M1 MacBook Air vs M1 MacBook Pro

Pili en az 4-5 saat devirir diye düşünüyorum. Laptopun amacı zaten taşınabilir ve aynı zamanda güçlü bir model olması. Windows'un boş arka plan uygulamalarını kapatınca en kötü laptoplar bile 4 saat devirir hale geliyor 🙂

M1 MacBook Air tam performansını pil gücünde verebiliyor ve asla prize bağlı çalışmıyor. Aynı telefonlar gibi sadece şarjı bittiğinde şarja takıyorsunuz. Bu zamana kadar birçok laptop alındı ailem tarafından ancak. Hepsinin pili 1-2 sene içerisinde ömrünü tamamladı ve artık prize bağlı çalışıyorlar. Bu tüm Windows bilgisayar için geçerli mi bilmiyorum ama baktıklarımın hepsine prizden çıkarttığınızda bütün bileşenlerinin performanslarını düşürüyor. Sonuçta ben laptop alıyorum ve prizden çıkardığımda aynı performansı almak isterim.
Rocket League gibi çok ağır bir oyun oynayacağınız için zaten böyle bir çözüme ihtiyacınız olmaz. Ayrıca aceleniz yoksa ben olsam birkaç aya çıkacak M.2'li MacBook'ları beklerdim.
Tekrar dediğim gibi, Pro birkaç alanda daha iyi olabilir ama daha çok alanda kötü, Air'e cidden kafayı taktım, incecik, hafifcecik bir şeyde bu kadar güç saklı olması beni benden alıyor.

M2 işlemcili MacBook'lar üst sınıf Mac'lere konabilir deniyordu. Yani benim bütceme uygun olmayacağı kesin. Beklesemde beklemesemde alamıyacağım için gerek yok diye düşünüyorum.

M1 MacBook Air ile M1 MacBook Pro arasında çok fiyat farkı var. Performans olarak çok bir fark göremedim bende testlerde. En kötü notebook cooler alıp kasayı soğuk tutmayı planlıyorum. Arada 2000 lira civarı fiyat farkı olsaydı kesinlikle MacBook Pro tercih ederdim ancak arada çok fiyat farkı var.
%20 daha büyük pil, fan, touch bar, +100 nit parlak ekran, 61W şarj aleti ve fazladan 1 GPU çekirdeği dışında ciddi bir fark yok. Hoparlör ve mikrofon performansı Air ile neredeyse aynı, performans olarak da eskisi gibi ciddi bir fark olmadığı için Air almanın daha mantıklı olduğunu düşünüyorum.

%20 daha büyük pil, fan, touch bar, +100 nit parlak ekran, 61W şarj aleti ve fazladan 1 GPU çekirdeği dışında ciddi bir fark yok. Hoparlör ve mikrofon performansı Air ile neredeyse aynı, performans olarak da eskisi gibi ciddi bir fark olmadığı için Air almanın daha mantıklı olduğunu düşünüyorum.

Hocam Pro'nun pili daha büyük olabilir fakat pil ömrü oldukça düşük. Ayrıca ekranın da pek bir fark oluşturacağını zannetmiyorum, biri parlak diğeri daha parlak zaten. Air neredeyse kesinlikle daha mantıklı tercih.

Pt'den eğitim indirimi ile M1 MacBook Air'ı 9000TL'ye alabiliyorum. MacBook Pro ise 13000TL. Bütcemi inanılmaz zorlayıp Pro almak bana da saçma geldi. Arada devasa bir fark yok sadece kasa olarak daha gelişmiş. Ekranı vesaire Mediamark'ta incelemiştim ve neredeyse aynı gelmişti. Zaten artık ikisi de hemen hemen aynı sadece belli başlı farklar var ekranda. Pil performansında 1 saat civarı değişiyor sanırım. Benim için o kadar da önemli değil o 1 saat.

Hocam Pro'nun pili daha büyük olabilir fakat pil ömrü oldukça düşük. Ayrıca ekranın da pek bir fark oluşturacağını zannetmiyorum, biri parlak diğeri daha parlak zaten. Air neredeyse kesinlikle daha mantıklı tercih.
Pil ömürleri aynı diye biliyorum iki cihazın da, 1000 devirde %65-75 arası bir kapasite kalıyor.
Pt'den eğitim indirimi ile M1 MacBook Air'ı 9000TL'ye alabiliyorum. MacBook Pro ise 13000TL. Bütcemi inanılmaz zorlayıp Pro almak bana da saçma geldi. Arada devasa bir fark yok sadece kasa olarak daha gelişmiş. Ekranı vesaire Mediamark'ta incelemiştim ve neredeyse aynı gelmişti. Zaten artık ikisi de hemen hemen aynı sadece belli başlı farklar var ekranda. Pil performansında 1 saat civarı değişiyor sanırım. Benim için o kadar da önemli değil o 1 saat.
Aynen ben de istesem Pro alabilirdim ama gerekli görmedim. Air'da tek aradığım özellik touch bar :D Youtube'dan tut Word'e kadar çoğu site ve programda kullanışlı kısayollar sunuyor.

Bütçe kısıtlı ise MacBook Air'in 16 GB'lık versiyonu alınabilir. Buradan @Mert almıştı ve memnundu diye hatırlıyorum. Geçenlerde bir arkadaşım daha geçti ve o da memnun, Yüksek Lisans için aldı o da.

