Çözüldü MacBook Air M1 güç adaptörü takılıyken şarj iniyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Semih087

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. MacBook Air M1 kullanmaktayim. 2 aydir cihaz sürekli olarak şarja takılı olarak kullanmaktayim ve daha önce hiç şarjım eksilmemisti %100'de sabit kalıyordu 2 gündür cihaz şarja takılı iken sarji %100'ken bir anda şarj eksilmeye başlıyor %99-98 derken 80'lere kadar iniyor güç adaptörü takili olmasına rağmen şarj doldurmuyor eksiliyor belli yere kadar 80'lere kadar indikten sonra bu sefer tekrar şarj edip %100'e kadar dolduruyor. Bunun sebebi nedir çözümü var mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hocam bende bu şekilde şarjımın %80e sabitlenmesini istiyorum ne yaptıysam başaramadım bir türlü olmamıştı bende sürekli prize takılı olarak kullanıyorum sadece gece yatarken prizden çıkarıyorum ondan kaynaklımı sizinki gibi %80e sabitlenme olayı olamdı bende bendeki durum şu %100 şarj tam dolu halde iken pilde pil şarj olmuyor yazıyor ve şarjı %90a kadar indirip tekrardan şarj oluyor konumuna geçip şarjı %100e tamamlıyordu bende bunun olmasını istemiyorum her gün doldur boşalt yapmasını sizdeki gibi olması için geceleyin prizden çekmemek olayı yeterli olur mu sizce ekstre bir şey yapmam gerekmiyor değil mi?

Gece prizden çekmemeniz yeterli olacaktır. Hemen anında düşürmez %80'e lakin birkaç gün 7/24 prize bağlı olursa fark edip kendini ayarlayacaktır.
Hocam bende bu şekilde şarjımın %80e sabitlenmesini istiyorum ne yaptıysam başaramadım bir türlü olmamıştı bende sürekli prize takılı olarak kullanıyorum sadece gece yatarken prizden çıkarıyorum ondan kaynaklımı sizinki gibi %80e sabitlenme olayı olamdı bende bendeki durum şu %100 şarj tam dolu halde iken pilde pil şarj olmuyor yazıyor ve şarjı %90a kadar indirip tekrardan şarj oluyor konumuna geçip şarjı %100e tamamlıyordu bende bunun olmasını istemiyorum her gün doldur boşalt yapmasını sizdeki gibi olması için geceleyin prizden çekmemek olayı yeterli olur mu sizce ekstre bir şey yapmam gerekmiyor değil mi?

Semih çoğu kişide bu durum yaşanmıyor sana belki 2 aydır Apple teknik servisine cihazını göstermeni öneriyoruz ama ısrarla bunu yapmıyorsun bari İngilizce olarak internete arama yap belki senin yaşadığını yaşayan birkaç kişi bulursun.
Bir önceki yorumumda ilk sorumu gözden kaçırdınız galiba sizin kullanım şeklinizi sormuştum :). Ayrıca bu uygulama hakkında okuduğum makalelerde şundan bahşediyordu: Örneğin pilin dolmasını %70'i geçmeyecek şekilde limitledik diyelim. Belirli bir süre sonra cihaz şarjda ve %70'i geçemediği için pilin mevcut kapasitesini normal kapasite gibi algılıyor, %30'luk farkı kayıp olarak algılıyor dolayısıyla cihaz pil kapasitesini yazılımsal olarak düşürüp kendini, limitlediğimiz değere göre kalibre ediyor. Bu pili bozduğu anlamına gelmiyormuş uygulamayı kapatıp pili birkaç defa kalibre ettikten sonra pil eski değerine dönüyor.

Evet dediğin gibi kullanıyorum sürekli pirizde ve her zaman işim bitince genelde yatarken şarjdan çıkarırım onun nedeni de ayağım kabloya geçip düşmesin diye. Dediğim gibi batarya yönetimini başka bir yazılıma devrediyoruz yazılımda belki şu an bir hata yok ama bir sornaki güncellemede hata olabilir belki şu an hata var ve bataryaya zarar veriyor belki kullanılması faydalı bunun garantisini kimse veremez. Beni korkutan şey bu ama birkaç gün deneyeceğim sen de denemek istiyorsan ayarlardan iyileştirilmiş şarjı devre dışı bırakman gerek haberin olsun.
Edit: Kapak kapalıyken sadece Pro sürümde şarj sınırlaması yapıyormuş bu gerçekten sinir bozucu uygulamayı silmeyi düşünüyorum.
------------------------------------------------------------------------------------------
Edit 2: Bu şekil yorum atanlar var belki sorunları bu uygulama ile ilgilidir yada değildir ama free sürümü bu kadar kısıtlamaları benim sinirimi bozduğu için siliyorum.

