Mac neden bu kadar pahalı?

iPhone, MacBook gibi son teknoloji cihazlar aslında pahalı şeyler değiller. Avrupa'da insanlar asgari ücret ile bile çok rahat erişebiliyorlar çünkü 1.000 dolar gibi fiyatları var. Türkiye'de ise 16 kat Dolar kuru farkı + vergi ile fiyatlar uçuyor.
Öyle olsa herkes Apple kullanır olurdu, öyle mi peki? Değil, peki neden? Cünkü dünyanın her yerinde genel kullanıcı icin pahalı ürünler.

Böyle olsa ABD'de herkes en kötü 3080 kullanırdı, peki öyle mi? Değil.

Öyle olsa herkes Apple kullanır olurdu, öyle mi peki? Değil, peki neden? Cünkü dünyanın her yerinde genel kullanıcı icin pahalı ürünler.
Bu benim uydurduğum bir şey değil. Apple'ın ABD sitesine girerek iPhone 13 gibi cihazların aslında 799 dolar gibi fiyat etiketleri ile satıldığını görebilirsin. Avrupa'daki gelişmiş ülkelerin para birimi değerli olduğu için aradaki fark da dolar kuru karşısında yüksek olmuyor. Neyin itirazı bu anlamadım?

Öyle olsa herkes Apple kullanır olurdu, öyle mi peki? Değil, peki neden? Cünkü dünyanın her yerinde genel kullanıcı icin pahalı ürünler. Böyle olsa ABD'de herkes en kötü 3080 kullanırdı, peki öyle mi? Değil.

Hocam ucuz ama Avrupa ülkeleri ihtiyacı yoksa almıyor daha düşük bir model alıyorlar yani ihtiyacı olanı alıyorlar. Aylık 30-50 dolar iPhone 13 alıyorsunuz.

Aslında şöyle düşünüyorum ben. Apple'da tam anlamıyla ürüne değilde verilen hizmete para ödüyorsun. Yani güncellemesiydi vesaire vesaire. Bu sebeple fatura biraz daha tuzlu oluyor.

Bu benim uydurduğum bir şey değil. Apple'ın ABD sitesine girerek iPhone 13 gibi cihazların aslında 799 dolar gibi fiyat etiketleri ile satıldığını görebilirsin. Avrupa'daki gelişmiş ülkelerin para birimi değerli olduğu için aradaki fark da dolar kuru karşısında yüksek olmuyor. Neyin itirazı bu anlamadım?
Adamlara da pahalı geliyor ve kolayca almıyorlar, itirazım bu. Her ülkenin kendine ait dinamikleri var. Sen asgari ücretin şu kadarıyla alıyor gibi sığ bir mantık kuruyorsun ama orada tüketici kültürü öyle çalışmıyor.

Adamlara da pahalı geliyor ve kolayca almıyorlar, itirazım bu. Her ülkenin kendine ait dinamikleri var. Sen asgari ücretin şu kadarıyla alıyor gibi sığ bir mantık kuruyorsun ama orada tüketici kültürü öyle çalışmıyor.
Asgari ücreti geçtim, taksit ile aylık 50 dolara geliyor bu cihazlar. Pahalı diye kendi istekleriyle cihaz almamaları ile istediğin halde cihazı alamaman arasında büyük bir fark var.

"Ehü ehü, 1600 dolar gazanan bi dene amerigalı bir ayda ipon alabiliyü." Şu söylem o kadar baydı ki. Yemin ederim herkesin ağzında sakız. Hayır alamıyor. Hayır Türkiye'nin durumunu hafifletmek için söylemiyorum. Hayır kendimi de avutmuyorum. İnsanların karınlarını doyurmaları gerekiyor, ödemeleri gereken kira ve faturalar var. Yaşamın kendisine para harcıyorlar. Yani 1600 dolar kazanan biri teknolojik anlamda sandığınız kadar lüks yaşamıyor. Daha fazla kazanan biri, örneğin 3000+, rahatça teknolojiye para ayırabiliyor. Türkiye'yle kıyaslanamaz bir durum, Türkiye'den daha iyi olmaları, oturma uzvumuzla element uydurabileceğimiz anlamına gelmiyor.

Geri
Yukarı