Macaristan GP kazananı Hamilton

Hielaph

Kilopat
Makaleler
2
Formula 1 Macaristan GP kazananı Hamilton oldu. Mercedes diğer araçlara karşı açık ara önde götürdüğü yarışı ilk üçte 2 pilot ile tamamlamayı başardı. Böylece Hamilton, Michael Schumacher'in bir pistte en çok yarış kazanan pilotu unvanını egale etmiş oldu. Valtteri Bottas'ın son turda yaptığı atak RedBull pilotu Verstappen'i geçmeye yetmeyince Mercedes ilk ikiye 2 pilot sokma şansını kaybetmiş oldu.

Yarışta Mercedes'in dominesinin yanında dikkat çeken en önemli konu ise Ferrari'nin yaşadığı sorunlar oldu. Ferrari ekibi, alınan kötü sonuçların ardından hedef haline geldi. Özellikle Ferrari'den Mattia Binotto'nun koltuğu sallanıyor.

Macaristan GP ilk 3 sıralaması ise;

1- Lewis Hamilton - Mercedes
2- Max Verstappen - RedBull
3- Valtteri Bottas - Mercedes

Max'in podyumda olmasına sevindim. 2 Mercedes zaten çok fazla podyumda oluyor, son boşluğa pembe çıkmasındansa RBR'ye razıyım. Bottas ve Mercedes'in taze lastik stratejisi 1-2 turla boşa çıktı neyse ki, gerçi anlayamadığım bir şey var. Sanırım Bottas'ın bir ortası vardı (emin değilim) ama sert hamur takıldı.

Bu arada BERWAR ve İbrahim ile birlikte Ferrari'nin yarış direktörlerinden iyi strateji kurabileceğimizi iddia ederim ama kanıtlayamam. :D Binotto da sonraki yıla kalacak gibi ama direktörlerde değişiklik olması muhtemel.

Bu arada BERWAR ve İbrahim ile birlikte Ferrari'nin yarış direktörlerinden iyi strateji kurabileceğimizi iddia ederim ama kanıtlayamam.

Bu hafta başlasak 2. yarıda yarış kazandırırız bak...

Max'in podyumda olmasına sevindim. 2 Mercedes zaten çok fazla podyumda oluyor, son boşluğa pembe çıkmasındansa RBR'ye razıyım. Bottas ve Mercedes'in taze lastik stratejisi 1-2 turla boşa çıktı neyse ki, gerçi anlayamadığım bir şey var. Sanırım Bottas'ın bir ortası vardı (emin değilim) ama sert hamur takıldı.

Yahu Lecrec'e, ilk 10 araç hard takmasına rağmen soft lastik verdiler ve yarışını katlettiler. Bottas olayında ise takım, direkt emir vermek yerine sözde hızlı lastik stratejisiyle geri düşürdü sanırım yoksa yakalıyordu Verstappen'i.

Sainz ve Lecrec'in çekişmesi kısa da olsa güzeldi. Yine Lecrec'in Norris'e atağı ve Albon ile Perez'e olan savunmaları güzeldi. Vettel sorunsuz bir yarış geçirdi, ortalamaydı yani. Lecrec'i geçerken bayağı gerildim zira Brezilya 2019 görmek istemezdim. Ama zor da olsa lastik farkı yüzünden geçti.

Yani, ortalama bir yarış ama zevki kalmadı artık ya. Hani Mercedes'in hep kazanmasından geçtim adam akıllı mücadele de olmuyor artık.

Yarışta Mercedes'in dominesinin yanında dikkat çeken en önemli konu ise Ferrari'nin yaşadığı sorunlar oldu. Ferrari ekibi, alınan kötü sonuçların ardından hedef haline geldi. Özellikle Ferrari'den Mattia Binotto'nun koltuğu sallanıyor.

Ne kötü sonucu ya? Orta grup takımı olan Ferrari için, araçlardan birinin puan alabilmesi başarı demek.

Yarışın ilk 10 turunu kaçırdım, sonrasına yetişebildim. Neler olduğuna tam hakim değilim o arada ama önce Leclerc'in Norris ile girip kazandığı mücadele ve sonrasında Sainz'ın Leclerc'e karşı kazandığı mücadeleleri sevdim. Lando'yu geçme denemelerinin birinde viraj içinde araç kontrolünü kaybetmekten son anda kurtulan Leclerc'in sonraki turda aynı virajda olması gerektiği gibi doğru stratejiyi kurup geçişi yapması iyiydi. Albon da iyi bir tempo yakaladı, beklenilenden iyi yerde bitirdi.

Bu arada Leclerc'in yarışın 2. çeyreğinde pite girmeden öncesinde Vettel'e sıkıntı çıkarmaması ve pite girene kadar da arkasındakileri yavaşlatıp Vettel'e 5 saniye nefes alacak zaman kazandırması iyi oldu. Vettel'in baskı düzeyi epey azaldı.

Bu arada Lecrec'e yanlış taktıkları için değil, Vettel doğru lastiği istediği için Vettel önde bitirdi sanırsam yarışı:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Harbi takımda strateji yapacak adam yok ya. Geçmiş senelerde de böyleydi bazı yarışlarda... Vettel de gidince, şampiyon ve deneyimli bir pilotun boşluğunu nasıl dolduracaklar acaba? Lecrec ve Sainz hılzı pilotlar evet, ama tecrübe başka bir şey ya.

Bottas ile Hamilton'un yağmurdaki farkları da tecrübe işte...

Normalde konuları ben açardım, bu defa yarışı izleyemediğim için konu açmadım. Yarış tekrarına da daha bakmadım, bir türlü fırsatım olmadı. Hafta sonu pikniğe gidince izleyemedim yarışı maalesef. Tekrarını izleyip değerlendirme yaparım, şu anlık bir şey diyeceğim yok.

Normalde konuları ben açardım, bu defa yarışı izleyemediğim için konu açmadım. Yarış tekrarına da daha bakmadım, bir türlü fırsatım olmadı. Hafta sonu pikniğe gidince izleyemedim yarışı maalesef. Tekrarını izleyip değerlendirme yaparım, şu anlık bir şey diyeceğim yok.

Son zamanlardaki en sıkıcı yarışlardandı.

Son dakikalarda Bottas-Verstappen kapışmasını umarak bekledim. Ancak Mercedes'in saçma pit stopu yüzünden Bottas, Verstappen'i yakalayamadı. Zaten mevcut lastiklerle en hızlı turlar Bottas'tan geliyordu. Aradaki fark da 1 saniyeye kadar düşmüştü. Gerçekten her ne kadar Mercedes destekçisi de olsam ve Formula 1'in en iyi takımı da olsak, yanlış bir karar olduğunu düşünüyorum. Verstappen'e puanları hediye ettik.

Ancak Mercedes'in saçma pit stopu yüzünden Bottas, Verstappen'i yakalayamadı.
Saçma değildi ama Mercedes'in pit zamanlaması ve lastik durumu hesaplaması 1 tur farkla hesaba uymadı. Eğer pite girmeseydi Bottas 20-21 tur daha sürekli yıpranmaya devam edip yavaşlamasına neden olacak orta hamurla devam edecekti ki ön tarafa doğru baskı kurması gereken bir yarışta da orta lastikler toplamda 37 tur iyi performans veremez. Yarış sonlarında göz göre göre tempo düşürmek zorunda kalmaktansa taze lastikle zorlamayı tercih ettiler. Son 1-2 turda yetişip geçme planı yaptılar ve o arabada Max olmasaydı hedeflerine ulaşırlardı. Sadece birkaç tur erken pit stop yaptılar.

Bu seçim ikilemini F1 oyunlarında bazen ben de yaşıyorum. Bakıyorum lastiklerimin durumu %70'lerde, yarışın bitmesine 25 tur (evet tam yarış oynuyorum) daha var. Son turlara kadar ön tarafı zorlasam daha geç frene basacağım, daha hızlı virajlara girip şikanları daha fazla kullanacağım ve bu durumda o lastikler asla istediğim hızı veremeyecek son turlarda. Pit stop isteyip 20 saniye civarında kaybı göze alıp taze lastikle son turlarda en hızlı turları arka arkaya atıp öne geçmeye çalışıyorum. Çünkü biliyorum ki benim taze lastikle kazanacağım süreden biraz daha fazlasını onlar son turlarda kaybetmeye başlayacaklar.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı