Mac Mini M1 almalı mıyım?

chon

Kilopat
Yer
Milky Way
Merhaba,
Bir konu hakkında fikirlerinizi almak istiyorum.
Oyun tasarımı, (Unreal Engine, Unity) Photoshop, Video kurgusu(Premiere Pro) ve müzik prodüksiyonu için kapsamlı bir bilgisayar edinmek istiyorum. Uzun zamandır piyasa koşullarında ortalama bir kasa toplamak için çabaladım. Şuanda gerek GPU gerekse CPU fiyatları oldukça yüksek. Daha düşük bütçelerde sistem toplamaya çalıştım ve fiyatların neredeyse bir Mac Mini kadar olduğunu fark ettim.

Bu bilgisayarın görünürdeki bir kaç dezavantajlarından biri üzerinde oyun oynayamıyor olmam. Oyun tasarımı ile ilgilenen biri olarak Mac Mini M1 almak sizce gelecekte beni pişman eder mi? Unreal ve Unity performansı videolarda yeterli görünüyor. Daha önce hiç MacOS kullanmadım ve bu bilgisayara sahip olan arkadaşların görüşlerini merak ediyorum.

Bir diğer merak ettiğim konu M1 Mac Mini almak için doğru zamanda olup olmadığımız. Sizce mevcut M1 modeli almak mantıklı bir hareket olur mu? Normal şartlarda M2 için beklerdim çünkü çok fazla bir zaman kalmadı. Ancak ekonomik krizin derinleşmesi yüzünden tedirginim. Bu kısmı biraz şahsi bir tercih biliyorum ancak piyasa koşullarında sizin fikirleriniz ne yönde olur merak ediyorum.

Donanım kısmı:

Donanım olarak elimde ACER 23.8 1920x1080 75hz 1ms Freesync Ips Monitör var. Eğer bu bilgisayarı alırsam mouse ve klavye de almam gerekecek. Bunların dışında cebimden para çıkartabilecek herhangi bir donanıma ihtiyacım olur mu?

Temel olarak sizin söylediğiniz amaçlar için Mac Studio var, o da küçük boyutlu ama fiyatı 35 bin'den başlıyor. "Kapsamlı" dediğiniz için söyledim. Ama bildiğim kadarıyla mac mini'nin sizin amaçlarınız doğrultusunda özel bir yapısı yok, stabil, kullanışlı ve küçük bir bilgisayar. Tabi performansı da görece iyidir ama oyun tasarımı vs için yeterli olduğunu sanmıyorum.

Ben 4 sene PC server ile, 4 sene de mac proyla kurgu yaptım, Ağır işlerde Mac'in stabilitesi ve işletim sisteminin kompaktlığı bence müthiş.

Hocam böyle MacOS'e ağzmı sulanarak bakıyordum diyebilirim. Fakat kullanınca ne yalan söyleyeyim pek ısınamadım. Tekrar büyük bir hızla Windows'a geçiş yaptım. Eğer oyun seviyorsanız tümden uzak durmanız gereken cihazlar. Ama oyun sevmem oyun oynamayacağım bir cihaz olsun diyorsanız evet Mac'ler MacBook'lar güzel kozmetik olarak da çok şık cihazlar.

Unreal Engine Mac'de çok iyi çalışmıyor demişti koray birand ama benim o konuda bir deneyimim yok kendi uzman olduğum alana gelecek olursa müzik prodiksiyonunda, ses tasarımında kesinlikle tavisiye ederim kendim M1 Air kullanıyorum ve bu zamana kadar projede çatlama patlamaya rastlamadım fazla plugin kullnanınca bile sorun olmuyor çünkü M1 yongasının içinde ses işlemek için ayrı bir bölüm var. Alırken bellekleri yükseltirsen iyi olur ama paran yetmiyorsa sıkıntı değil ben 8 GB modelde çalışıyorum ve Logic kütüphaneleri için de USB 3.1 Type-C yüksek hızlı USB bellek aldım ve çalışırken sıkıntı olmuyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı