski bir sürümü yeni sürümüne göre daima stabildir gibi bir düşünce yanlıştır. Mainline Kernel sürümleri de test edilip depolara yükleniyor.

Arch kullanırken hiçbir zaman LTS kernel kullanmadım ve şuana kadar bir hata falan da almadım. Oyun oynuyorsanız veya sisteminizde yeni donanımlar varsa LTS Kernel kullanmak tamamiyle saçmalıktır. Bir paketin eski bir sürümü yeni sürümüne göre daima stabildir gibi bir düşünce yanlıştır. Mainline Kernel sürümleri de test edilip depolara yükleniyor.
Ben defalarca kez Güncel kernellerle sorun yaşayıp, lts kurmak zorunda kaldığımı hatırlıyorum.

Her iki kernel de sorun çıkarmaz diye bir şart yok, her ikisi de sorun çıkarabilir, biraz da şans işidir ama şansı yükseltmek için LTS kernel çok daha idealdir.

Geri
Yukarı