MacBook Air M.2 vs MacBook Air M1

Dr. Uğur

Hectopat
MacBook M.2 8 GB RAM 256 GB SSD.

MacBook M1 16 GB RAM 256 GB SSD.

Bütçe: 30000₺

Arkadaşlar dışarıda çalıştığımdan dolayı boş zamanlarımı değerlendirmek, dışarıda işlerimi halletmek, hem üniversite de hem Photoshop tasarımları, kısa video editleri gibi işlemlerde de kullanabileceğim taşınabilir laptop arıyorum.
Bunlar dışında iPad Pro 4. nesil alsam işimi görür mü? Uygun klavye ile aynı fiyata alabiliyorum.

M2 ile M1 arasında devrimsel bir fark yok RAM için feda edilebilir m2. 8 GB RAM almayın. Mühendislik düşünüyorsanız kesinlikle laptop alın.

Şimdi tablet taşınabilir konusunda harika, lakin bir bilgisayar olmadığını unutmamanız gerekiyor. Bilgisayardaki tam kontrol hissiyatının farkını hissediyorsunuz. Saydığınız programlarda aynı PC de ki gibi olmuyor, yani Photoshop PC de kullanan biriyseniz sanki biraz eksik gibi hissettiriyor. Siz sürekli PC de saydığınız işlemleri kullanan biriyseniz bunca zaman anca o zaman farkı anlarsınız, bu eksiklik olarak algılamayın farklı geliyor bana kısıtlanıyormuşum gibi.

M1 ve M2 işlemciyi size şöyle örnek vererek anlatabilirim. 2022 ve 2023 model Ferrari gibi düşünün illakı farklılıkları oluyor, sadece bu farklılıkları ortaya çıkarabilecek son hızda sürebilecek sınırları zorlayan şoför olup olmadığınıza bağlı, mesela saatlerce video editi ya da 3D render alan sadece işi bu olan biriyseniz bu farkı az da olsa hissedeceksiniz. Lakin siz Photoshop arada shop yapayım, birkaç da YouTube video yapayım diyen biriyseniz pek fark hissetmeyeceksiniz.

Benim tecrübeme istinaden MacBook Pro modelini öneririm, niye diyeceksiniz çünkü fansız bilgisayar teknolojisi ben sevmiyorum, çünkü fan koruyucu gibi olduğunu düşünüyorum mesela PC ısındı? Ya kardeşim Apple bu ısınır mı diyenler olacak ısınıyor kardeşim sadece film izlemek için kullananlar yaşamamıştır, ben yaşadım. Havalar sıcak bir de ben fazla yükleniyorum oluyor, o zaman diyorum Air olsa ben bu PC nasıl soğutacağım bu soru geliyor, ama fan varsa kafan rahat ben macbok Pro M.2 85 derecelere çıkmış biri olarak fan sesini son ses duymuştum, ve hemen soğuttu 2 dk ya, Air olsa hiçbir şey yapamazdım.
Bu yazdıklarım kendi kullanım tecrübelerimdir, kesin bilgi diyemeyiz. Umarım faydalı olabilmişimdir kafanıza takılan olursa sorabilirsiniz.

Geri
Yukarı