Mac neden bu kadar pahalı?

Asgari ücreti geçtim, taksit ile aylık 50 dolara geliyor bu cihazlar. Pahalı diye kendi istekleriyle cihaz almamaları ile istediğin halde cihazı alamaman arasında büyük bir fark var.
Aslında burada tartışılması gereken bu değil. Diğer markalara göre fiyat farkı. Bu bütün ülkelerde bariz. Genel olarak ülkenin ekonomik durumunu ele almışsınız. Apple sadece Türkiye'de pahalı değil. Ben kendi fikrimi yazdım yukarda da.

Asgari ücreti geçtim, taksit ile aylık 50 dolara geliyor bu cihazlar. Pahalı diye kendi istekleriyle cihaz almamaları ile istediğin halde cihazı alamaman arasında büyük bir fark var.
Bize göre daha alınabilir olması Apple ürünlerini ucuz yapmıyor.

Halen kafanda alt tarafı 50 birim para diye bakıyorsun.

Bize göre daha alınabilir olması Apple ürünlerini ucuz yapmıyor.

Halen kafanda alt tarafı 50 birim para diye bakıyorsun.
Asla anlamayacak muhtemelen mevzuyu. Kendisi o kadar çok alışmış ki 50 lira gibi tutarların küçük olmasına, aslında ne kadar pahalı olduğunun farkında değil. Yaşam standartlarının ülkelerden ülkeye değiştiğinin bile farkında değil. Apple kendi sektöründe en pahalı ürün gamına sahip firmalardan biri.

Çünkü Apple, çünkü döviz kuru.
Fiyatın sebebini Apple gibi yansıtmaya çalışmayın. İçince M1 tarzı güçlü bir işlemci ile bu dolar kuruyla fiyat normal. Yurtdışında diğer markalar ile Apple ürünleri çok yakın fiyatta olmasına rağmen ülkemizde öyle olmuyor maalesef. Apple dolar kuruna göre fiyat güncelliyor, ki haklılar da.

"Ehü ehü, 1600 dolar gazanan bi dene amerigalı bir ayda ipon alabiliyü." Şu söylem o kadar baydı ki. Yemin ederim herkesin ağzında sakız. Hayır alamıyor. Hayır Türkiye'nin durumunu hafifletmek için söylemiyorum. Hayır kendimi de avutmuyorum. İnsanların karınlarını doyurmaları gerekiyor, ödemeleri gereken kira ve faturalar var. Yaşamın kendisine para harcıyorlar. Yani 1600 dolar kazanan biri teknolojik anlamda sandığınız kadar lüks yaşamıyor. Daha fazla kazanan biri, örneğin 3000+, rahatça teknolojiye para ayırabiliyor. Türkiye'yle kıyaslanamaz bir durum, Türkiye'den daha iyi olmaları, oturma uzvumuzla element uydurabileceğimiz anlamına gelmiyor.
Ben Türkiye ile Avrupa ülkeleri arasındaki kıyaslamayı ''Apple aslında çok ucuz bir firma'' gibi bir mantık ile yazmadım. Türkiye'de satın alabilme boyutu apayrı bir seviyede olduğu olduğu için yazdım. Apple rakiplerine göre her zaman her konuda pahalı bir şirket zaten.
Asla anlamayacak muhtemelen mevzuyu. Kendisi o kadar çok alışmış ki 50 lira gibi tutarların küçük olmasına, aslında ne kadar pahalı olduğunun farkında değil. Yaşam standartlarının ülkelerden ülkeye değiştiğinin bile farkında değil. Apple kendi sektöründe en pahalı ürün gamına sahip firmalardan biri.
Uslubunuza dikkat ediniz. Daha okuduğunuzu tam olarak anlayamadan kendi kendinize bu kadar sinirlenmeniz de ironik.

Ben Türkiye ile Avrupa ülkeleri arasındaki kıyaslamayı ''Apple aslında çok ucuz bir firma'' gibi bir mantık ile yazmadım. Türkiye'de satın alabilme boyutu apayrı bir seviyede olduğu olduğu için yazdım. Apple rakiplerine göre her zaman her konuda pahalı bir şirket zaten.
Çok rahat erişilebiliyor demek, almak çok kolay demek. Fakat öyle değil.
Uslubunuza dikkat ediniz. Daha okuduğunuzu tam olarak anlayamadan kendi kendinize bu kadar sinirlenmeniz de ironik.
Üslubumda bir sorun yok. Ne hakaret ettim, ne de başka bir şey. Bahsi geçen durumu anlamadığını ve attığın mesajlardan gördüğüm kadarıyla anlamayacağını söyledim. Yeni mesajında bu bakış açımı doğruluyor.

Mac yurtdışında da ucuz değil selefi PC'lere göre. Bir de Apple kendi işletim sisteminin parasını senden çatır çatır alıyor, sen free-dos ile Windows para ödemiyorsun yoksa 1-2K oradan da eklenirdi.
Lütfen Macbook Air m1 ile eş değer bir cihaz önerin bana. Daha ucuz değilse cevap bile vermenize gerek yok.

Geri
Yukarı