M.2 SSD donanım olarak görünüyor ama BIOS'ta UEFI Boot olarak gözükmüyor

pentaa

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba,

2 gün önce 1 TB SanDisk M.2 SSD aldım. Bilgisayarıma taktım ve donanım olarak tanımladım. İçerisine birkaç dosya atıp hız testi yaptım ve gayet iyi çalıştığını gördüm.

Anakartım ASUS Z97-P ve BIOS sürümünü güncelledim. USB üzerinden Windows 10 temiz kurulumu M.2 SSD'ye yaptım. Bu ana kadar hiçbir problem yaşamadım. Ta ki bilgisayarı kapatıp-açana kadar. Bilgisayarımı açtığımda veya yeniden başlattığımda 0xc000000e (winload.efi) hatası veriyor. Ancak bunun sebebi Windows kurulumundan dolayı değil. M.2 SSD'nin BIOS'ta Boot olarak gözükmemesi. BIOS'ta Boot olarak başlatılabilen gözüken disklerimin 1 tanesi 120GB SSD, diğeri 1 TB hard disk. İnternette saatlerdir forumlarda videolarda çözüm arıyorum ancak bir türlü çözüm bulamadım. Bu hatayı vermemesi için sizce nasıl bir yol izleyebilirim. Nerelere başvurabilirim?

Şimdilik çözümüm, PC'yi başlattığımda bu hata ekrana geliyor ancak ESC'ye basıp tekrar yeniden başlattığımda BIOS açılıyor, BIOS'u kapatıp tekrar başlatınca bilgisayarı açılıyor, kullanabiliyorum.
up
Çözüm:

Arkadaşlar çözemeyenler var ise şu yolu izlemek zorunda:

1. Bilgisayarı kapatın ve m2 ssd haricindeki diğer diskleri çıkartın.
2. Bilgisayarınıza USB üzerinden temiz windows kurulumu yapın. Burada disklerinizdeki bütün partları silip, yeni disk oluştur yapmanız lazım. Bu çok önemli.
3. Windows kurulumu bittiğinde bilgisayarınızı 1-2 kere yeniden başlatın.
4. Eğer herhangi bir sorun yoksa bu aşamada diğer disklerinizi takın.
5. Burada diğer disklerini uefi bölümü varsa onu kaldırmanız gerekiyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
6. Bunu da yaptığıınızda herhangi bir problem kalmaması gerekiyor.

Bu lanet problemi 6 gündür çözmeye çalışıyorum. Sonunda başardım. Sorunu yaşayan bir sürü kişi gördüm ama kimse çözememiş. Umarım onlara da yardımcı olur.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı