M.2 SSD Yavaş açılma

ethemkvnc

Hectopat
İyi forumlar,
SSD varken de ilginç bir şekilde sistemim 42 saniyede açılıyordu. M.2 SSD aldım ama hala 42 saniye açılıyor delirmemek elde değil :D Temiz format atıyorum sonuç hep aynı nerede sıkıntı var bilemedim. Fastboot özelliğini açmalı mıyım? Zararı var mı? Yoksa bile bu özelliği açmadan da sistemimin hızlı açılması gerekiyor bence.
BIOS güncel
Orjinal Windows

Sistemim;
  • MSI B450M-A PRO Max.
  • HyperX Kingston Predator 2x8 3000MHz.
  • Ryzen 5 1600 AF.
  • MSI 1660 Super.
  • Zalman ZM600-LE 600W PSU
  • Kingston A2000 500GB 2200/2000MB/S NVMe M.2 2280 PCI-e SSD
  • Samsung 860 Evo 2.5" SATA3 Solid State Disk, 250GB

Son düzenleyen: Moderatör:
Görev yöneticisinden başlangıçta çalışan uygulamalara bir gözatın, kullanmadıklarınızı devre dışı bırakın. Son BIOS süreniz de sağ üstte yazar, tekrar bir kontrol edin derim çünkü 40 saniye çok.

Görev başlatma seçeneklerinde ki her şey kapalı. Hiçbir uygulama açılmıyor başlarken. BIOS sürümünü hem BIOS hem DxDiag üzerinden kontrol ettim son sürüm.

Fast Boot seçeneğini aktif edebilirsiniz sıkıntı yok. HD Tune ile bir bencmark testi yapın. Bakalım okuma yazma değerleri nasıl. Ayrıca nerede bekletiyor sistem anakart logosunda mı? Windows ekranında mı? Ayrıntılı anlatırsanız daha iyi olur.

Okuma ve yazma değerlerini tam olarak veriyor test ettim problem yok. Sistem Anakart logosunda bekletiyor Windows ekranı direkt olarak geliyor.
O zaman boot ederken sıkıntı var suçu ssdye atmak yanlış olur.Fast boot yapın ve anakart logosunu kaldırın.Anakart logosunu kaldırırsanız boot işlemlerini görürsünüz.Bakalım neyi boot ederken yavaşlama yada takılma yapıyor.

Oynanmış Windows'ta kurdum orijinal Windows'ta sonuç aynı. Suçu bende SSD'ye atmıyorum çünkü SATA SSD'de de aynı süre de açılıyor. Fastboost açıp bilgilendirme yapacağım.

O zaman Boot ederken sıkıntı var suçu SSD'ye atmak yanlış olur. Fast Boot yapın ve anakart logosunu kaldırın. Anakart logosunu kaldırırsanız Boot işlemlerini görürsünüz. Bakalım neyi Boot ederken yavaşlama ya da takılma yapıyor.

BIOS üzerinden Boot tercihlerine baktığım zaman öncelik UEFI SATA SSD diyor çünkü Kingston'da windwos kurulu gözükmüyor bile. Aslında M.2 SSD'ye kurulu sistem. Çünkü ikisini sıfırlayıp ona kurdum ki zaten Windows'un depolaması M.2'de şu anda. O zaman önce Boot optionu birinci tercihe alıp sonrasında tekrar mı format atmam gerekir? Çünkü 2 sefer M.2 SSD seçerek format attım sonuç bu.
Bu arada SATA SSD'nin SATA bağlantısını kesince de M.2'de Windows olmadığını görmüş olduk :D Peki nasıl kuracağım ben M.2'ye :D

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2020-06-18 at 17.34.54.jpeg
    WhatsApp Image 2020-06-18 at 17.34.54.jpeg
    75,4 KB · Görüntüleme: 102
  • WhatsApp Image 2020-06-18 at 17.34.55.jpeg
    WhatsApp Image 2020-06-18 at 17.34.55.jpeg
    268,3 KB · Görüntüleme: 126
Son düzenleme:
Oynanmış Windows'ta kurdum orijinal Windows'ta sonuç aynı. Suçu bende SSD'ye atmıyorum çünkü SATA SSD'de de aynı süre de açılıyor. Fastboost açıp bilgilendirme yapacağım.

BIOS üzerinden Boot tercihlerine baktığım zaman öncelik UEFI SATA SSD diyor çünkü Kingston'da windwos kurulu gözükmüyor bile. Aslında M.2 SSD'ye kurulu sistem. Çünkü ikisini sıfırlayıp ona kurdum ki zaten Windows'un depolaması M.2'de şu anda. O zaman önce Boot optionu birinci tercihe alıp sonrasında tekrar mı format atmam gerekir? Çünkü 2 sefer M.2 SSD seçerek format attım sonuç bu.
Bu arada SATA SSD'nin SATA bağlantısını kesince de M.2'de Windows olmadığını görmüş olduk :D peki nasıl kuracağım ben M.2'ye :D.

SATA SSD'yi sökün M.2 SSD üzerinde temiz kurulum yapın. Sonra SATA SSD'yi bağlarsınız. Bu arada SATA SSD üzerindeki işletim sistemini silmeyi unutmayın.
Sizin işler biraz karışmış :) Böyle durumlarda işleri iyice karıştırmadan herşeyi silip en baştan temiz bir kurulum yapmak en iyisidir.

Baya bir sıkıntılar çeksem de sonunda Windowsu kurdum. Ancak yine 27 sn de açılıyor :Dddd
Aşağıda ki ayarı UEFİ getirmelimiyim? Bu arada fastboot özelliği yok.
Advanced/Windows OS configuration CMS
Onu UEFİ yapmalıyım?

Dosya Ekleri

• Screenshot_2020-06-18-19-28-49-456_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2020-06-18-19-28-49-456_com.miui.gallery.jpg
    226,8 KB · Görüntüleme: 108
Baya bir sıkıntılar çeksem de sonunda Windowsu kurdum. Ancak yine 27 sn de açılıyor :Dddd
Aşağıda ki ayarı UEFİ getirmelimiyim? Bu arada fastboot özelliği yok.
Advanced/Windows OS configuration CMS
Onu UEFİ yapmalıyım?
Boot ayarı konusunda son zamanlarda en sık yapılan hata sabit diski ilk sıraya alın denmesi. Bu, UEFI sistemlerde tamamen yanlış bir önerme!
  • UEFI sistemlerde Boot sıralamasında en üstte olması gereken Windows Boot Manager olmalıdır.
  • Sistemin daha hızlı açılması için CSM seçeneği Disabled yapılabilir.
  • Yine Fast Boot ayarı da Enabled yapılabilir.
Bazı sistemlerde Windows Boot Manager yanında diskin marka modeli de yazabilir.
Birde AHCI modun aktif olduğundan emin olurmusunuz.

Geri
Yukarı