16 GB RAM gereksiz deniyordu incelemelerde. Zaten SSD'yi RAM gibi kullanıyor yetersiz geldiğinde. Öyle bir teklonoji vardı ancak adını unuttum.
Pil ömürleri aynı diye biliyorum iki cihazın da, 1000 devirde %65-75 arası bir kapasite kalıyor.

Aynen ben de istesem Pro alabilirdim ama gerekli görmedim. Air'da tek aradığım özellik touch bar :D YouTube'dan tut Word'e kadar çoğu site ve programda kullanışlı kısayollar sunuyor.

O touch bar bana çok ilgi çekici gelmiyor. Bir anlık hevesmiş gibi. Çünkü net olarak kullanabileceğim bir alan yok. Ben sadelikten yanayım. 4000 lira sırf onun için veremem.

M1 MacBook Air tam performansını pil gücünde verebiliyor ve asla prize bağlı çalışmıyor. Aynı telefonlar gibi sadece şarjı bittiğinde şarja takıyorsunuz. Bu zamana kadar birçok laptop alındı ailem tarafından ancak. Hepsinin pili 1-2 sene içerisinde ömrünü tamamladı ve artık prize bağlı çalışıyorlar. Bu tüm Windows bilgisayar için geçerli mi bilmiyorum ama baktıklarımın hepsine prizden çıkarttığınızda bütün bileşenlerinin performanslarını düşürüyor. Sonuçta ben laptop alıyorum ve prizden çıkardığımda aynı performansı almak isterim.
Tabi pil kullanımında MacBook'un eline su dökemezler ancak üniversitede ne yapacaksın ki? Pilde de günlük kullanımda, YouTube'dur, Word'dur, Google'dır paşa paşa çalışır. O performans düşüşü daha çok oyunlar için geçerli çünkü içindeki harici ekran kartı çok güç tüketiyor.

MacBook alacak olsam Air alırdım ben. Aralarındaki fark cidden az. Air'ın pili de performansı da her türlü yeter sana. Rocket League'de yeter mi bilmem de günlük kullanımda yeter. Yine günlük kullanımda ısınmaz. 5000 RPM fanla soğuyamayan i7'ler bile YouTube işlerinde falan gayet serin çalışıyor. Artan parayla Air'ı modifiye edebilirsin.

@m3t0 PT'de 16 GB RAM'li Air modeli biraz uygun gibi. Ben olsam 16 GB olanı alırdım. Depolama yine Cloud ve taşınabilir SSD ile halledilir ama RAM pek öyle olmuyor. Bunlar güçlü makineler sonuçta, ileride ne yapmak isteyeceğin değişirse, RAM seni engellemesin.

16 GB RAM gereksiz deniyordu incelemelerde. Zaten SSD'yi RAM gibi kullanıyor yetersiz geldiğinde. Öyle bir teklonoji vardı ancak adını unuttum.
Swap'tan bahsediyorsunuz galiba. Çoğu program 16GB RAM olsa da Swap kullanıyor. Yine de performans olarak yazılım vs. geliştirmiyorsanız 8 ile 16'nın hiçbir farkı yok. Belki 3-4 yıl sonra bazı programlar ( Adobe programları, CAD programları vs. ) 16 ile daha verimli çalışabilir ama birkaç yıla satmayı düşünüyorsanız 16'ya gerek yok.

Tabi pil kullanımında MacBook'un eline su dökemezler ancak üniversitede ne yapacaksın ki? Pilde de günlük kullanımda, YouTube'dur, Word'dur, Google'dır paşa paşa çalışır. O performans düşüşü daha çok oyunlar için geçerli çünkü içindeki harici ekran kartı çok güç tüketiyor.

MacBook alacak olsam Air alırdım ben. Aralarındaki fark cidden az. Air'ın pili de performansı da her türlü yeter sana. Rocket League'de yeter mi bilmem de günlük kullanımda yeter. Yine günlük kullanımda ısınmaz. 5000 RPM fanla soğuyamayan i7'ler bile YouTube işlerinde falan gayet serin çalışıyor. Artan parayla Air'ı modifiye edebilirsin.

Laptopu pilde kullanmak için alıyorum ve pilde kullacağım. Zaten halihazırda bir masaüstü cihazım var. Windows laptop alanların en büyük hatası burada zaten. İnsanlar laptopu masada kullanmak için alıyorlar. Ben masada kullanmak için masaüstü aldım. Şu anda laptop ihtiyacım olduğu için laptop alacağım. Üniversitede yazılım düşünüyorum. Sanırım bunu en başta söylemem gerekiyordu ancak şimdi söyledim. Yazılım düşündüğüm içinde şarjı iyi giden bir şeyler lazım.
Swap'tan bahsediyorsunuz galiba. Çoğu program 16 GB RAM olsa da Swap kullanıyor. Yine de performans olarak yazılım vs. geliştirmiyorsanız 8 ile 16'nın hiçbir farkı yok. Belki 3-4 yıl sonra bazı programlar ( Adobe programları, Cad programları vs. ) 16 ile daha verimli çalışabilir ama birkaç yıla satmayı düşünüyorsanız 16'ya gerek yok.

İncelemelerde de aynısını söylüyorlardı. İleride satma derdim yok ancak zaten halihazırda bir masaüstü cihazım olacak. O yüzden yüksek performans işlerimi yine masaüstü cihazımda yaparım.

Yeni konular

Geri
Yukarı