M.2 SSD nedir? Normal SSD almak mı mantıklı?

Windows, oyun, yazılımlar hocam. Teknoloji konusunda biraz "Almışken iyisini alayım" durumu var sadece :)
Sırf Windows, oyun ve yazılımlar için NVMe'ye para harcamanıza gerek yok. SATA SSD'ler hâlâ çok hızlı ve çok daha ucuz.

Tavsiyem, yüksek kapasite istiyorsanız 860 QVO 1 TB olacaktır, normal bir kullanıcının 360 TB garantiyi doldurması zaten çok zor olacaktır. Onun dışında, 5 yıl garanti ve daha yüksek TBW değeri istiyorsanız 860 EVO da alabilirsiniz. 2700 TL bütçenizin tamamını harcamak zorunda değilsiniz.

Sırf Windows, oyun ve yazılımlar için NVMe'ye para harcamanıza gerek yok. SATA SSD'ler hâlâ çok hızlı ve çok daha ucuz.

Tavsiyem, yüksek kapasite istiyorsanız 860 QVO 1 TB olacaktır, normal bir kullanıcının 360 TB garantiyi doldurması zaten çok zor olacaktır. Onun dışında, 5 yıl garanti ve daha yüksek TBW değeri istiyorsanız 860 EVO da alabilirsiniz. 2700 TL bütçenizin tamamını harcamak zorunda değilsiniz.
Açıklamalar için teşekkürler, @ROEXX bana söyleyecek söz kalmamış :D

860 Evo öneririm.

Samsung 970 EVO 1 TB SSD, NVMe M.2: Amazon.com.tr

860 EVO arasında çok fark göremedim. Yanlış mı bakıyorum, onu da bilemedim. :( Bir link rica etsem sizlerden olur mu?
Samsung 970 EVO modeline bakıyorsunuz, bir sıkıntı yok.

860 EVO ile arasında arabirim, okuma yazma hızları ve fiyat konusunda fark var.
  • 860 EVO SATA arabirimini kullanırken 970 EVO NVMe arabirimini kullanıyor.
  • Okuma yazma konusunda 970 EVO kullandığı arabirimden dolayı çok daha hızlı fakat günlük kullanımda kayda değer bir fark yok. Aradaki farkı render gibi ağır işlerle uğraşırken görebilirsiniz.
    • Ayrıca Samsung SATA SSD'lerde RAPID modu kullanarak yine NVMe hızlarına erişebilirsiniz.
  • NVMe SSD'ler doğal olarak SATA SSD'lerden daha pahalı. Bütçenizden arttırmak adına SATA olanı tercih ederim; zira sırf oyun, işletim sistemi ve birkaç yazılım için NVMe SSD'lere bu kadar para harcamayı gereksiz buluyorum.
860 QVO 1 TB tercihim olacaktır.

Samsung 970 EVO modeline bakıyorsunuz, bir sıkıntı yok.

860 EVO ile arasında arabirim, okuma yazma hızları ve fiyat konusunda fark var.
  • 860 EVO SATA arabirimini kullanırken 970 EVO NVMe arabirimini kullanıyor.
  • Okuma yazma konusunda 970 EVO kullandığı arabirimden dolayı çok daha hızlı fakat günlük kullanımda kayda değer bir fark yok. Aradaki farkı render gibi ağır işlerle uğraşırken görebilirsiniz.
    • Ayrıca Samsung SATA SSD'lerde RAPID modu kullanarak yine NVMe hızlarına erişebilirsiniz.
  • NVMe SSD'ler doğal olarak SATA SSD'lerden daha pahalı. Bütçenizden arttırmak adına SATA olanı tercih ederim; zira sırf oyun, işletim sistemi ve birkaç yazılım için NVMe SSD'lere bu kadar para harcamayı gereksiz buluyorum.
860 QVO 1 TB tercihim olacaktır.
Hocam çok teşekkür ederim 500 liralık farkı göze alıp üst modele oynayacağım sanırım ileride satış vs. gibi bir durum olursa diye tamamen. Mâlum dolar durumunu da göz önünde bulundurunca bu daha mantıklı geldi... Umarım pişman olmayız ne diyeyim :) Uyumluluk açısından bir sorun yaşamam değil mi bu arada?

500 liralık farkı göze alıp üst modele oynayacağım sanırım ileride satış vs. gibi bir durum olursa diye tamamen.
Günümüzde bile olsa her sistem NVMe desteklemiyor ama SATA kullanmayan sistem kalmadı. Dolayısıyla SATA SSD'yi daha kolay satarsınız diye düşünüyorum.

Ayrıca 500 TL'lik aradaki farkı ödemeye değecek mi sırf NVMe olduğu için? NVMe demek kalite demek değildir. Paylaştığımız SATA SSD'ler de oldukça kaliteli modeller.

İyi düşünün derim.
Uyumluluk açısından bir sorun yaşamam, değil mi bu arada?
Hayır, bir sorun yaşamazsınız.

Günümüzde bile olsa her sistem NVMe desteklemiyor ama SATA kullanmayan sistem kalmadı. Dolayısıyla SATA SSD'yi daha kolay satarsınız diye düşünüyorum.

Ayrıca 500 TL'lik aradaki farkı ödemeye değecek mi sırf NVMe olduğu için? NVMe demek kalite demek değildir. Paylaştığımız SATA SSD'ler de oldukça kaliteli modeller.

İyi düşünün derim.

Hayır, bir sorun yaşamazsınız.
Sözünüzü dinleyeceğim :) Teşekkür ederim :)
Doğru ürün budur değil mi?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı