M.2 NVMe PCIe vs SATA SSD

siklon

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar elimde ASUS Prime B350M-K anakart var. Anakartımda M.2 yuvası var ama başlıkta belirttiğim SSD bağlantı tiplerinin farklarını çok bilmiyorum. M.2 SATA diğerlerine göre daha yavaş onu biliyorum ama NVMe ile PCI-e arasındaki fark ne oluyor? Anakartın sitesinde hem M.2 SATA hem de M.2 PCI-e destekler yazıyor. Bu NVMe SSD'ler ne oluyor peki? NVMe'lerin fiyatı da diğerlerine göre daha yüksek. NVMe SSD alsam kullanabilir miyim? Ya da fazla para vermeyip düz SATA 3 SSD mi almalıyım?

Anakartınızda M.2 NVMe desteği var, alıp kullanabilirsiniz. Aslında SATA, M.2 SATA ve M.2 NVMe olarak ayırabiliriz. SATA normal bildiğimiz SATA girişi, M.2 SATA M.2 slotuna takılıyor ama maksimum 600 MB/s gibi hızlara çıkabiliyor. NVMe de aynı slota uyumlu olabilir ve takılabilir ama anakartın NVMe desteği yok ise 3500 MB/s gibi hızları alamıyorsunuz. PCI-e SSD için;

NVMe ile PCI-e arasındaki fark ne oluyor?

M.2 PCIe SSD'ler NVMe protokolünü kullanır. M.2 SATA SSD'ler de AHCI protokolünü.

Salt PCIe SSD'ler ise bazen NVMe protokolünü kullanmayabiliyor.

Aynı şeyi bende düşünürken NVMe aldım çok memnunum. Bu da benim incelemem sorabilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı