MacBook Air M1 alınır mı?

Anladım hocam. Detaylı bir şekilde anlattığınız için teşekkürler. Eski bir Windows bilgisayarım vardı ama hep her oyunu açabilen sistem gereksinimlerine bakmadan açabildiğim bir PC istiyordum. 1 sene oldu alalı. Ama şu an oyun bile çok oynamıyorum. Taşımak zaten imkansız gibi. O yüzden zamanında MacBook mu alsaydım diyorum. Çünkü şu anki PC de ısınıyor ve korkutuyor. Eğer şimdi MacBook alırsam ki anca en temel modeli alabilirim o zaman da oyun PC mi ne yapacağım onu bilmiyorum. Bütçem de kısıtlı maalesef. MacBook'u öyle bir heyecanla almak istemiyorum. Gerçekten faydasını gördünüz mü çok mu fark ettiriyor?

Siz hangi bölüm okuyordunuz? Ben elektrik-elektronik okuyorum ve çoğu program Mac de çalışması zor. O yüzden illaki Windows gerekiyor. Ben de bir andan yazılım çalışacağım hatta sizin gibi Network'e yönelmeyi düşünüyorum fakat daha tam olarak karar vermedim. Ve bu yazılım konusunda Mac gercekten inanılmaz her yerde rahat bir şekilde çalışılabiliyor. Keşke şu ÖTV falan filan olsa direk alırım ama şu an zor.

Anladım hocam. Detaylı bir şekilde anlattığınız için teşekkürler. Eski bir Windows bilgisayarım vardı ama hep her oyunu açabilen sistem gereksinimlerine bakmadan açabildiğim bir PC istiyordum. 1 sene oldu alalı. Ama şu an oyun bile çok oynamıyorum. Taşımak zaten imkansız gibi. O yüzden zamanında MacBook mu alsaydım diyorum. Çünkü şu anki PC de ısınıyor ve korkutuyor. Eğer şimdi MacBook alırsam ki anca en temel modeli alabilirim o zaman da oyun PC mi ne yapacağım onu bilmiyorum. Bütçem de kısıtlı maalesef. MacBook'u öyle bir heyecanla almak istemiyorum. Gerçekten faydasını gördünüz mü çok mu fark ettiriyor?

Siz hangi bölüm okuyordunuz? Ben elektrik-elektronik okuyorum ve çoğu program Mac de çalışması zor. O yüzden illaki Windows gerekiyor. Ben de bir andan yazılım çalışacağım hatta sizin gibi Network'e yönelmeyi düşünüyorum fakat daha tam olarak karar vermedim. Ve bu yazılım konusunda Mac gercekten inanılmaz her yerde rahat bir şekilde çalışılabiliyor. Keşke şu ÖTV falan filan olsa direk alırım ama şu an zor.

Hocam bende elektronik ve haberleşme mühendisliği okuyorum. Program açıp açmama konusunda haklısınız. Fakat son zamanlarda sanal makine konusu M işlemcilerde ilerleme kaydetmiş. Bende bunun farkında olmadan aldım. Kesin net bir şey söyleyemem size çünkü 1-2 aydır kullanıyorum. Sanal makinede okuldaki elektronik dersleri için gereken altium, multisim programlarını Windows 11'e kurdum çalıştırdı. Kısa vadeli denemeler yaptım sıkıntı çıkarmadı. Okul açıldığında proje yaparken gerçek yüzünü göreceğim. Ama şu an için size alın veya almayın diyemem çünkü uzun vadede denemek şart bu konuda emin olmak için.

Network konusunda ise Cisco paket dağıtıcısını macOS çalıştırmakta. Siber güvenlik düşünüyorsanız eğer Kali Linux'u da sanal makinede çalıştırmakta. Yazılım konusunda ise MacBook'lar birinci tercih bildiğiniz gibi.

Yine de farklı bir program merek ediyorsanız YouTube'a girip kullanacağınız programların isminin sonuna macOS M1 vs. ekleyerek sanal makinede çalıştırıp deneyimlemiş insanlar olabiliyor araştırmanızı öneririm.

Bütçe konusunda sizi sıkıntıya sokuyorsa bence aceleci davranmayın ve etrafınızda ilgilendiğiniz alanlarla uğraşan MacBook kullanıcılarından yorumlarını alın. Çünkü bazen alıp pişman olan insanlar olabiliyor bu konuda onların deneyimleri önemli açıkçası. Bu kadar pahalı cihaz alırken risk almak çok mantıklı değil. Baktınız yorumlar ve deneyimler olumlu o zaman elinizdeki bilgisayarınızı elden çıkarıp M1 Pro ya da M2 Pro işlemcili 14 inç modellere yönelmeyi düşünebilirsiniz.

Eğer bütçeniz var ise MacBook Air yanında Windows laptopunuzu masaüstü olarak kullanıp birlikte kullanmayı da düşünebilirsiniz.

