"Mac OS X" Ne İşe Yarar?

albaywolf

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Bir sürü Hackintosh videosu çekildi, rehberi yapıldı. Tamam bilgisayarımıza Mac kurduk diyelim sonra ne olacak? Harika görseli olabilir. Peki Windows'tan fazla nesi var? Ciddi merak ediyorum bu işletim sistemini efsane yapan, bu kadar pahalı olan ve benim keşfedemediğim ne özellikleri var?

1- CAD işleri ile uğraşanlar için daha kolaylık sağlar.
2- Daha hızlı Render yapılır.
3- Her oyunu desteklemez.
4- Bir sürü Mac OS sürümü vardır.

Yani oyun dışında bir çok programda işini görür.
Mac OS mu kuracaksın ?

Mac OS mu kuracaksın ?

Mac OS kurdum zaten ama internete girmek dışında yapacak pek bir şey bulamadığım için bu konuyu açtım. Ama en azından merakımı giderip manevi huzura kavuştum biraz :D

Windows 7 mevcutken ikinci diskime kurmuştum. Windows 8.1'e geçince önyükleme seçeneklerinden silinmiş onu tekrar eklemem lazım ya da yeniden Mac kurmam lazım. Nedendir bilmiyorum sadece internete bile girsem Mac'teyken kendimi bir halt ediyormuş gibi hissediyorum :)

Mac OS, 2001'de veda edilen 'emektar' işletim sistemidir. Zamanında FreeHand uğuruna Mac'lerle girmiştir çoğu eve... Şu an hala aktif kullanılmaktadır çoğu Retro'cu tarafından aslında, Dock'un Denetim Çubuğu olduğu zamanlar unutulur mu? İnternete hala girebiliyor, Classilla'nın ne eksiği var? Çok rahat geziniyorum internette. Ayrıca aynı zamanda "PreG3 era" olarak anılan, PowerPC G3 öncesi işlemcilerde en stabil çalışan işletim sistemidir...

Biliyorum, siz OS X'in ne ile yaradığını ima ettiniz, ama konuya Mac OS yazdınız. Ben ise obsesyonum nedeniyle tam bir cevap vermek zorunda kaldım, kusura bakmayın. OS X'in tercih edilme nedeni az RAM'de bile stabil bir kullanım sunması. Akabinde daha hızlı bir kullanım, ve de daha hızlı Render süreleri. Daha geniş bir program (oyun değil!) yelpazesi de sunar...

Son düzenleyen: Moderatör:

Mac OS mu kuracaksın ?

1 ve 2 konusunda katılmamakla beraber, 3 kesinlikle doğru.

Oyuncuysanız size göre değildir Mac OS X. Bilgisayarla oynanan dünyadaki bütün oyunlar PC'de oynanabilir ama (sallıyorum tamamen) belki sadece %10'u Apple bilgisayarlarda oynanabilir. Ki bunun için de yeni bir cd veya download yani yeni satın alım gereklidir. Üstelik crack falan olacağını da hiç görmedim tahmin etmiyorum (crack varsa bu konuda beni düzeltin lütfen)..

Mac'te fotoğraf ve video programları daha gelişmiştir. ama CAD/CAM sistemler için çok farklılıklar vardır.

Fotoğraf ve video için "program"dan bahsediyorum, CAD/CAM için donanım 1.derece önceliktedir. Quadro ve FirePro ekran kartları gibi iş dünyasına hitap eden kartlar hem çok güçlü hem çok pahalıdır ve hem PC hem Mac için mevcuttur.
Yani CAD/CAM için Mac OS X iyidir demek yanlış bir ifade (ama Mac Pro iyidir denebilir, ve doğrudur. Mac Pro bir yazılım değil, çok güçlü bir bilgisayardır.)

Soruyu soran arkadaşa şunu sormak istiyorum:

Neden Samsung ya da Nokia değil de iPhone? Sonuçta hepsi cep telefonu, hepsi arama yapıyor, hepsi internete giriyor, hepsi fotoğraf çekiyor vs vs. Sorduğun sorunun cevabı burada gizli. Kullanmasını sevmek işin püf noktası. (Tabiki eğer kullanacağın programlar her iki ekosistem için de eşit şekilde mevcutsa, tercih sadece zevke kalmış - ve orjinal Mac için bütçeye.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı