Lumia 925 vs Sony Z1c

twin

Hectopat
Mart ayının 2 ve 3. haftası gibi kısmetse telefon alacağım. Sizin incelemelerinizi sıkılmadan izliyor. Ne kadar zaman olduğu önemli olmuyor benim için çünkü aynı zaman da izlerken eğleniyorum da :)

Şimdi benim kararsız kaldığım 2 telefon var. Aslında biri yok gibi birşey. Lumia925 vs Sony Z1C arasında kararsızım. Z1c'nin şubat 20 gibi satışa sunulacağı söyleniyor ve iphone killer olarak anılıyor.Lumia925 hakkında bilgi sahibi ve telefonu incelemesini yapmış birisiniz neyin ne olduğunu biliyorsunuz

Kabaca Z1C'nin özelliklerinden bahsetmek isterim.

• 4.3" 720P ekran
  • 2GB Ram
  • Snapdragon s800 işlemci
  • 330 gpu
  • 2400 mh batarya
  • 20.7 mp z1 ile aynı özelliklerde olan kamera.

Aldığım telefonları uzun ömürlü olarak kullanıyorum. Yani bugün aldığım telefonu 1 ay sonra sıkılıp satmak gibi bir düşüncem yok. 5 sene önce aldığım nokia 5800 telefonumu hala kullanmaktayım ve sapasağlam. Hiç bir problem çıkarmadı şimdiye kadar. Aldığım telefonu da imkan olursa en az 4-5 sene kullanmak istiyorum.5800'da oyun oynamıyorum ama günümüzün telefonlarında oyun oynarmıyım? Belki ama oda çok nadir.Telefondan müzik dinlemem.Genel olarak kullanımım;
Fotoğraf çekmek, özellikle gece.
Net, whatsapp, vs
Mp3'üm yanımda olmaz ise arada bir belki müzik

Telefondan en büyük beklentim; Stabilite>Uzun şarj>Kaliteli malzeme yapısı>Kamera Performansı>Güncelleme desteği>Satış sonrası muhattap olabileceğim kişiler bulabilmek diye önemli olandan önemsize doğru sıraladım. Aslında son yazdığım muhattab olabileceğim kişiler bulabilmek bile çok önemli.

Sizce Z1 ve 925'in kamerası arasında hangi telefonun kamera performansı daha iyi? İnanın hiç bir şekilde android telefon düşünmüyordum. Ne G2 ne S4 nede not3 hiç biri umurumda değildi, taaa ki, z1c'yi görüp özelliklerini okuyuncaya kadar. Birde bence en iyi android telefonu sony yapıyor. Çünkü bir kaç farklı incemele izledim z1 için inceleyen kişiler genelde şimdiye kadar olan en stabil android telefon diyorlar.

Aslında ip5 bile düşünüyorum ama ne kadar mantıklı olabilir? Kasa çabuk deforme oluyor. Zaten birde ip5 alırsam 2.el alıcam. Max bütçem 1.300

Biliyorum biraz uzun yazdım ama zahmet olmaz, okuyup yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Bu arada merakımdan soruyorum siz hangi android telefonu kullanıyorsunuz Recep Bey?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu kuralı saçma bulmak daha saçmaya. Sonuç olarak direk soru sorsaydın özelden başkaları da faydalanamayacak. Bir de neden Recep abi, biz yardımcı olamıyor muyuz?
Konuya gelirsek Lumia 925 öneriyorum.

Kuralı bende doğru buluyorum, ancak arkadaş Recep Baltaş'ın yorumlarına değer veriyor olabilir. Normal karşılamak gerekir.

Aradığınız özelliklere bakarsak Lumia 925 daha iyi bir seçenek olabilir.

Ben ikisini de kullanmıyorum, ancak SONY lenslerinin hala diğer telefon lenslerine yaklaşmadığı söyleniyor. Ayrıca, bir çok inceleme de ve örnek fotoğraflarda gördüm ki NOKİA bu konuda daha iyi bence. Lumia 1020 ile zaten bunu gösterdi.

Android telefonları çok kaynak tükketiği için bence 2400 mAh batarya değeri yeterli olsa da android cihazlarda 3000 mAh daha iyi olacağını düşünüyorum.

Yine stabilite konusuna gelirsek, uzun yıllar android cihaz kullanmadım net bir şey söylemek istemiyorum, ancak Android cihazların çok çabuk eskidiğini gözlemledim. Bir çok cihaz çıkıyor ve bu rekabet ortamında donanımlar çok çabuk gelişiyor , ve telefonlar çok çabuk eskiyor. Donanım eski kalınca güncellemelerde bir işe yaramıyor. O yüzden WP8 daha az kaynak tükettiği için donanım daha geç eskiyecektir. Bu konu da Lumia925'in daha uzun ömürlü olacağını düşünüyorum.

Fazla oyun oynamayacağınızı da söylemişsiniz, o yüzden WP8'in marketi de çok rahat işinizi görecektir.

Eğer android cihaz alacaksanız iyi bir bütçe ayırıp, sağlam bir cihaz almanızı öneririm. Ancak bu iki telefon arasında WP8 yani Lumia 925 diyorum.

Bu kuralı saçma bulmak daha saçmaya. Sonuç olarak direk soru sorsaydın özelden başkaları da faydalanamayacak. Bir de neden Recep abi, biz yardımcı olamıyor muyuz?
Konuya gelirsek Lumia 925 öneriyorum.
Bu kadar sert çıkmanıza lüzum yok. Kusura bakmayın ama yukarıda belirttim. Aslında mesajı düzenleyecektim bu türlü bir mesaj yazmanın ayıp olduğunun bende farkındayım fakat yukarı da " ve saatte gece yarısını geçtiğinden dolayı" (Yani işten yeni gelmiştim haliyle yorgun argın ve bezmiş bir durumdaydım.) diye ekleyerek bunu bir özür olarak görebileceğinizi düşündüm.

Yinede düşüncelerinizi saygım var fakat bir daha bu şekilde sert çıkışlar yapmaz iseniz sevinirim. Ayrıca yine mesajımı yazarken aynı şekilde oraya kırmızı renk yazı ile belirterek ekledim "Sizlerde yardımcı olursanız çok sevinirim" diye.

Sadece bu foruma değil motosiklet-elektronik vb türde 15 üzeri foruma üyeliğim var ama ben hiç bir yerde böyle saygısızlık-sert bir çıkışla karşılaşmadım. Orada da hatalarım oldu elbet insanız sonuçta uyardılar, tatlı dille söylediler, olay tatlıya bağlandı ama siz neden böyle bir tavır sergilediniz bilmiyorum.
- - - Güncellendi - - -

Kuralı bende doğru buluyorum, ancak arkadaş Recep Baltaş'ın yorumlarına değer veriyor olabilir. Normal karşılamak gerekir.

Aradığınız özelliklere bakarsak Lumia 925 daha iyi bir seçenek olabilir.

Ben ikisini de kullanmıyorum, ancak SONY lenslerinin hala diğer telefon lenslerine yaklaşmadığı söyleniyor. Ayrıca, bir çok inceleme de ve örnek fotoğraflarda gördüm ki NOKİA bu konuda daha iyi bence. Lumia 1020 ile zaten bunu gösterdi.

Android telefonları çok kaynak tükketiği için bence 2400 mAh batarya değeri yeterli olsa da android cihazlarda 3000 mAh daha iyi olacağını düşünüyorum.

Yine stabilite konusuna gelirsek, uzun yıllar android cihaz kullanmadım net bir şey söylemek istemiyorum, ancak Android cihazların çok çabuk eskidiğini gözlemledim. Bir çok cihaz çıkıyor ve bu rekabet ortamında donanımlar çok çabuk gelişiyor , ve telefonlar çok çabuk eskiyor. Donanım eski kalınca güncellemelerde bir işe yaramıyor. O yüzden WP8 daha az kaynak tükettiği için donanım daha geç eskiyecektir. Bu konu da Lumia925'in daha uzun ömürlü olacağını diye düşünüyorum.

Fazla oyun oynamayacağınızı da söylemişsiniz, o yüzden WP8'in marketi de çok rahat işinizi görecektir.

Eğer android cihaz alacaksanız iyi bir bütçe ayırıp, sağlam bir cihaz almanızı öneririm. Ancak bu iki telefon arasında WP8 yani Lumia 925 diyorum.

Bahadır bey, ilgi ve alakanızdan ötürü teşekkür ederim. Arkadaş neden sert bir çıkış yaptı, anlayamadım açıkçası. Küfür etmedim, saygısızlık etmedim fakat tekerine çomak sokmuşum gibi bana karşı ters bir çıkış yapmış. Bu benim için bu forumda pek saygı ve sevgi olmadığını gösterir. Yani bunu belirleyen üyelerdir. Tabi saygı ve sevgi göstermeyi bilen insanlarda vardır elbet sizin gibi. Kötü bir şey yapmadığımı-demediğimi düşünüyorum.

Bu arada ayrıca yorum ve düşünceleriniz için tekrar tekrar teşekkür ederim. Peki size sıfır bir Lumia925 almak yerine 2.el Lumia 1020 almak ne kadar mantıklıdır?

Bu arada çok uzun bir süredir android kullanmadığınızı belirtmişsiniz. Acaba bundan önce ios kullandınız mı? O işletim sistemi hakkında bir bilginiz, kullanım tecrubeniz var mıdır? Ancak birde şu var, daha 5S yeni çıkmışken İp6 çıkıcak diyorlar. Ne anladım ben bu işten? Aldığım cihaz 3 ay sonra 2. nesil bir cihaz olucak.

O kadar da sert bir çıkış yapmamış aslında arkadaş ama neyse büyütmeye gerek yok :)

Hangi telefonu alırsanız alın, bu piyasada rekabet çok fazla. O yüzden her marka yılda birkaç telefon çıkarıyor. Ne alırsanız alın 3 ay sonra 2. nesil cihaz olarak kalacaktır.

Ekonomik bir sıkıntı oluşmayacaksa, Iphone bir tercih olabilir. Ancak bu tarz şeyler biraz zevk meselesi. Yani ben yakınınızda varsa kullanmanızı tavsiye ederim biraz. Ben iOS'u seviyorum, ancak bazı arkadaşlar çok kalıp bir telefon oldugunu düşünüyor. Kişiselleştirmenin az olduğunu düşünüyor. Siz öncelikle ihtiyaçlarınızı belirleyin, ve ona göre bir işletim sistemi ve telefon seçin.

Alacağınız üst düzey telefonların hiç biri sizi kolay kolay pişman etmez. Ancak illa ki her işletim sistemi ve telefonun eksileri olacaktır. Sonuç olarak ben iOS işletim sistemini seviyorum. Performans olarakta Iphone hoşuma giden bir telefon. Ancak para sizin, karar sizin :)

Ayrıca, 2. el olayına da pek sıcak bakmıyorum. Sonuçta o telefonla eski sahibinin neler yaşadığını bilemezsiniz :)

Ve Lumia 925 ile Lumia 1020 arasında 2. elini alacak kadar da büyük bir fark olduğunu düşünmüyorum. Sadece kamera çok üst düzey. O yüzden kullanılmamış bir Lumia 925 daha iyi bir tercih bence.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı