Lubuntu Ethernet sürücüsü kurulumu

Thypoon

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 5600H
Nvidia GTX 1650
DDR4 3200MHZ 16 GB RAM
512 GB M.2 SSD
Öncellikle selamlar, Lubuntu işletim sisemine nasil Ethernet sürücüsü kurabilirim?
PCI\VEN_197B&DEV_0260&SUBSYS_11101558&REV_02.

Bu aygıt için Linux çekirdeğinde sürücü desteği mevcutmuş, jme sürücüsü ile destekleniyor.

Kod:
modinfo jme
filename:       /lib/modules/5.10.1-xanmod1/kernel/drivers/net/ethernet/jme.ko
version:        1.0.8
license:        GPL
description:    JMicron JMC2x0 PCI Express Ethernet driver
author:         Guo-Fu Tseng <[email protected]>
srcversion:     42F6692C54538E52857009F
alias:          pci:v0000197Bd00000260sv*sd*bc*sc*i*
alias:          pci:v0000197Bd00000250sv*sd*bc*sc*i*

Aşağıdaki komutların çıktılarını paylaşırsanız teyit edebiliriz.

Kod:
lspci -nnk | grep -iA2 net
lsmod | grep jme
Ufak bir ihtimal de olsa xanmod ile sonradan eklenmiş olabilir mi o destek?

Ethtool command not found.
Harika bir dağıtım! Çok kullanışlı. Herşey düşünülmüş eksik gedik bırakılmamış. Bir çare bakayım.
Nasil alacağım.
USB tethering yapma ihtimalin var mı? Bu paketler olmadan sorununu çözemezsin. Aslında yapacağımız işlem çok basit bir işlem. Ethernet baglantı hızını 100Mbps yapmak, ancak bu yardımcı programlar olmadan nasıl yapılacağını bulmak biraz sürecek.
Nasil alacağım.
nm-applet adında bir programcık olacak bağlantı yöneticisi ümid ediyorum en azından o vardır Lubuntu'da. Panel üzerinde bağlantı yöneticisine sağ tıklıyorsun. Edit connections seçeneğini seçiyorsun. Oradan Ethernet wired connection 1 seçeneğini seçip aşşağıdaki çark işaretine basıyorsun. Link negotiation kısmına tıklayıp ignore yapıyorsun ve hızı 100Mbps yapıyorsun. Kaydedip çıkıyorsun. Ve tekrar bağlanmaya çalışıyorsun kablo takılıysa çıkar yeniden tak.

Bir seçeneğimiz daha varmış adı mii-tool belki o kuruludur. Aşağıdaki komutu girip kabloyu çıkart tak bakalım.

sudo mii-tool enp20s0f5 -F 100baseTx-FD

Harika bir dağıtım! Çok kullanışlı. Her şey düşünülmüş eksik gedik bırakılmamış. Bir çare bakayım.

USB tethering yapma ihtimalin var mı? Bu paketler olmadan sorununu çözemezsin. Aslında yapacağımız işlem çok basit bir işlem. Ethernet baglantı hızını 100Mbps yapmak, ancak bu yardımcı programlar olmadan nasıl yapılacağını bulmak biraz sürecek.

Nm-applet adında bir programcık olacak bağlantı yöneticisi ümid ediyorum en azından o vardır Lubuntu'da. Panel üzerinde bağlantı yöneticisine sağ tıklıyorsun. Edit connections seçeneğini seçiyorsun. Oradan Ethernet wired connection 1 seçeneğini seçip aşağıdaki çark işaretine basıyorsun. Link negotiation kısmına tıklayıp ignore yapıyorsun ve hızı 100Mbps yapıyorsun. Kaydedip çıkıyorsun. Ve tekrar bağlanmaya çalışıyorsun kablo takılıysa çıkar yeniden tak.

Bir seçeneğimiz daha varmış adı mii-tool belki o kuruludur. Aşağıdaki komutu girip kabloyu çıkart tak bakalım.

Sudo mii-tool ENP20S0F5 -f 100basetx-fd.

Hiçbir çözüm olmuyor herkesden tesekkur ederim artik son care komsunun PC'sinden Windows ISO yazdirmak kaldi tessekkurler her şey için.

Aşağıdaki komutu çalıştırın.

Kod:
sudo gio open /etc/NetworkManager/conf.d/10-globally-managed-devices.conf

Açılan dosya içeriğini aşağıdaki ile değiştirip kaydedin. Buna ethernet ile ilgili kısmı ekledim.

Kod:
[keyfile]
unmanaged-devices=*,except:type:wifi,except:type:gsm,except:type:cdma,except:type:ethernet

Sonra aşağıdaki komutu çalıştırın.

Kod:
sudo service network-manager restart

Ufak bir ihtimal de olsa xanmod ile sonradan eklenmiş olabilir mi o destek?

Çekirdeğin 2.6.28 sürümünden beri destek var bu aygıta. Zaten aygıtın algılandığı ve sürücü modülünün etkin olduğu çıktılardan anlaşılıyor. Sorun network-manager ile ilgili bir yapılandırmadan kaynaklanıyor büyük ihtimalle. USB tethering ile bağlantı kurulabilse, Wicd ile bu sorunun çözülme ihtimali oldukça yüksek.

Yeni konular

Geri
Yukarı