MacBook Air M1 8 GB RAM yazılım için yeterli midir?

Yeni maclerde ram yükseltme diye bir şey yok.
Windows kadar ram kullanmadığını düşünürsek 8gb ram kısa vadede yeter.

Belki servisten talep edilirse yapılabilir diye düşündüm. Kısa vadede 8 GB yetiyor gibi geliyor ama sonradan yükseltme olması gerekecektir. Artık günümüzde 8 değil de 16 daha default olmaya başladı.
Aynen bundan dolayı 16GB demiştim ama dediğim gibi alacak sandım, aldığını fark etmedim. Hayırlı olsun demek düşer bize de. Mac cihazlar iyidir sorun çıkarmaz.

Belki servisten talep edilirse yapılabilir diye düşündüm. Kısa vadede 8 GB yetiyor gibi geliyor ama sonradan yükseltme olması gerekecektir. Artık günümüzde 8 değil de 16 daha default olmaya başladı.
Apple Silicon yongalarında RAM yongaları entegre olduğu için değiştirilemiyor, bu şekilde:
images (27).jpeg

Sağ taraftakiler LPDDR5 yongaları.

Apple Silicon yongalarında RAM yongaları entegre olduğu için değiştiremiyor, bu şekilde:Eki Görüntüle 1694079
Mac bilgisayarların içini bilmediğim için cahil kalmışım. Gülücük kırıcı oldu. Kırıldım. Kırıcısınız. Bilgi için teşekkürler. 😄

Dediğinizde doğrusunuz ama bu cihazlar uzun dönem kullanıldığı için 16GB taraftarıyım. Zaten dediğim gibi mümkünse 16GB. Kendim de yazılım ile ilgileniyorum alırsam 16GB versiyonunu alacağım çünkü bu benim hayatımı idame ettirdiğim bir araç.
Aynen haklısınız. Uzun dönemde 16GB RAM olması hem bilgisayar, hem ekonomi için daha iyi olacaktır.

Apple Silicon yongalarında RAM yongaları entegre olduğu için değiştirilemiyor, bu şekilde:Eki Görüntüle 1694079
O zaman RAM yükseltmesi hikaye oldu sanırım.

Maalesef, her ne kadar bu tip donanımları aynı SoC içerisine toplamak alan tasarrufu, enerji verimliliği sağlasa da yükseltmeyi kısıtlaması önemli bir sorun.
Zaten birbirlerine çok yakın oldukları için Air modelinde fan yokmuş. İletişimleri kolay olduğu için pek ısınmıyormuş.

Zaten birbirlerine çok yakın oldukları için Air modelinde fan yokmuş. İletişimleri kolay olduğu için pek ısınmıyormuş.
Aynen öyle, zaten böyle bir çipin bu kadar enerji tasarruflu olması performansına oranla, başlı başına mühendislik harikası. Az enerji tükettiğinden az ısınıyor, haliyle fana da gerek yok kolay kolay.

Aynen öyle, zaten böyle bir çipin bu kadar enerji tasarruflu olması performansına oranla, başlı başına mühendislik harikası. Az enerji tükettiğinden az ısınıyor, haliyle fana da gerek yok kolay kolay.
Kesinlikle bir harika. İşe girdiğimde direkt olarak almayı planlıyorum. Sadece hala Air mi yoksa Pro modeline çıkmaya gerek var mı onu düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı