M5A78L-M LX3 ve FX-8300 Overclock

Fariz Kuzey

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba üstadlarım, kardeşlerim. Benim sahip olduğum M5A78L-M LX3 anakartımda FX-8300 işlemcime 4.2 GHz'e kadar stabil bir overclock yapabilir miyim ? Fan olarak stok soğutucu kullanıyorum. İnanın ki fan alacak para kalmadı. Diğer yabancı kaynaklarda bu anakartta overclock hiçbir şekilde yapılmaz VRM'lerden dolayı yazmışlar korkuttular beni. Bu işlemciyi daha yüksek hızda kullanamaz mıyım ? PSU 750w 80+ Bronze. Şimdiden teşekkürler. Ve bu işlemci bu anakartta sorun yaratır mı? Malum 760 serisi çipsetler pek sevilmiyor FX'ciler arasında, öyle gözlemledim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı anakartı kullanıyorum, inan OC potansiyeli falan hiç de iyi olmayan bir anakart :) Hani bazen bilinçli hız aşırtmadan bahsediyoruz insanlara, 2005'li yıllardan kalma anakartlar ile hız aşırtma yapmak istiyorlar. Bu anakartla bu iş olmaz diyoruz.
M5A78L yeni nesil bir anakart sayılsa da OC potansiyeli yinede hiç de iyi falan değil, belirtmek lazım bunu. Kaldı ki işlemci soğutucun da yok, 4.2GHZ hıza stabil bir biçimde çıkılabilir uygun bir sistemde bu işlemci ile ancak senin soğutucun dahi yok. Voltaj vermeden asla stabil bir biçimde çıkamazsın o hıza.
Kaldı ki bu anakart ile soğutucun olsa bile stabil bir biçimde çıkamayabilirsin.

VRM dediğimiz şey anakartın güç kontrolünden sorumlu devrelerdir. Hani şu anakart soketinin batısında bulunan zımbırtılar yok mu, işte tam da onlardan bahsediyoruz. Ben sana bu anakart ve stok soğutucu ile hız aşırtma konusunda yardımcı olamam. Doğrusu inan budur, gönül koyma sonra bizlere :) Anakartın VRM devreleri hakkında olumsuz yorumda bulunanlar haklı diyebiliriz kısacası ancak asıl sorun soğutucuya sahip olmaman.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı