"Macbook Air M1-16GB-256GB" vs. "Macbook Air M2-16GB-256GB"

greatwhite19

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba,

Video/film, not alma, müzik ve edit gibi alanlarda güzel bir deneyim yaşamak ve "uzun ömürlü" bir cihaz istiyorum. Yani önceliklerim kaliteli görüntü, kaliteli hoparlör ve yazma hissiyatı gibi şeyler. Araştırmalarım sonucu bu iki cihazda da bunların iyi olduğunu düşünüyorum. Ancak, deneyimli kişiler seçim aşamasında yardımcı olursa çok sevinirim çünkü bunları tecrübe etme şansım olmadı ve teknolojik terimlerin bu cihazlara kattığı şeyler konusunda pek bilgi sahibi sayılmam.

-Macbook M1 - 16 GB - 256 (2020 model olmasından dolayı sıkıntı yaşar mıyım, bu yıla göre eski mi kalıyor?)
-Macbook M2 - 16 GB - 256 (2022 model, daha güncel olması sanırım uzun ömürlülük açısından güzel bir şey.)

M2'li versiyon 7.000 TL daha pahalıya denk geliyor ve bunu karşılayabilirim fakat M2'de "512 GB SSD" olmaz ise yavaşlık olur diyorlar. Bu "yavaşlık" yaşadığım deneyimi etkiler mi, neleri kapsıyor?

Yukarıda aradığım özellikler doğrultusunda M2 işlemci, M1'den "fark ettirici" derecede deneyim yaşatır mı bana?
Çok kere bahsettikleri 512GB olmadığı takdirde şu anlayamadığım "yavaşlık" mevzusu can sıkıyor ayriyeten.

Sizce bu ikisinden hangisini almak daha mantıklı olur?

Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam anladığım kadarıyla günlük kullanım için cihaz arıyorsunuz. Günlük kullanımda iki cihazda sizlere çok iyi performans verecektir. GB arası yavaşlık sizi çok etkilemez. Bildiğim kadarıyla çift 256 GB SSD olduğundan dolayı büyük dosya transferlerinde 512 GB, 256 GB'a göre daha iyi ama sizleri etkileyeceğini hiç zannetmiyorum. Şahsen daha uzun kullanım için M.2'li versiyonu tercih ederim ama M1 bile şu an için hala fazlasıyla yeterli, kaliteli bir cihaz.

Hocam anladığım kadarıyla günlük kullanım için cihaz arıyorsunuz. Günlük kullanımda iki cihazda sizlere çok iyi performans verecektir. GB arası yavaşlık sizi çok etkilemez. Bildiğim kadarıyla çift 256 GB SSD olduğundan dolayı büyük dosya transferlerinde 512 GB, 256 GB'a göre daha iyi ama sizleri etkileyeceğini hiç zannetmiyorum. Şahsen daha uzun kullanım için M.2'li versiyonu tercih ederim ama M1 bile şu an için hala fazlasıyla yeterli, kaliteli bir cihaz.
Cevap için teşekkür ederim.

Bu cihazdaki "yavaşlık" denilen olay sadece büyük dosya transferlerinde fazladan ek süre olarak mı kendini gösteriyor yani? Normal deneyimde, yazı yazmada, çoklu sekme ve işlemlerde, edit gibi alanlarda bir etki söz konusu değil sanırım?

Hocam iki cihazı şahsen karşılaştırma fırsatım olmadı ama arkadaşıma ait M1 çipli 256 GB versiyonda hiç yavaşlama hissetmedim. Yani büyük ihtimalle büyük dosya transferlerinde hissedebilirsiniz ama çok önemli olacağını zannetmiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı