M.2 SSD ve SATA SSD arasındaki fark nerelerde fark edilir?

Son 5 yıldır SSD, 4 aydır da NVMe kullandığım için günlük kullanımda hissettiğim farklar Windows açılış hızı ile büyük dosya transferi oldu şu ana kadar. Şu anda HDD kullanıyorsan sana ikisi de inanılmaz hissettirecektir. Yaklaşık %30'luk bir fiyat farkından bahsediyoruz, ilk tecrübe için SSD alabilirsin bütçeni fazla yormadan.

Son 5 yıldır SSD, 4 aydır da NVMe kullandığım için günlük kullanımda hissettiğim farklar Windows açılış hızı ile büyük dosya transferi oldu şu ana kadar. Şu anda HDD kullanıyorsan sana ikisi de inanılmaz hissettirecektir. Yaklaşık %30'luk bir fiyat farkından bahsediyoruz, ilk tecrübe için SSD alabilirsin bütçeni fazla yormadan.
Ben de öyle düşünüyorum hocam. Fakat ürünün TBW değerini gerçekten de bulamıyorum. Bu bana büyük bir sıkıntı oluşturur mu? Başka modellere mi yönelmeliyim?

Ben de öyle düşünüyorum hocam. Fakat ürünün TBW değerini gerçekten de bulamıyorum. Bu bana büyük bir sıkıntı oluşturur mu? Başka modellere mi yönelmeliyim?
.

faydasi olur umarim
3D TLC ile uretilmis Apacer modeli kabaca su anki piyasadaki en az reliable olan ssd teknolojisi.

"M.2 SSD almasamda SATA SSD alsam ne kaybederim? Sorum tam olarak bu."
M.2, MSATA, 2.5 inç bunlar form faktörleri. NVMe yazılım adı. SATA, PCIe, veri yolları.
M.2 olan SSD PCIe de olabilir, SATA da olabilir. Kafan karışmasın. PCIe ile SATA'nın kullandığı
veri yolları arasında genişlik farkları var. PCIe'de çok daha yüksek veri geçişine imkan tanıyor.
SATA alırsan bir şey kaybetmezsin ama PCIe veri yolun varsa en mantıklı olan PCIe SSD almandır tabii ki. Ayrıca 500k IOPS ve üzeri hıza sahip olan çok hızlı PCIe SSD'lerden tam verim almak istiyorsan CPU'nun da ona göre olması gerek. Son nesil SSD'lerin gerisinde kalıyor eski nesil CPU'lar. SATA SSD'ler çoğu kişi için yeterlidir.

60TB çok az bir değer mi? Tam olarak TBW değerinin ne olduğunu bilmiyorum.

Toshiba'nın da aynı eğer kıyaslarsak. Açıkçası Kingston A2000 150TB veriyor aynı boyutta, DRAM'i var ve NVMe. Şimdi aradaki fiyat farkı baktığın yerlerde ne kadar bilmiyorum ama şu halde alternatif bir marka bakmanı veya Kingston için zorlamanı öneririm. Sadece hız farkı yok maalesef.

Toshiba'nın da aynı eğer kıyaslarsak. Açıkçası Kingston A2000 150TB veriyor aynı boyutta, DRAM'i var ve NVMe. Şimdi aradaki fiyat farkı baktığın yerlerde ne kadar bilmiyorum ama şu halde alternatif bir marka bakmanı veya Kingston için zorlamanı öneririm. Sadece hız farkı yok maalesef.
Peki siz DRAM'i bulunan en ucuz hangi ürünü önerirsiniz?

Kesinlikle katiliyorum. Cacheten tut maximum omurden standart yazma hizindan IOPS degerine her acidan daha avantajli hatta kapasite haricinde 3 kati ozelliklere sahip bir urun. Ciddi anlamda F/P urunu.

Yeni konular

Geri
Yukarı