Hocam bende elektronik ve haberleşme mühendisliği okuyorum. Program açıp açmama konusunda haklısınız. Fakat son zamanlarda sanal makine konusu m işlemcilerde ilerleme kaydetmiş. Bende bunun farkında olmadan aldım. Kesin net bir şey söyleyemem size çünkü 1-2 aydır kullanıyorum. Sanal makinede okuldaki elektronik dersleri için gereken altium, multisim programlarını Windows 11'e kurdum çalıştırdı. Kısa vadeli denemeler yaptım sıkıntı çıkarmadı. Okul açıldığında proje yaparken gerçek yüzünü göreceğim. Ama şu an için size alın veya almayın diyemem çünkü uzun vadede denemek şart bu konuda emin olmak için.

Network konusunda ise Cisco paket dağıtıcısını macOS çalıştırmakta. Siber güvenlik düşünüyorsanız eğer Kali Linux'u da sanal makinede çalıştırmakta. Yazılım konusunda ise MacBook'lar birinci tercih bildiğiniz gibi.

Yine de farklı bir program merek ediyorsanız YouTube'a girip kullanacağınız programların isminin sonuna macOS m1 vs. ekleyerek sanal makinede çalıştırıp deneyimlemiş insanlar olabiliyor araştırmanızı öneririm.

Bütçe konusunda sizi sıkıntıya sokuyorsa bence aceleci davranmayın ve etrafınızda ilgilendiğiniz alanlarla uğraşan MacBook kullanıcılarından yorumlarını alın. Çünkü bazen alıp pişman olan insanlar olabiliyor bu konuda onların deneyimleri önemli açıkçası. Bu kadar pahalı cihaz alırken risk almak çok mantıklı değil. Baktınız yorumlar ve deneyimler olumlu o zaman elinizdeki bilgisayarınızı elden çıkarıp M1 Pro'ya da M.2 Pro işlemcili 14 inç modellere yönelmeyi düşünebilirsiniz.

Eğer bütçeniz var ise MacBook Air yanında Windows laptopunuzu masaüstü olarak kullanıp birlikte kullanmayı da düşünebilirsiniz.

Hocam verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Biraz daha düşüneceğim. Fakat 1 sene önce aldığım Windows bilgisayarımı bırakmak istemiyorum. Çünkü işlemci, ekran kartı, ekran yenileme hızı vs her konuda iyi bir bilgisayar. Arada mavi ekran hatası veriyor ve ısınıyor maalesef bu konularda beni korkutuyor. Servise vermeyi düşünüyorum ama onların daha kötü yapcağından şüpheleniyorum. Evde Windows PC' mi oyun ve teknik programlar için, dışarıda da okulda vs. MacBook kullanmayı istiyorum fakat bütçem kısıtlı. Biraz toparlayabilirsem almayı düşünüyorum ama daha sonraeski PC' mi hiç kullanmazsam bu sefer de pişman olurum. Siz güzel bir kombinasyon yapmışsınız. Güle güle kullanın.

Network alanı hakkında ne düşünüyorsunuz? Elektrik elektronik 3. sınıfa geçiyorum bu sene fakat hala alan seçimi olarak çok kararsızım. Elektronik, ülkemizde yurt dışına göre pek bir gelişim göstermemekte(savunma sanayi hariç). Network'un ülkemizde iş imkanları hakkında pek bir bilgim yok. İş ilanlarına baktığım zaman hep 4-5 yıl tecrübeli insanları arıyorlar. Elektrik-elektroniği hala tam seviyor muyum bilmiyorum. Yazılımla da ilgilenmek istiyorum, PC mühendisliği ile yandal yapıyorum. Bu yüzden de biraz MacBook almak istiyorum. Fakat hem yazılım hem elektrik-elektronik olan bir sektör ne olabilir bilmiyorum. Gömülüyü biraz araştırıyorum fakat o da aynı şekilde ülkemizde değeri pek görünmeyen bir sektör. Sizin de düşüncelerinizi merak ediyorum.

Hocam verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Biraz daha düşüneceğim. Fakat 1 sene önce aldığım Windows bilgisayarımı bırakmak istemiyorum. Çünkü işlemci, ekran kartı, ekran yenileme hızı vs her konuda iyi bir bilgisayar. Arada mavi ekran hatası veriyor ve ısınıyor maalesef bu konularda beni korkutuyor. Servise vermeyi düşünüyorum ama onların daha kötü yapcağından şüpheleniyorum. Evde Windows PC' mi oyun ve teknik programlar için, dışarıda da okulda vs. MacBook kullanmayı istiyorum fakat bütçem kısıtlı. Biraz toparlayabilirsem almayı düşünüyorum ama daha sonraeski PC' mi hiç kullanmazsam bu sefer de pişman olurum. Siz güzel bir kombinasyon yapmışsınız. Güle güle kullanın.

Network alanı hakkında ne düşünüyorsunuz? Elektrik elektronik 3. sınıfa geçiyorum bu sene fakat hala alan seçimi olarak çok kararsızım. Elektronik, ülkemizde yurt dışına göre pek bir gelişim göstermemekte(savunma sanayi hariç). Network'un ülkemizde iş imkanları hakkında pek bir bilgim yok. İş ilanlarına baktığım zaman hep 4-5 yıl tecrübeli insanları arıyorlar. Elektrik-elektroniği hala tam seviyor muyum bilmiyorum. Yazılımla da ilgilenmek istiyorum, PC mühendisliği ile yandal yapıyorum. Bu yüzden de biraz MacBook almak istiyorum. Fakat hem yazılım hem elektrik-elektronik olan bir sektör ne olabilir bilmiyorum. Gömülüyü biraz araştırıyorum fakat o da aynı şekilde ülkemizde değeri pek görünmeyen bir sektör. Sizin de düşüncelerinizi merak ediyorum.

Hocam bende 3.sınıfa geçiyorum. Bölümlerimiz benzer konular altında ilerliyor. Benim bölümümde ekstra olarak haberleşme ve yazılım dersleri var sizde de bildiğim kadarıyla elektrik dersleri var. Bu sebeple az çok birbirimizi anlayabilir ve yorum yapabiliriz.

Açıkçası benim elektronik ile aram yok diyebilirim. Bu sebepten ötürü network - siber güvenlik alanlarını düşünüyorum. Eğer elektronik kısmına ilgim olsaydı muhtemelen gömülü sistemlere yönelebilirdim. Gömülü sistemler ülkemizde yerel olarak çok değer görmese de yurt dışında ve yurt dışı firmalarında çok önemli alanlardan bir tanesi.

Network alanı ise yine sağlam bir alan. Çok fazla alt dala bölünen ve birçok alanla ortak noktası olan bir dal. Açıkçası içeriğini eğlenceli bulduğum için seviyorum. Bu alan için sertifikalar çok önemli. CCNA veya Network+ gibi. Ne kadar çok sağlam iş yapan sertifikalar toplarsan ki bu sertifikalarında parası bir tık tuzlu fakat seni hem geliştiriyor hem de sektörde seni öne atıyor.
4-5 yıl tecrübe mevzusunu artık herkes her alanda istiyor bu konuyu kafana takmamanı öneririm. Bu sorunun üstesinden gelmek için en iyi çözüm üniversite okurken kendimizi ekstra geliştirip (sertifika toplamak gibi) bunun yanında da staj kovalayıp gereken tecrübeyi o şekilde kazanmalıyız. Sadece okul okuyarak maalesef hiçbir şey olmuyor.

Siber güvenlik ise donanım, network, Linux ve yazılım bilgisinin ortada kesiştiği ve ülkemizde önünün çok açık olduğunu düşündüğüm sağlam ama zor bir alan. Bu alan için de aynı şekilde öğrenmeyi seviyorum ve eğlenerek çalışıyorum. Tabii bu alanda ilerlemek yıllarımı alacak çünkü kolay bir alan değil. Umuyorum başarabilirim. :D

Direk yazılım için ise kararsızım çünkü yazılım dışarıdan göründüğü gibi herkese uygun ve herkesin yapabileceği bir alan değil. Bir yıldır tüm bu alanlarla alakalı (siber güvenlik, network, yazılım, elektronik vs.) Araştırmalar yapıp biraz da içlerine girmeye çalıştım. Kendimi test ettim kısaca. Şimdilik vardığım sonuç ise network - siber güvenlik alanına yönelmek gibi duruyor. Sebebi ise biraz alttan gelen az bir temelim ve ilgimin olması idi. Tabii kesin kararım değil fakat artık çok fazla sağa sola yöneleceğimi düşünmüyorum.

Sizinde benim gibi merak ettiğiniz veya yönelmek istediğiniz alanların iç yüzü hakkında araştırmalar yapıp biraz da basit düzeyde uğraşmanızı tavsiye ederim. Olabildiğince etrafınızda bu alanlarda çalışmış insanlarla iletişim kurmaya çalışın. Onların verdiği tavsiyeleri kendinizde birleştirip bir alanda karar vermeyi deneyin. Faydasını göreceğini ve doğru kararı verebileceğinizi düşünüyorum.

MacBook konusunda ise bence acele etmeyin bütçenizi riske sokmayın. Anladığım kadarı ile sağlam bir Gaming laptopunuz var. MacBook size taşınabilirlik ve dışarıda priz aramama rahatlığı sağlar. Bir de Apple cihazlarınız fazla ise ekosistem mevzusunda öne çıkar. Onun haricinde yazılımla uğraşmak için sizi elinizdeki cihazdan edecek bir durumu yok. Bu sebeple acele etmeyin paranızı toparlayın. Eğer param var arkadaş dediğiniz duruma geldiğinizde o zaman almayı düşünebilirsiniz. Sizin için daha rahat bir durum olur diye düşünüyorum. Tabii bu süreç oluşuna kadar da ilgilendiğiniz alanlar ile alakalı çalışmayı da ihmal etmeyin. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı