Lubuntu kurulum flaşı Dual boot menüsünde gözükmüyor

Öncelikle merhaba,
Windows 8.1 yüklü olan ve yaklaşık 10 yaşında olan bir bilgisayarım var. İçindeki Windows'u komple silmeden yanına Lubuntu kurmak istedim. (neden Ubuntu yerine Lubuntu diyecek olabilirsiniz, nedeni bilgisayarın yaşı ve parçaları) 16 GB'lık flash diskime Rufus'la Lubuntu 22.10 ISO'sunu attım. Bilgisayarı yeniden başlattım. -flash takılıyken- Windows başladı. MSConfig'de flash gözükmüyordu. CMD ile boot menüsünü açtım, sadece Windows 8.1 gözüküyordu. Bilgisayar tamamen açılana kadar hiçbir tuşu algılamıyor. Boot menüde bile. Kullandığım flash disk sorunsuz çalışıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle merhaba,
Windows 8.1 yüklü olan ve yaklaşık 10 yaşında olan bir bilgisayarım var. İçindeki Windows'u komple silmeden yanına Lubuntu kurmak istedim. (neden Ubuntu yerine Lubuntu diyecek olabilirsiniz, nedeni bilgisayarın yaşı ve parçaları) 16 GB'lık flash diskime Rufus'la Lubuntu 22.10 ISO'sunu attım. Bilgisayarı yeniden başlattım. -flash takılıyken- Windows başladı. MSConfig'de flash gözükmüyordu. CMD ile boot menüsünü açtım, sadece Windows 8.1 gözüküyordu. Bilgisayar tamamen açılana kadar hiçbir tuşu algılamıyor. Boot menüde bile. Kullandığım flash disk sorunsuz çalışıyor.
ISO'yu direkt atmayacaksınız. Rufus gibi bir yazdırma programı kullanarak yazdıracaksınız.
Rufus

Birkaç ekleme yapacağım.
Rufus kullandığım zaten yazıyor.
Hem ISO hem DD modunu denedim.
BIOS Modu = Eski (Legacy)
Disk bölüm düzeni = MBR
Kullandığım flash düzgün çalışıyor.
CMD'den boot menüyü açtım ve sadece Windows 8.1 çıkıyor

Birkaç ekleme yapacağım.
Rufus kullandığım zaten yazıyor.
Hem ISO hem DD modunu denedim.
BIOS Modu = Eski (Legacy)
Disk bölüm düzeni = MBR
Kullandığım flash düzgün çalışıyor.
CMD'den boot menüyü açtım ve sadece Windows 8.1 çıkıyor
balenaEtcher ile deneyin.
BIOS ayarlarınızı atın.

Şimdi DD'yi denedim o yüzden tekrar sıfırlıyordum diski. Şu an ISO modunda kopyalıyor.
Ventoy deneyin olmazsa. Diske ventoy'u kurduktan sonra ISO'yu direkt atacaksınız USB'ye.

Sonunda atabildim. Rufus'taki ayarlar.

Ventoy deneyin olmazsa. Diske ventoy'u kurduktan sonra ISO'yu direkt atacaksınız USB'ye.
İlk önce balenaEtcher deneyeceğim, sonra denerim Ventoy'u. Akşama doğru tekrar yazarım şu an müsait değilim.
Ve teşekkürler.

Geri geldim, balenaEtcher'ls olmadı. Ventoy sadece USB'den mi çalışıyor? Ben USB'yi sadece kurulum için kullanıp hard diskten dual boot yapmak istemiştim.

@202

Dosya Ekleri

• 16669639405366292778054819375757.jpg
    16669639405366292778054819375757.jpg
    123,6 KB · Görüntüleme: 14
  • IMG_20221028_163617.jpg
    IMG_20221028_163617.jpg
    132,9 KB · Görüntüleme: 8
Son düzenleme:

Geri
Yukarı