MacBook Air M1 için 8 GB RAM yeterli mi?

• Konuyu başlatan K4yra
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 21
  • Görüntüleme 8B
MacBook Air M1 için 8 GB RAM ciddi şekilde çok mu yetersiz, 8 GB kötü bir deneyim mi sunar?

Yazılım için almak istiyorsanız seviyenize göre değişir. Başlangıç ve orta seviye için yeterli lakin daha üst seviyede yazılımla uğraşıyorsanız 16 GB almanız lazım.

Teorik olarak bir sorun olmayabilir fakat Apple ürünlerinin avantajı hem donanımsal, hem yazılımsal olarak uzun yıllar oldukça ideal kullanım ve performans sağlayabilmesi. Grafik ünitesi de aynı belleği kullandığı için 16 GB bellekli olanı almanız yazılım, tasarım gibi kullanım senaryoları için çok daha iyi olur.

Basit sosyal medya, ev, internet bilgisayarı olarak büyük ihtimal uzun süre sorun yaşamazsınız ama senaryo sıradan internet, günlük kullanım, film - sosyal medya ise Macbook Air yerine M1'li iPad Air almak çok daha iyi bir tercih. Depolama 256 olsun harici, bulut çözümleri ile bir şekilde kullanılır da her ne kadar işletim sistemlerinin ram için Swap özelliği olsa da belleği arttırılamayan bir sistem için 8 GB uzun vadede ciddi bir limit.

İlla Macbook, Mac Os gerekliliği yoksa AMD'nin 6800U'lu yeni laptoplarına da bakabilirsiniz. Hem işlemci performansı, enerji tüketimine ideal hem de dahili grafik performansı çok iyi. ( Tabi pil ömrü Macbook Air ve Pro'lar kadar iyi değil )

Son düzenleme:
Gündelik kullanım için iyidir.

İleri kullanımlar için 16 GB olması daha uygun olur.

İşi sanal bellek ile çözseler bile macOS, boşta çok Ram tüketen bir OS'tur. Boşta bile 4.5 GB'den çok fazla Ram tüketir. Yoğun işlerde etkisini gösterir.

Ram dolu olduğunda ise gecikmeler, droplar başlar falan.

Ne amaçla kullanacak? Günlük dizi film, ofis vs için ise kullanılabilir. Fakat daha büyük ölçekli kullanım için iyi bir seçenek olmayabilir. Daha sonra RAM yükseltmek imkansız gibi. Gibi diyorum çünkü yurt dışında bazı yükseltme videoları gördüm ama pek sıradan kullanıcının yapabileceği bir şey değil.

Ne amaçla kullanacak? Günlük dizi film, ofis vs için ise kullanılabilir. Fakat daha büyük ölçekli kullanım için iyi bir seçenek olmayabilir. Daha sonra RAM yükseltmek imkansız gibi. Gibi diyorum çünkü yurt dışında bazı yükseltme videoları gördüm ama pek sıradan kullanıcının yapabileceği bir şey değil.

Eğer yazılım ile uğraşıyorsanız ve kendinizi geliştirebileceğinizi düşünüyorsanız bu arkadaşın yazdığı yorumdaki gibi 8 GB ileride yetersiz kalacaktır ve yükseltmesini yapamazsınız. O yüzden imkan varken 16 GB almak daha mantıklı.

Yeni konular

Geri
Yukarı