MacBook Air M1 alınır mı?

Strawcarry

Decapat
Daha fazla  
Herkese iyi günler dilerim. Umuyorum günleriniz güzel geçiyordur.

Mühendislik öğrencisiyim ve network alanında ilerlemek istiyorum öncelikle bunu belirtmiş olayım.

Şu an ki laptopum ASUS ROG STRIX G17. Buradaki bağlantıdan laptopumun özelliklerini inceleyebilirsiniz. Fakat kısaca bahsetmek gerekirse 16 GB RAM, RTX 3050 ve Ryzen 7 4800H işlemci mevcut. Laptopum her şeyi Ultra ayarlarda oynatacak kadar güçlü olmasa da orta segment bir laptop. Fakat gerek taşınabilirlik gerek şarj konusunda asla bir MacBook etmiyor. Kütüphaneye vs. çalışmaya giderken sırtımda 5 kg yük bir süre sonra cidden canımı sıkıyor. Özellikle gelecek sene için staj yapma gibi bir durumum olursa günlük en az 4 saat yolculuk yapma gibi durumlarım oluşabilir.

Kendimi geliştirmek istediğim alanda ise yaptığım araştırmalar sonucunda hem Windows bir bilgisayar hem de MacBook kullanmaya müsait bir alan. Bende bu sebeple 23750₺ olan MacBook Air M1 8 GB RAM bulunan modelini taksitli bir şekilde almayı düşünüyorum. Evet farkındayım 8 GB RAM uzun vadeli bir yatırım değil fakat çevremde 8 GB RAM bulunan MacBook kullanıcısı arkadaşlarım var ve hiçbirinden bu konu hakkında herhangi bir şikayet almadım. Bu sebeple elimdeki laptopumu satmadan (satmak istesem de piyasasının çok canlı olduğunu düşünmüyorum) gereken senaryolara göre iki cihazı değişikli olarak kullanmayı düşünüyorum. İlerleyen 2-3 yıl içinde de Apple cihazların ikinci el piyasası canlı olduğu için satıp yükseltmek gibi bir planım var.

Ek olarak Apple ekosistemine dair MacBook harici cihazlara (iPad, iPhone, Watch ve AirPods) sahibim ekosistem uyumluluğu açısından da bunu da belirtmek isterim.

Durumumdan bahsettiğime göre şimdi sizlere danışmak istediğim aklıma takılan birkaç sorum var. Özellikle benimle benzer durumda olan ve MacBook Air M1 kullanıcısı arkadaşlar deneyimlerini paylaşırlarsa çok sevinirim.

1) MacBook Air M1 hala alınır mı? Yoksa gereksiz bir yatırım mı olur?
2) 4-5 ay daha bekleyip (her hafta fiyatı artıyor) M2 Air mi almalıyım?
3) 16 GB RAM illa şart mıdır? Hangi durumlar için gereklidir? Araştırdığım kadarı ile iş yapacağım alan ile alakalı RAM gerektiren durumlar var fakat elimdeki Windows PC ile halledebileceğimi varsayarak yorum yaparsanız sevinirim.

Son olarak fiyatlarını belirteyim.

MacBook Air M1 8 GB RAM = 23.750₺
MacBook Air M1 16 GB RAM = 29.000₺
MacBook Air M.2 8 GB RAM = 32.000₺
MacBook Air M.2 16 GB RAM = 35.500₺

Herkese iyi günler dilerim. Umuyorum günleriniz güzel geçiyordur.

Mühendislik öğrencisiyim ve network alanında ilerlemek istiyorum öncelikle bunu belirtmiş olayım.

Şu an ki laptopum ASUS ROG STRIX G17. Buradaki bağlantıdan laptopumun özelliklerini inceleyebilirsiniz. Fakat kısaca bahsetmek gerekirse 16 GB RAM, RTX 3050 ve Ryzen 7 4800H işlemci mevcut. Laptopum her şeyi Ultra ayarlarda oynatacak kadar güçlü olmasa da orta segment bir laptop. Fakat gerek taşınabilirlik gerek şarj konusunda asla bir MacBook etmiyor. Kütüphaneye vs. çalışmaya giderken sırtımda 5 kg yük bir süre sonra cidden canımı sıkıyor. Özellikle gelecek sene için staj yapma gibi bir durumum olursa günlük en az 4 saat yolculuk yapma gibi durumlarım oluşabilir.

Kendimi geliştirmek istediğim alanda ise yaptığım araştırmalar sonucunda hem Windows bir bilgisayar hem de MacBook kullanmaya müsait bir alan. Bende bu sebeple 23750₺ olan MacBook Air M1 8 GB RAM bulunan modelini taksitli bir şekilde almayı düşünüyorum. Evet farkındayım 8 GB RAM uzun vadeli bir yatırım değil fakat çevremde 8 GB RAM bulunan MacBook kullanıcısı arkadaşlarım var ve hiçbirinden bu konu hakkında herhangi bir şikayet almadım. Bu sebeple elimdeki laptopumu satmadan (satmak istesem de piyasasının çok canlı olduğunu düşünmüyorum) gereken senaryolara göre iki cihazı değişikli olarak kullanmayı düşünüyorum. İlerleyen 2-3 yıl içinde de Apple cihazların ikinci el piyasası canlı olduğu için satıp yükseltmek gibi bir planım var.

Ek olarak Apple ekosistemine dair MacBook harici cihazlara (iPad, iPhone, Watch ve AirPods) sahibim ekosistem uyumluluğu açısından da bunu da belirtmek isterim.

Durumumdan bahsettiğime göre şimdi sizlere danışmak istediğim aklıma takılan birkaç sorum var. Özellikle benimle benzer durumda olan ve MacBook Air M1 kullanıcısı arkadaşlar deneyimlerini paylaşırlarsa çok sevinirim.

1) MacBook Air M1 hala alınır mı? Yoksa gereksiz bir yatırım mı olur?
2) 4-5 ay daha bekleyip (her hafta fiyatı artıyor) M2 Air mi almalıyım?
3) 16 GB RAM illa şart mıdır? Hangi durumlar için gereklidir? Araştırdığım kadarı ile iş yapacağım alan ile alakalı RAM gerektiren durumlar var fakat elimdeki Windows PC ile halledebileceğimi varsayarak yorum yaparsanız sevinirim.

Son olarak fiyatlarını belirteyim.

MacBook Air M1 8 GB RAM = 23.750₺
MacBook Air M1 16 GB RAM = 29.000₺
MacBook Air M.2 8 GB RAM = 32.000₺
MacBook Air M.2 16 GB RAM = 35.500₺
3 ay taksitle m2 al.

Bende 8GB RAM M1 var. Çok yoğun bir şekilde kullanmıyorum ama şimdiye kadar ne bir kasma yaşadım ne de bir yetersizlik hissettim. Gittiğim her yere yanımda götürüp işlerimi halledebiliyorum. Hem çok hafif hem de şarjı uzun süre gidiyor.

Hocam 8RAM mi 16RAM mi ve aradaki fiyat farkında değer mi sizce? Alırsam da 9 ya da 12 taksitle almayı düşünüyorum çünkü dövizin sürekli artması sebebi ile uzun vadede ödemeyi düşünüyorum.
Fazlasıyla değer eğer pc mühendisliği öğrencisiysen network ve yazılım alanında 16 gb ram daha iyi olur hatta olmak zorunda.

Bende 8 GB RAM M1 var. Çok yoğun bir şekilde kullanmıyorum ama şimdiye kadar ne bir kasma yaşadım ne de bir yetersizlik hissettim. Gittiğim her yere yanımda götürüp işlerimi halledebiliyorum. Hem çok hafif hem de şarjı uzun süre gidiyor.

Deneyiminizi paylaştığınız için teşekkür ederim hocam. Ne zamandır ve hangi durumlar için kullanmaktasınız. Eksi gördüğünüz durumları var mıdır?

Deneyiminizi paylaştığınız için teşekkür ederim hocam. Ne zamandır ve hangi durumlar için kullanmaktasınız. Eksi gördüğünüz durumları var mıdır?

İşimin iletişim ve dokümantasyon gerektiren kısmı için kullanıyorum. İşimi tam anlamıyla Mac'de sürdürmek isteseydim eğer 16 GB RAM ve M2 işlemcili modele yönelirdim.

Eksi gördüğüm bir durumu yok. Tam anlamıyla ihtiyacımı eksiksiz karşılıyor.

Hocam macbook aldınız mı ? Bende de aynı tarz oyun bilgisayarı var ve taşımaya çok üşeniyorum. En temel modeli almayı düşünüyorum fakat kararsızım.

Hocam MacBook aldınız mı? Bende de aynı tarz oyun bilgisayarı var ve taşımaya çok üşeniyorum. En temel modeli almayı düşünüyorum fakat kararsızım.

Merhaba hocam. Evet aldım fakat güzel bir fırsat indirimi ile 34.000₺'ye MacBook Air M2 16 GB RAM ve 256 GB SSD modelini aldım. Fakat şu an fiyatları şişmiş durumda gibi. PT haricinde uygun fiyata kalmadı pek.

Kullanım deneyimine gelecek olursak iyi ki 16 GB RAM'li modeli almışım diyorum. Sebebi ise sanal makine (Parallels Desktop) kullanmam. Gerek Windows 11 gerek Kali çalıştırırken laptop zorlanmıyor. 8 GB modeli olsaydı eğer zorlayabilirdi diye düşünüyorum. Onun haricinde oyun oynamak dışında artık diğer bilgisayarıma çok fazla bakmıyorum. Bütün işlerimi MacBook'tan hallediyorum. Taşınabilirlik konusunda ise aşırı derecede hafif. Özetle birçok konuda beni rahatlattı.

Eğer kullanım alanınız benim gibi bir tık yazılım vs. ise 16 GB olan model almanızı tavsiye ederim. Yine de 8 GB modelde işinizi görür ama uzun vadede nasıl olur bilemem. Ek olarak bu M2 Air 256 GB SSD'li modellerde SSD kısmında okuma-yazma hızı düşüklüğü problemi mevcut. 16 GB RAM var ise bu durum (sürekli dosya transferi işlemi yapan biri değilseniz) günlük kullanımda sizi etkilemez fakat 8 GB modellerde RAM yetmediği durumlarda takas olarak SSD'den kullandığı için bir tık sıkıntı olabilir. Eğer 8 GB RAM'lı M2 model alacaksanız bu konuyu araştırmanızı öneririm. M1 modellerde ise böyle bir problem yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı