M5A97 LE R2.0 Anakart Bıos Güncelleme Problemi ve Bölünmüş Disk Sorunu

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

CYP

Kilopat
Makaleler
1
Merhaba Arkadaşlar.:)
Bu sefer uzun olacak anlatacaklarım.:mutlu: Çünkü, önemli bir sorunla karşı karşıyayım.(n)
Konuya girmeden önce, bilmeniz gerektiğini düşündüğüm için, biraz ön hikayeyi anlatayım.(y)
Öncelikle sistemim;
FX 8320 işlemci, R9 270 ekran kartı, 16 gb ram, Thermalteke commender 700w kasa ve, M5A97 LE R2.0 anakartım var.
Daha önce, PC'me Truva Atı virüsü bulaşmıştı. Avg 2014 Free kullanıyordum ve, Sistem tarama raporu gibi şeyler yaparak silmeyi başardım. Ama, oyun verilerimi silmedim.
Merak edenlere, daha önce açtığım konu: [Çözüldü] Truva Atı
Haziran Ayında, Pc'mi genel bakım için bilgisayarcıya götürdüğümde, oyun verilerim aynen kalsın istedim ve, bunu kendisine ilettim. Neyse, Kaspersky IS (2014 sürümü ama:sıkıldım:) yüklendi, tozlardan arındı, termal macun falan sürüldü, 1.5 TB harddisk takıldı. Ama, tam format atılmadı ve, oyun verilerim kaldı. Bunun için; eski kısmı bırakıp yeni bir bölüm oluşturuldu. Eski kısmım silindeiği için, BIOS ile ulaşılabilen ayrı bir yer olarak kaldı. Ancak, yeni oluşturulan kısma oyun verilerimi aktaramadım ve mecburen silip yeniden yükledim.:cry:

Şimdi, gelelim asıl konuya::D
Geçen aylarda, RTM ile windows 8.1 yüklemek istedim ama, BİOS'u güncellememi önerdiler ve, hatalarımdan dolayı 1 aylık ceza aldım.(n)
Bende, sorun çıkarsa diye, 8.1'e geçme işini erteledim. Ceza kalkınca ilk iş olarak, BİOS'u güncellemeye karar verdim ve, Recep Baltaş'ın ''Asus Anakart BIOS Güncelleme Rehberi'' videosunu izleyip, her şeyi harfiyen yaptım.
BİOS'um güncelledim ve, Pc'mi yeniden başlattım. Açılış ekranı geldi ama, çok salakça bir hata yaptım. Klavyeyi takmayı unutmuşum ve, bunun sonucunda Pc'im kilitlendi sanıp makineye 3-4 kere reset attım.(n) Sonra hatamı fark edip, klavyeyi bağladım ve, bir tuşa basarak (F1 galiba) normal olarak açıldı.
Ancak, açılan benim eski kullandığım kısımdı. Ve her açtığımda, eski kısım geliyor.

Şimdi gelelim sorularıma;;)
1) Pc'im her açıldığında, BİOS'a girmeden, yeni kullandığım kısma nasıl otomatikman girebilirim?
2) Önceden kullandığım eski kısmı silebilir miyim?
3) Windows 8.1 yüklersem hangi kısma kuracağım? Çünkü, farklı farklı kısımlar var. Sıkıntı çıkarır mı? Zaten, kurulumdaki disk bölme ve seçme kısmını tam olarak anlamadım.:kararsız:
Murat5038 Mikail Fidan
Şimdi geçelim resimlere. Eminim daha açıklayıcı olur.(y)
Artık açılışta ''Americam Megatrends'' kısmı gelmiyor. Direk Asus ekranı geliyor.
IMG_1027.JPG

Bu benim Pc'nin BİOS'u, Boot Menü'de üç farklı kısım gözüküyor. Ayrıca güncelleme ile ''2601'' sürümü gözüküyor. Bu arada, eski BİOS Sürümüm ''1903'' idi.
P0 ve P1= Benim eski kullandığım kısmı açıyor.
P2= Yeni kısma yani, benim şimdi kullandığım kısım.
IMG_1030.JPG

Kullandığım eski kısım. Her şey aynı kalmış.(n) Oyunlar, yüklediğim programlar vb. Hiçbir şey silinmemiş. Aynı kalmış. P0 ve P1'den giriliyor.
IMG_1032.JPG

Yeni Kısım. Şuanda burayı kullanıyorum. Ama, BIOS güncellemesinden sonra. Otomatikman eski kısım açıyor.
IMG_1033.JPG

Buda, yeni kısımdaki diskler. F'nin içinde bir şey yok, diğerleri aynı.
IMG_1034.JPG

Son düzenleme:
Gerek yok IDM ile indirirsen sorunsuz iner.
Not defteri ne alaka?
Şuan inmiş gözüküyor. Rufus ile yazacağım.:)
Hocam, not defterinden HAH-1 değerini öğrenebilir miyim, diye sormuştum.
Güncelleme: Yazıyorum şuan.
Yükleme.png

Tamamdır, bitti kurulum.:)
USB'yi kapat diyip. Kpattım. Şimdi hazır. Son kontroller ve, güncelleme yapacağım.:-D
Yanlız, aklıma takılan 3 soru var:
- Shah-1 değerlerini kontrol etmeme gerek var mı? Varsa, nasıl edebilirim?:)
- Biçimlendirme yapmadan silebilir miyim, dosyaları?
-O Windows aktive kısmını es geçtik ama, ben Pro'nun bütün kısmını internette arattım ve bir kod çıktı. Kodu girersem bir şey olur mu?(y)
Hazır.png

Son düzenleme:
Shah-1 değerlerini kontrol etmeme gerek var mı? Varsa, nasıl edebilirim?:)
IDM ile indiysen gerek yok.
Biçimlendirme yapmadan silebilir miyim?
Neyi? Biçimlemeden formatta atamazsın bootable de edemezsin.
O Windows aktive kısmını es geçtik ama, ben Pro'nun bütün kısmını internette arattım ve bir kod çıktı. Kodu girersem bir şey olur mu?(y)
Ne kodundan bahsediyorsun?

• Beğen
İfadeler: CYP
Murat5038
Hocam merak etmeyin sona yaklaştık.:)
Hayır, Normal Downland kısmından indirdim ve, Rufusla Belleğe yazdım.
Harddisklere biçimlendirme yapmadan silebilir miyim direkt? Çünkü ''Windows 8 Format Atma Rehberi''videosunda, sadece silip, yeni bölümler oluşturuyordu Recep Abi.
Şu koddan bahsediyorum:
Kod.png

Murat5038
Hocam sadece üç sorun var;
1) SHAH-1 taraması yapmam gerekli mi? Evetse, nasıl yapabilirim?
2) Biçimlendirme şart mı? Şartsa nasıl yapacağım? Sadece silsem olmaz mı?
3) Windows 8.1'in kod istediği yerde atlamayıp, yukarıda ki resimdeki kodun tam halini girsem, bir şey olur mu?
Bu kadar.:LOL: Bunlardan sonra videolar yardımı ile halledip. Tertemiz bir Windows 8.1 kuracağım ve, huzura kavuşacağız.:)(y)

2) Biçimlendirme şart mı? Şartsa nasıl yapacağım? Sadece silsem olmaz mı?
Silme biçimlendirme ile aynı zaten.
1) SHAH-1 taraması yapmam gerekli mi? Evetse, nasıl yapabilirim?
Doğru indiyse gerek yok.
3) Windows 8.1'in kod istediği yerde atlamayıp, yukarıda ki resimdeki kodun tam halini girsem, bir şey olur mu?
Kod isterse onları denersin yoksa ilerleyip devam edin.

Murat5038
Tamam, aldım bilgiyi. Yarın akşam bu iş bitecek.:) Malum, okul var. Neyse, Download'dan indirip, tifüs ile USB'ye Güzelce yazdım.
Şuan, USB bilgisayara bağlı ve, bağlıyken normal şekilde kapattım. Sıkıntı çıkar mı? Verilerin silinmesi gibi?
Ama kontrol ettiğimde, Boot menüde UEFi olarak görüyor. Yarına hallolur bu iş.

Tamam, iyi geceler. Yarın büyük gün.:)

Murat5038
Tamam başlıyorum. Kapersky'i da sildi böyle. Son olarak, biçimlendirme silme ile aynıysa, sadece silip Format rehberinde ki gibi yapsam olur mu? Bu son soruydu.:)

Murat5038
Tamam yapıyorum. Kaspersky'ı da sildim bütün her şeyi ile. Sadece, eğer silme ile biçimlendirme aynı is, sadece silip, rehberde ki gibi bölüm oluşturabilir miyim? Bu son soruydu.:)
Kasper.png

Murat5038
Hocam 1 iyi haber, 1 kötü haber ve 1 sorum var size.(y)
İyi haber: Windows 8.1'i kurdum ve, düzgün açıldı.:)
IMG_1132.JPG

Kötü haber: ''D'' diski yok. Kuramadım.:facepalm:(n) Önce ne varsa sildim 2 disk kaldı geriye. Küçük olana en yüksek değeri verdim ve, farklı bölümler oluştu. Sonra, büyük kısma da, en yüksek değeri verdim ve, küçük kısma kurdum Windows' ve ileri deyip adımları hallettim.
Bu arada, ''Kodu daha sonra gir'' kısmı yoktu bende, internette bulduğum kodu girip kurdum. İsterseniz o kodu ve, ayarların fotoğraflarını da atarım.:) Bu sorunumuz kaynağı.
IMG_1134.JPG

Şimdi geçelim kurma işleminde yaşananlara.
Burası ilk kısım. Her şey birbirine girmiş.
IMG_1111.JPG

Burası da bir altındaki kısım.
IMG_1112.JPG

Geriye kalan silinmeyen diskler. Biri 500gb, diğeri 1.5 Tb
IMG_1118.JPG

500Gb'yi, yeni deyip, en yüksek değeri vererek bölümler oluşturdum ve, Windows8.1'i oraya kurdum.
IMG_1119.JPG

Diğer 1.5 Tb'lık kısma da en yüksek değeri verdim. Ve yeni kısım oluştu.
IMG_1120.JPG

Murat5038
Bu kadar mı? Tamam yaparım da, disk yönetimine nasıl gireceğim ve, biçimlendirme yapacağım?(y) Bunun haricinde 2 sorum daha var ama, sonra sorarım sorun olmazsa sizin için.(y):)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı