Lumia 720 İncelemesi

Öncelikle şunu belirteyim telefonu kendime değil anneme aldık. Ama uzun süre kurcaladım, denedim, güncellemeleri, ayarları yaptım, ve telefon hakkında fikir sahibi oldum. Edindiğim fikirleri fotoğraflarla beraber buraya yazacağım. Telefon Hepsiburada'dan 619 TL'ye alınmıştır.

İşletim Sistemi ve Telefon İçeriği:
Lumia 720 çıkalı uzun bir süre oldu ve cihazın yeni bir cihaz olmaması aklımı kurcalıyordu. Ama güncellemelerden sonra endişemin yersiz olduğunu farkettim. Cihazın güncellemelerini yapmak biraz uzun sürdü. Windows Phone 8.1 yüklendiği zaman çok fazla özellik ekleniyor, bu yüzden WP cihazı alırsanız hiçbir şeye dokunmadan tüm güncellemeleri yapın.

Telefona gerekli uygulamaları yüklerken, güncelleme yaparken, uygulamaları denerken takılma gibi bir sorunla hiç karşılaşmadım. Uygulamalar açılırken bekletmiyor ve telefon çok hızlı çalışıyor. Lumia'nın üst modellerinde daha hızlı nasıl olacağını anlamadım doğrusu. Gerçekten herşey çok akıcı işliyor. Telefonda ısınma probleminin olmadığını belirteyim. Tabi ki ısınıyor ama bu ısınma sizi rahatsız edecek düzeyde değil.

8.1 ile birlikte menü kişiselleştirme seçenekleri de artmış. Bu konuda kendinizi kısıtlanmış hissetmiyorsunuz. Menü arkaplanına düz renk yerine fotoğraf eklenmesi, kilit ekranı düzenleme seçeneklerinin artması telefonu "size özgü" bir tasarıma kavuşturuyor.

Rehberinizi, fotoğraflarınızı Bluetooth aracılığıyla eski telefondan, yeni telefonunuza yükleyebiliyorsunuz. Bu özellik çok iyi olmuş. Fakat yeni telefonunuzda rehberiniz Outlook (Hotmail) hesabınıza yükleniyor. Telefonun PC uygulamasını yüklediğimde PC'den rehbere erişemediğimi, yapabileceklerimin çok kısıtlı olduğunu gördüm. Rehberin Outlook hesabından, internet üzerinden düzenlendiğini öğrenmem zaman aldı.

Uygulama içi menülerde her şey ikonlarla ifade edilmiş. İkonlar bazen net olmadığı için ne işe yaradığını deneme yanılma yoluyla bulabiliyorsunuz, bu da bazı kullanıcılara telefona alışma sürecinde biraz zorluk yaşatabilir. Bir eleştirim de ayarlar menüsüne olacak. Ayarlar menüsü daha fazla kategorize edilebilirmiş çünkü herşeyi direkt menüye yerleştirdikleri için istediğin ayarı arayıp bulman gerekiyor.

Sonuç olarak WP kesinlikle alışması çok zor bir işletim sistemi değil ve Android'den çok daha az karmaşık.

Mağaza:
Uygulama marketinde işe yarayacak çok fazla uygulama buldum. Özellikle Nokia'nın kendi uygulamaları çok başarılı. Başka yapımcıların fotoğraf uygulamaları yerine Nokia'nın uygulamalarını indirmenizi tavsiye ederim. Meşhur uygulamalar ve WP'ye özel, güzel uygulamalar var ama yine de Android'de vazgeçilmeziniz olan bir uygulamayı markette bulamazsanız şaşırmayın. Ama mutlaka onun yerini tutacak bir uygulama bulursunuz. Gelişmekte olan kullanışlı bir marketi var.

Tasarım:
Bence 925 ve 930'dan sonra tasarımı en iyi cihaz 720. Bunun nedeni kalınlığının çok fazla olmaması, ekran ve çerçeve boyunun ideal olması. Kullanılan plastik çok sağlam duruyor ve elde çok şık gözüküyor. 620'nin kasası daha çabuk kirlenen bir plastikti bu cihazda daha az kir tutan parlak bir plastik kullanılmış.

Kamera:
Lumia 720'yi seçmemin sebebi annemin telefondan fotoğraf çekmeyi sevmesi oldu. Alt modellere göre daha yüksek çözünürlükte kamerası olan 720, Carl Zeiss lens ile birlikte birçok kamera fonksiyonu barındırıyor. Fotoğraf örneklerini aşağıda görebilirsiniz, kesinlikle beklentimi karşıladı.

Batarya:
Cihazın pili 2000 mAh. Bu seviyede bir cihaz için oldukça yeterli. Çok fazla deneme şansım olmasa da şarjın kısa sürede bitmediğini söyleyebilirim. Normal kullanımda 2 günü buluyor şarjın bitmesi.

Sonuç olarak bu telefon bu fiyata inmişken, sağlam, uzun ömürlü, kasmayan, iyi kameralı bir cihaz isteyenlerin kaçırmamasını tavsiye ederim. WP işletim sistemine ön yargıyla bakmamanızı öneririm çünkü Android'e göre avanatajlı yönlerinin oldukça çok olduğunu deneyim ettim.

DSCF5446.JPG

DSCF5452.JPG

Telefondan Çekilmiş Fotoğraflar:

WP_20140903_23_48_21_Pro.jpg

WP_20140903_23_51_38_Pro.jpg

WP_20140903_23_54_51_Pro.jpg

WP_20140905_15_38_30_Pro.jpg

WP_20140905_15_38_47_Pro.jpg

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı