MacBook'lar neden bu kadar pahalı?

En kötüsü bile kendisinden daha sonra çıkan bilgisayarlardan daha hızlı, performanslı. Marka adı ayrı tabii ki de fiyatlandırmada. En basitinden 6S Plus kullanıyorum, çoğu son model telefondan daha performanslı çalışıyor ki, Mac'lerde de aynısını görüyorum.
MacBook Pro 19'da mesela klavyenin üst kısmında programa göre şekillenen dokunmatik bölümü var.
Bu laptop ile 7000 liralık laptop arasında MacBook daha mı performanslı? Buna SJ bile demem.

Laptop bakıyordum. En dandik MacBook bile 7000. i5 5. nesil, 128 GB SSD, 8 GB RAM. Şu bilgisayar bile 7500 TL. Sırf Apple ekosistemi ve macOS olduğu için mi böyle? Aynı fiyata bundan iki kat daha iyi performans veren bir laptop bulmak gayet kolay. Cihaz hafif, tek özelliği de bu herhalde. Bu arada cihaz 13.3". Tablet gibi bir şey.

İnan bana Apple çoğu ürünü kaliiteli olduğu için değil de adı bilindik olduğu için arttırıyor. Tabii ki ekonomimiz çok iyi olduğu için bir o kadar da vergi var.

Hocam Mac oyuncu bilgisayarı değildir, genellikle ofis, iş bilgisayarıdır. Apple istese en kral işlemciyi en kral ekran kartını koyar fakat koymak istemiyor. Çünkü firma oyun dünyasına pek yanaşmak istemiyor. Ayrıyaten sebepide marka.

Türkiye fiyatlandırması yüzünden. Amerika'da MacBook Air öğrenci indirimli hali 899 dolar iken ( 6.630 TL ) burada 10339 lira. Hadi KDV ekledik diyelim 7.824 lira yapıyor ki geçenlerde açıklanan ortalama bilgisayar fiyatının altında bile :D Fakat Avrupa fiyatları dolardan deği euro'dan hesaplanıyor ve öğrenci indirimi de daha az yapılıyor. İndirimsiz Air 999 Euro + KDV ile şu an zaten 10650 lira yapıyor, indirimsiz satış fiyatı da 11.000 zaten. Öğrenci indirimi ile de 10339'a düşüyor anca. Avrupa'daki çoğu ülkede fiyatlar 10000-11000 lira arasında zaten vergi dahil.

Belirttiğiniz Macbook yıllar öncesinin modeli ve piyasada sıfır bulamazsınız. Şu an satılan Macbook modelleri aslında ucuzlar. En az 2K çözünürlüklü p3 renk gamutuna sahip (hadi srgb %100 olsun), pili uzun giden, benzer render performansı veren bir pc baktığınızda fiyatı Macbook'ların üstünde olacaktır (örneğin Dell Xps). Bir de tabi MacOs tarafı var işin. İçerisinde Pages, Garageband gibi ücretsiz yazılımlar mevcut. Her şeye saf güç olarak bakmayın, yoksa dünya Minecraft gibi tuğla şeklinde olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı