M.2 SSD SATA SSD diye görünüyor

• Konuyu başlatan AsK3R
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 15
  • Görüntüleme 832

AsK3R

Kilopat
Arkadaşlar herkese selam. Perşembe günü Casper'ın sitesinden Excalibur G900 serisi bir laptop satın aldım. Özelleştirirken 240 GB M.2 SSD seçtim. Bugün ürün geldi. Windows yüklerken boot ekranında ssd'yi SATA olarak gördüm. CrystalDiskInfo yazılımını kullanarak disk bilgilerine baktığımda SSD'nin arayüzünü Serial ATA, Transfer Modunu SATA/600 olarak görüyorum. Ancak ürünün tam adını (KINGSTON SA400M8240G 240,0 GB) internette arattığım zaman karşıma SATA M.2 olarak çıkıyor. Merak ettiğim şey şu:
M.2 SATA SSD diye bir şey var mı?
Varsa bu ürünün soketleri ne türde?
Bildiğimiz uzun ince M.2 soket mi yoksa 2 girişli olan SATA soket mi?
Bende zaten bir tane M2 SSD bir tane de SATA HDD vardı. Ürünü alırken bilerek M.2 soket türü istedim ki elimdeki bütün diskleri değerlendirebileyim. Duruma göre SSD değişimi talep edeceğim Casper'dan.

Şimdi içini açmak da istemiyorum nolur nolmaz diyerekten. Çünkü SSD-HDD-RAM takmak için ayrı boşluk yok. Bütün kasayı açmam gerekiyor. Zahmetli ve biraz da riskli iş.

Yeni eğer bu tipse benim için okey ancak;
Bu tipse sıkıntı olacak.

Son düzenleme:
M2 Sata diye isimlendirme evet var. Hepsiburada da falan arama yerine yazınca karşına çıkar. Burada önemli olan Başta ki NVme veya M2 ibaresinin geçmesi.

M2 Sata diye isimlendirme evet var. Hepsiburada da falan arama yerine yazınca karşına çıkar. Burada önemli olan Başta ki NVme veya M2 ibaresinin geçmesi.
Hocam satın alırken M.2 olarak işaretleyip ona göre satın aldım. Ancak insanlık hali bir yanlışlık yapmış olabilirler mi diye merak ediyorum. Diğer disklerimi de takarken bir daha uğraşmak istemiyorum.

İkisi de aynı ürün galiba. :(
Hayda. Hocam umarım doğrusunu takmışlardır 2.5" olanı değil de diğeri takılmıştır. Laptop kasasını açmadan öğrenme şansım var mıdır?

Hayda. Hocam umarım doğrusunu takmışlardır 2.5" olanı değil de diğeri takılmıştır.
Sitede M.2 özelliklerine tıklayın, 2,5'' ile aynı değerde. Yani bu SSD'de M.2 olması fark etmiyor galiba. M.2 de olsa verebileceği hız SATA versiyonuyla aynı.

@hakan yaeger

Sitede M.2 özelliklerine tıklayın, 2,5'' ile aynı değerde. Yani bu SSD'de M.2 olması fark etmiyor galiba. M.2 de olsa verebileceği hız SATA versiyonuyla aynı.

@hakan yaeger
Hocam benim için hız şu anda 2.planda.
Elimde hali hazırda SATA HDD var. Laptopta da 1 tane SATA olduğu için HDD'yi bağlamak istiyorum. Yani SSD'nin M.2 portuna takılması gerekiyor.

Hocam m2 formfaktör olarak geçer. Sizin aldığınız m2 tipinde sata ssd muhtemelen anakarta takılan sata ssd gibi düşünün, önünde nvme olması önemli.

Geri
Yukarı