M1 MacBook laptopların ömrü nasıl olacak?

aziz ateş yld

Centipat
İyi akşamlar. M1 MacBook almayı düşünüyorum 1 sene içerisinde. Aklımda çentiksiz eski kasa M1 MacBook'lar var ama bu MacBook'ların ne kadar ömrü kaldı? Halihazırda halen daha üretiliyor ama kaç sene daha güncelleme alır? Mesela 2020 yılında üretilen M1 Air ile 2024 arasında üretilen M1 Air arasında performans anlamında bildiğim bir fark yok. İki alette aynı sürüme kadar mı güncelleme alır yoksa 2024 yılında üretilen M1 Air, 2024 yılında üretilen yeni kasa M2 Air'ler ile aynı ömre mi sahip olur? Aklımı çok karıştırdı bu durum.

Mimari aynı devam ettiğinden bir problem olmayacak. M1 hâlâ çok güçlü. Alırken hafıza ve bellek seçiminize dikkat edin.

@aziz ateş yld Cihaz aynıysa ömrü de aynı olur. M2 bir ihtimal fazla güncelleme alır ama böyle bir şey olacağını sanmıyorum çünkü arada pek fark yok. Ayrıca bunu düşünmek için daha erken gibi.

@aziz ateş yld Cihaz aynıysa ömrü de aynı olur. M2 bir ihtimal fazla güncelleme alır ama böyle bir şey olacağını sanmıyorum çünkü arada pek fark yok. Ayrıca bunu düşünmek için daha erken gibi.
Cihazın daha uzun süre güncel kalması için düşündüm. Güncellik arasında fark olursa M2 Air almayı düşüneceğim. Ciddi farklar yok diye M1 düşünüyordum.

Mesela 2020 yılında üretilen M1 Air ile 2024 arasında üretilen M1 Air arasında performans anlamında bildiğim bir fark yok.
M1 eskiyor yavaş yavaş. Yıl farketmez. Alınacaksa da Pro ya da Max serileri alınmalı.

M2 ile M1 arasında fark var bu arada. M2 CPU’da M3 GPU’da sıçrama yaptı.

Hem Macbook Air M1 hem Macbook Pro M2 sahibiyim.

Air M1'i 2 yıl boyunca sorunsuz bir şekilde kullandım. Hanıma devrettim, halen stabil bir şekilde sorunsuz kullanıyor. Kodlama, PS, AI, XD ve günlük kullanımda hiçbir sorun çıkartmadı bana. Bu tarz bir kullanım için gayet yeterli ve uzun bir süre de destek alacağını düşünüyorum. Silicon işlemcilere herkes tamamen geçmedi, hala birçok Intel kullanıcısı var. Telefon kadar basit bir şekilde güncellemeleri çekeceğini düşünmüyorum bu cihazlarda.

Macbook Pro M2 çok daha güçlü geldi bana onu söyleyebilirim, şöyleki farkında olmadan arkada çalışan AI dosyaları, PS dosyaları, tarayıcı sekmeleri oluyor. Bir programda çalışırken ya bu kasıyor bi' şey mi açık demedim henüz. Her şeyi lisanslı kullanıyorum onu da belirteyim. Çünkü lisanssız Adobe ile lisanslı Adobe arasında stabilizasyon farkı çok fazla. Windows'ta da bunu çok kez yaşamıştım.

Air M1'de büyük bir PS projesiyle çalışırken, arkada yine 2-3 program ve proje açıldığında kasmalar yaşanıyordu ama crash yemiyordum. Doğru kullanımı sağlarsanız bence sorunsuz bir şekilde onu da kullanırsınız. Benim Pro M2 almam tamamen fırsat alışverişi içindi. Yoksa hala Air M1 ile devam edebilirdim.

Mimari aynı devam ettiğinden bir problem olmayacak. M1 hâlâ çok güçlü. Alırken hafıza ve bellek seçiminize dikkat edin.
Hali hazırda M1 sahibiyim. Yakın zamanda aldım cihazı ve bende hafiften bunu düşünmüyor değilim. Apple ne zamana kadar destek verir ve 2025 yıllarına geldiğimizde, evet bu cihaz eski der miyiz ?

Yeni konular

Geri
Yukarı