M.2 SSD'ye Windows Yükleyememe - B450 I AORUS PRO WIFI

diskpartta görünür halde mi? M.2 SSD diskpartta görünüyor ise bir kaç komutla halledilir. Bütün depolama aygıtlarını çıkar, diskparttan list disk yap, 2 disk varsa tamamdır.

Windows kuramadığım için BİOS'tan öteye gidemiyorum. BİOS'ta format için boot menüsüne girdiğimde SSD görünüyor ama windows için yeni yeyip ayırma yerine geldiğimde görünmüyor ve sadece SSD takılı, harici hdd yok PC'de.

Son düzenleyen: Moderatör:
windows kuramadığım için BİOS'tan öteye gidemiyorum BİOS'ta format için boot menüsüne girdiğimde ssd görünüyor ama windows için yeni yeyip ayırma yerine geldiğimde görünmüyor ve sadece ssd takılı harici hdd yok pc de
Bak, şimdi sen kuruluma girdin. Şimdi Kur ekranı falan geldi. Shift + F10 ile CMD açılacak. diskpart yazacaksın. list disk komutu ile disk var mı yok mu bakacaksın.

Bak, şimdi sen kuruluma girdin. Şimdi Kur ekranı falan geldi. Shift + F10 ile CMD açılacak. diskpart yazacaksın. list disk komutu ile disk var mı yok mu bakacaksın.

Tamam akşam deniycem sizin telefon varsa aksam için yada yarın için arasam yada msj olarak yazsam yardımcı olabilir misiniz? Bu sorun beni bitircek yoksa.

M.2 SSD'ye Windows kurabilmek için USB belleği UEFI boot etmeniz gerek. Boot menüsünde önünde UEFI ibaresi olan belleği mi seçiyorsunuz?

Ayrıca SSD BIOS'ta gözüküyor mu?

Recep Bey yanıtınız için teşekkür ederim.
USB belleği UEFI olarak boot ettim ve UEFI olarak ibareyi seçip kurma işlemine başlıyorum, bazen M. 2 SSD gözüküyor ama kuruluma izin vermiyor bazende hiç gözükmüyor.

BIOS'tan çok fazla anlamıyorum ama M.2 SSD yi BİOS'ta görebiliyorum hatta USB nin UEFI ibarisini seçtiğimde kurulum için M.2 SSD Boot ekranında gözüküyor.

Gigabayte müşteri hizmetlerini aradım AMD sitesinden AMD RAID Driver (SATA, NVMe RAID) indirmemi istediler onu yükleyip denememi istediler birde onu yükleyip deneme yapıcam.

970 EVO Plus'ta bir Firmware sorunu olduğu söyleniyor. Sorun macOS ile ilgili yaşanan sıkıntıları çözüyor ama sizin soruna da çare olabilir.

Güncelleyin isterseniz:

BİOS'ta bu şekilde gözküyor M.2 SSD:

WhatsApp Image 2019-07-27 at 13.52.05 (1).jpeg
WhatsApp Image 2019-07-27 at 13.52.05.jpeg
WhatsApp Image 2019-07-27 at 13.52.06.jpeg

Bundan 1 sene önce bir Lenovo laptop'a sıfırdan SSD'ye Windows 10 kurulumu yaparken ben de bu sorunla karşılaşmıştım. UEFI ve normal kurulumu da denemiştim, 1-2 defa normal kurulumda yükleme aşamasına gelebilmiştim ama yüklenme aşamasında %37'lerde sürekli hata aldım, en sonunda laptop'u iade etmiştim. Sorunun ssd'de olduğunu söylemişlerdi. Aynı model başka laptopta hiç bir sorun olmadan kurulum yapmıştım UEFI ile.

BIOS'u Türkçe yaptığınızdan bazı ayarları anlamak zorlaşıyor lakin gözüme çarpan iki tane sorun var:
  • Neden sabit diske Windows kurulu? Sabit diskte Windows olması sorun yaratıyor olabilir. M.2'ye format atarken sabit diski sökün.
  • Depolama Önyükleme Seçeneği Kontrolü ayarını Yalnızca Eski yapmışsınız. UEFI kurulum yapıyorum deyip de bu ayarı neden Legacy Only yaptınız?

BIOS'u Türkçe yaptığınızdan bazı ayarları anlamak zorlaşıyor lakin gözüme çarpan iki tane sorun var:
  • Neden sabit diske Windows kurulu? Sabit diskte Windows olması sorun yaratıyor olabilir. M.2'ye format atarken sabit diski sökün.
  • Depolama Önyükleme Seçeneği Kontrolü ayarını Yalnızca Eski yapmışsınız. UEFI kurulum yapıyorum deyip de bu ayarı neden Legacy Only yaptınız?

Ben BİOS'tan hiç bir ayar yapmadım hiç bir şey değiştirmedim SSD'ye format atmaya çalıştığımda HDD'yi söküyorum, sadece SSD varken de denedim yine olmadı.

Depolama Önyükleme Seçeneği Kontrolü UEFİ olarak nediyim bide inşallah o zaman olur.
İsterseniz BİOS'u İngilizce yapıp tekrar istediğiniz herhangi bir resim olursa atabilirim. Artık çok sıkıldım parçaları aldığım yere götürüp buna SSD'ye Windows yükleyin bana verin dicem

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı