Başarılı Kurulum Mac OS X 10.9 H61M-P20 (G3) - GT630 - Pentium G2030

Kullanılan donanımlar:
  • Anakart: MSI H61M-P20 (G3)
  • Ekran Kartı: EVGA GeForce GT630 2GB
  • İşlemci: Intel Pentium G2030 3GHz
  • RAM: Corsair Vengeance 4 GB
  • Depolama: Seagate 1TB HDD
  • Monitör: Philips 190S
  • DVD Oynatıcı: HL-DT-ST DVDRAM GH24NSC0
  • Webcam: Microsoft LifeCam VX-1000
BIOS ayarları (Son sürüm: 1.9) (Başlamadan önce varsayılan ayarlara alıyoruz BIOS'u):
  • SATA Mode: AHCI
  • HPET: Enabled
  • Initiate Graphics Adapter: PEG
  • IGD Multi-Monitor: Disabled
  • Legacy USB Support: Enabled
  • X.M.P: Disabled
  • Execute Disable Bit: Enabled
  • Intel Virtualization Tech: Disabled
  • Intel C-State: Enabled
Kuruluma başlamadan önce aşağıdakileri ayrı bir USB'ye atın:
  • VoodooHDA 2.8.6 (Ses)
  • Kext Wizard
  • RealtekRTL8100.kext (Ethernet)
  • Clover Configurator
Şimdi RAW dosyanızı yazdığınız USB'yi Legacy olarak boot edin. Clover ekranında yapılacaklar:
  • InjectNVIDIA seçeneğindeki işareti (varsa) kaldırın.
Şimdiye kadar yazdıklarımı uyguladıysanız büyük ihtimalle bir sorun olmadan kurulum ekranına ulaşmış olmalısınız. Kurulum ekranında dilinizi seçtikten sonra Disk İzlencesi'nden HDD'yi 2 kısma ayırın ve iki kısmı da "Apple HFS+" olarak biçimlendirin (Bir bölümüne Mavericks'i kuracaksınız. Diğer bölümü dilerseniz dosyalarınızı yedekleyebileceğiniz bir alan, dilerseniz Time Machine için kullanabilirsiniz).
UYARI: Eğer Dual-Boot yapacaksanız (Windows'un yanına Mac OS X olarak) kurulumdan önce Paragon Partition Manager yazılımı ile Mavericks için belirli bir alan ayırın ve "Apple HFS" biçimine dönüştürün.
Diskinizi biçimlendirdikten sonra kurulumu tamamlayın. Kurulumu bitirdikten sonra yeniden başlatın ve Clover ekranında tekrar şunu yapın:
  • InjectNVIDIA seçeneğindeki işareti (varsa) kaldırın.
Şimdi Mavericks'i kurduğunuz diskten boot edin ve ilk kurulumu tamamlayın. Yalnız, ilk açılışta şunlara dikkat edin:
  • Klavye olarak "Türkçe QWERTY PC" seçin ve,
  • İnternete bağlı olmadığımız için "Herhangi bir ağa bağlı değilim" seçeneğini seçip ilerleyin.
Buraya kadar herhangi bir sorun çıkmadıysa sıkıntısız bir şekilde masaüstüne ulaşmış olmalıyız. Şimdi şu adımları izleyin:
  1. USB'den kurtulmak için USB'nin EFI bölümünü sabit diskimizin EFI bölümüne kopyalamalıyız. Bu nedenle Clover Configurator'ı çalıştırın ve önce USB'nin EFI kısmını mount edin (Genelde "disk1sx", "disk2sx" gibi olur). Mount ettikten sonra EFI bölüntüsünün içindeki "CLOVER" klasörünü masaüstüne kopyalayın.
  2. Şimdi EFI bölüntüsünü çıkarın. Çıkarırken bir uyarı gelecek. Burada sadece "Diski Çıkar" 'a basın. Şimdi Clover Configurator ile sabit diskin EFI bölüntüsünü mount edin (Genellikle "disk0sx" şeklinde olur). Mount ettikten sonra içini açın ve daha önce masaüstüne kopyaladığınız "CLOVER" klasörünü buraya kopyalayın. Fakat şimdilik bu EFI kısmını çıkarmayacağız.
  3. Şimdi internete bağlanmak için "RealtekRTL8100.kext" dosyasını Kext Wizard ile yükleyin.
  4. Ses için VoodooHDA 2.8.6'yı kurun.
  5. Şimdi, EFI bölüntüsünde CLOVER klasöründe "config.plist" dosyası olacak. Bunu Clover Configurator ile açın. (UYARI: Başlamadan önce "config.plist" 'tin yedeğini alın.) Ardından "Graphics" sekmesi altında "Inject NVIDIA" seçeneğindeki işareti kaldırın. Ardından "config.plist" üzerinde yaptığınız ayarları kaydedin ve Clover Configurator'ı kapatın. Şimdi bilgisayarı yeniden başlatın.
Buraya kadar yazdıklarımı doğru yaptıysanız bir sıkıntı olmadan tekrar sabit diskinize USB olmadan sorunsuz bir şekilde boot edebileceksiniz. Şimdi gelelim bilgisayar açılırken görmek istediğimiz o elma logosuna :). Bunun için şu adımları takip edin:
  1. Eğer EFI bölüntüsünü göremiyorsanız Clover Configurator ile tekrar sabit diskin EFI bölüntüsünü mount edin.
  2. Config.plist'i Clover Configurator ile açın ve "Boot" sekmesi altında "-v" komutunun başındaki işareti kaldırın. Dosyayı kaydedin ve Clover Configurator'u kapatın. Ardından bilgisayarı yeniden başlatın.
Artık açılışta Apple'ın logosunu görebileceğiz :D.
Bazen şöyle bir durum oluşabiliyor; VoodooHDA ile rahatça ses alabiliyorsunuz, fakat cızırtılı geliyor. Bunu şu şekilde düzelteceğiz:
  1. Sistem Tercihleri'nde en altta "VoodooHDA" seçeneği olacak. Buraya giriyoruz.
  2. Solda iki adet seçenek kısmı olacak. Burada "/AppleA..." olana tıklıyoruz ve çıkan iki seçenekten alttakini seçiyoruz.
  3. Şimdi "Input Gain" seçeneğini tamamen düşürüyoruz (Butonu sol tarafa çekin). Şimdi ayarlarımızı her açılışta bilgisayarın kendisinin yapması için yukarıdan "Tümünü Göster" diyerek tekrar ana sayfaya dönüyoruz.
  4. Buradan "Kullanıcılar ve Gruplar" 'a giriyoruz. Sağda "Oturum Açma Öğeleri" adlı bir sekme var. Bu sekmeye geçiyoruz.
  5. Burada hemen aşağıdaki küçük "+" işaretine tıklıyoruz. Gelen pencerede sol kısımdan "Uygulamalar" 'a giriyoruz ve buradan "VoodooHDASettingsLoader" adlı uygulamayı seçip "Ekle" 'ye tıklayın. Artık bilgisayar her açıldığında bu ayarı yapmak zorunda kalmayacağız. Artık Sistem Tercihleri'ni kapatabiliriz.
Çalışan donanımlar:
  • Ekran Kartı: "NVIDIA GeForce GT 630 2048 MB" olarak tanındı. Sorunsuzca çalışıyor.
  • Ses: VoodooHDA ile tanındı.
  • Ethernet: RealtekRTL8100.kext sayesinde "en0" biçiminde tanındı.
  • Klavye & Mouse (USB): Herhangi bir ek işlem gerektirmeden hem USB klavye ve mouse, hem de USB portları çalışıyor.
  • DVD Oynatıcı: Herhangi bir ek işlem gerektirmeden tanındı.
  • Webcam: Maalesef çalışmıyor (MaCam yazılımı ile denendi, fakat görüntü çok bozuk).
Artık Mac OS X'in keyfini çıkartabilirsiniz (y).

Tekrar teşekkürler. Sizin yardımlarınız sayesinde kurabildim zaten :).
Yazıda söylemeyi unuttuğum bir durum var; kullandığım HDD, 4K sektörlü bir HDD olduğundan "boot0" gibi bir hata gelecektir sabit diskten boot ederken. Bunun için şuradaki rehberleri inceleyebilirsiniz:
boot0 Error: The Official Guide
[Çözüldü] Mac OS X Boot0 error hatası

• X.M.P: Disabled - Böyle demişsiniz ama ben bulamadım. Bunu nereden bulabilirim. Ben hata alıyorum. Sanırım aldığım hata bundan kaynaklı.

Aldığınız hata ile ilgili bir konu açsanız daha iyi olurdu aslında. Ama ben yine de söyleyeyim. BIOS'a girince Overclocking sekmesine gelin. Ortalarda ''Extreme Memory Profile (X.M.P.)'' seçeneğini görmeniz lazım. Üstüne gelip bir defa Enter'a basarsanız Enabled ve Disabled seçeneklerini göreceksiniz. Disabled'ı seçin ve ayarları kaydettikten sonra (Klavyede F10) bilgisayarı yeniden başlatın.

Ben Mac Os High Sierra formatını attım. Dil ingilizce idi. Türkçe'ye çevirdim. Yeniden başlatma istedi. Yeniden başlattım ama diğer ayarları yapmamışım galiba yeniden boot ekranına döndü. Şimdi yeniden kuruyorum. Sizce celeron g1620 sistemim hangi MAC sürümüne uygun? Mavericks yüklemek istiyorum ama nasıl yükleneceği konusunda hiçbir fikrim yok. Yüklerken sürekli yeniden başlıyor Mavericks.

Aldığınız hatalar için yeni bir konu açmanız gerek. Ben şu anda macOS 10.13.3 sürümünü kullanıyorum, en güncel sürüm gayet iyi. Size de tavsiye ederim. Ama illa bu sürümü kurmak zorunda değilsiniz, sizin için hangi sürüm düzgün çalışırsa onu kullanırsınız.

Bu yaptığınız işlemin videosunu yapma imkanınız var mı? Ben yapıyorum ancak yeniden başlıyor, yeniden boot ekranına dönüyor. Bir yerde hata yapıyorum ama anlamadım. İşlemcim intel celeron g1620

Video yapma imkanım yok çünkü anakartımı geçen sene değiştirdim. Şu anda imzamdaki anakartı (Asus H81M-K) kullanıyorum.
Ayarı değiştirdikten sonra tekrar BIOS'a baktığınızda kaydedilmemiş olarak mı görüyorsunuz yani? Öyleyse başıma gelmediği için pek bir bilgim yok, ama ilk olarak BIOS'u son sürüme güncellemeyi ve ayarları sıfırlamayı deneyin (''Load Optimized Defaults'' olarak yazması lazım).
Boot ekranı ve BIOS ekranı farklı şeyler. Eğer boot ekranını görüyorsanız ortada bir sorun olmaması lazım, sadece macOS yükleyici USB belleğinizi kullanarak boot edin.

Yeni konular

Geri
Yukarı