Dosya Ekleri

• Ekran Resmi 2022-03-18 02.29.24.png
    Ekran Resmi 2022-03-18 02.29.24.png
    193,2 KB · Görüntüleme: 55
  • Ekran Resmi 2022-03-18 02.37.27.png
    Ekran Resmi 2022-03-18 02.37.27.png
    398 KB · Görüntüleme: 55
Son düzenleme:
Semih çoğu kişide bu durum yaşanmıyor sana belki 2 aydır Apple teknik servisine cihazını göstermeni öneriyoruz ama ısrarla bunu yapmıyorsun bari İngilizce olarak internete arama yap belki senin yaşadığını yaşayan birkaç kişi bulursun.

Evet dediğin gibi kullanıyorum sürekli pirizde ve her zaman işim bitince genelde yatarken şarjdan çıkarırım onun nedeni de ayağım kabloya geçip düşmesin diye. Dediğim gibi batarya yönetimini başka bir yazılıma devrediyoruz yazılımda belki şu an bir hata yok ama bir sornaki güncellemede hata olabilir belki şu an hata var ve bataryaya zarar veriyor belki kullanılması faydalı bunun garantisini kimse veremez. Beni korkutan şey bu ama birkaç gün deneyeceğim sen de denemek istiyorsan ayarlardan iyileştirilmiş şarjı devre dışı bırakman gerek haberin olsun.
Edit: Kapak kapalıyken sadece Pro sürümde şarj sınırlaması yapıyormuş bu gerçekten sinir bozucu uygulamayı silmeyi düşünüyorum.
------------------------------------------------------------------------------------------
Edit 2: Bu şekil yorum atanlar var belki sorunları bu uygulama ile ilgilidir ya da değildir ama Free sürümü bu kadar kısıtlamaları benim sinirimi bozduğu için siliyorum.

Bende neredeyse Reddit'teki tüm yorumları okudum. Büyük bir ihtimal uygulama eski sürümlerin de hatalıydı ve böyle sorunları veriyordu. Kaldı ki kapağı kapalı iken şarjı çektiğim için benim açımdan kapağı kapatınca da şarjı sınırlaması benim için pek önemli değil şarjdan çekerim biter ayrıca uygulamayı satın almayı düşünüyorum. YouTube'da şöyle taze bir video
Çıktı karşıma. Kendisine pili kalibre ettikten sonra pil sağlığını paylaşmasını rica ettim bakalım :)
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bende neredeyse Reddit'teki tüm yorumları okudum. Büyük bir ihtimal uygulama eski sürümlerin de hatalıydı ve böyle sorunları veriyordu. Kaldı ki kapağı kapalı iken şarjı çektiğim için benim açımdan kapağı kapatınca da şarjı sınırlaması benim için pek önemli değil şarjdan çekerim biter ayrıca uygulamayı satın almayı düşünüyorum. YouTube'da şöyle taze bir video
Çıktı karşıma. Kendisine pili kalibre ettikten sonra pil sağlığını paylaşmasını rica ettim bakalım :)
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

En azından M1 destekleri olduğunu söylüyorlar bu iyi bir şey. Tercih sizin hocam çok büyük bir zarar verme ihtimali bayağı düşük.

En azından M1 destekleri olduğunu söylüyorlar bu iyi bir şey. Tercih sizin hocam çok büyük bir zarar verme ihtimali bayağı düşük.

Video sahibinden dönüş alırsam buraya ekleme yaparım. Ayrıca MacBook ve ekosistemi adına bilgi paylaşımı için Discord kanalı oluştursak sizin için makul mudur?
Ek olarak bilgisayarda dikkatimi çeken bir nokta oldu oda: Depolama alanına baktığımda 300-500 MB şeklinde olmak üzere depolama alanında sürekli artış ve azalış gözlemlemekteyim. Bunun kaynağı nedir? Zamanla SSD ömrünü tüketir mi? Arka planda çalışan herhangi birşey yok

Video sahibinden dönüş alırsam buraya ekleme yaparım. Ayrıca MacBook ve ekosistemi adına bilgi paylaşımı için Discord kanalı oluştursak sizin için makul mudur?
Ek olarak bilgisayarda dikkatimi çeken bir nokta oldu oda: Depolama alanına baktığımda 300-500 MB şeklinde olmak üzere depolama alanında sürekli artış ve azalış gözlemlemekteyim. Bunun kaynağı nedir? Zamanla SSD ömrünü tüketir mi? Arka planda çalışan herhangi bir şey yok

Discord kullanmayan bir mağara adamıyım 😄 ama sırf bu yüzden şimdi indirmeye başladım. Oda kurma fikri hoşuma gitti insanlar macOS hakkında öğrendiği faydalı bilgileri birbirleri ile paylaşıp fikir alışverişi yapabilirler. Buradan özelden birbirimize ulaşabiliyorsak ulaşalım yoksa sen bana Discord ismini at ekleyim.

SSD işi çok karışık şimdi ilk başta bu işin biraz teknik kısmından bahsedeyim SSD üzerindeki kullanımların büyük bölümü swap işlemlerinden dolayı kaynaklanır. Swap en basit tabiri ile işletim sisteminin bellek yönetiminin gerekli gördüğü zamanlarda bazı işlemleri SSD üzerine yazmasıdır yani daha basit şekilde bellek dolduğunda bellekler yerine SSD'yi kullanır. Ama burada sıkıntı şu belleklerin belli bir yazma ömrü yoktur ama SSD'lerin teknolojisine göre markasına göre belli bir yazma ömrü vardır buna da TBW diyorlar. Swap işlemini anladığınızı düşünüyorum ama sadece swap disk kullanımına neden olmaz bazı başka işlemler de disk kullanımına neden olur ama genel olarak Swap'ın payı daha büyüktür, önemli olan da swaptır. macOS üzerinde ne kadar verinin swapla bellek yerine disk üzerine yazıldığını etkinlik monitörü > bellek bölümünden kullanılan takas değeri ile görebilirsiniz.

Ekran Resmi 2022-03-19 22.48.48.png

Şimdi gelelim swap işlemi SSD'lerin ömrünü çok erken tamamlamasına neden olur mu sorusuna.

SSD dediğimiz birleşen temel olarak iki kısımdan oluşur, birinci kısım NAND yani depolama yongası ikinci kısım ise bu yongayı kontrol eden kontrölcü kısmıdır. Kontrölcü büyük bir depoyu yöneten bir insana benzetilebilir. Sanıların aksine SSD ömrünü sadece NAND kalitesi tipi etkilemez kontrölcü de çok önemlidir. Çünkü modern kontrölcülerde aşınma dengeleme gibi bir sürü NAND'ların en verimli şekilde kullanılmasını sağlayacak formüller kullanılır. Apple 2011 yılında kendi kontrölcülerini üretebilmek için bir firmayı satın aldı. Yani Mac'lerde son derece başarılı Apple'ın kendi ürettiği kontrölcüler kullanılıyor M1 ile beraber bu M1 yongasının içine taşınmıştır. O yüzden disk şifreleme kısmında çok başrılılar.

Şimdi NAND kısmına gelelim Apple kendi NAND'larını üretmiyor Toshiba'ya da onun alt markası olan Kioxia gibi üreticilerden alıyor. Bu noktada ise 3 tip NAND teknolojisi vardır SLC, MLC ve TLC şöyle anlatayım NAND'ların içinde bir sürü pil vardır (tam öyle değil ama öyle düşünelim) bu pilleri 5V şarj edersek 1 değeri olur 0V şarj edersek 0 değeri olur bu 1'ler ve 0'lar da bizim verilerimizi oluşturur ama bu şekil bir sürü pil koyarsak ancak büyük bir depolama alanı elde edebiliriz bunun yerine 3 bit olarak veri saklarsak yani mesela 0V 000 değerine denk gelir 5V ise 111 değerine denk gelir aradaki voltaj değerleride bu 8 farklı kombinasyona denk gelir ise daha az pil yani hücre kullanarak daha fazla veriyi depolayabiliriz ama bu her hücrede sadece 1 ya da 0 değerini tutmaya göre daha kısa ömürlü olur. Yani şöyle

Hücre başına sadece 1 veya 0 değerlerinden 1 tane tutan NAND'lar SLC
(Yükesek Maliyet Ama Dayanıklı) 1 ya da 0 değerleri.

Hücre başına sadece 1 veya 0 değerlerinden 2 tane tutan NAND'lar MLC
(Orta Maliyet Orta Dayanıklılık) 00 ya da 11 arasındaki değerler.

Hücre başına sadece 1 veya 0 değerlerinden 3 tane tutan NAND'lar TLC
(Düşük Maliyet Ama SLC Kadar Dayanıklı Değil) 000 ya da 111 arasındaki değerler.

Üreticiler TLC NAND'ların daha dayanıklı olması için gerçekten çok çalıştılar ve başarılı da oldular. Günümüzde SLC NAND kalmadı denecek kadar az MLC ise sadece sunucularda ya da iş makinelarında kullanılıyor TLC ise genel kullanım ve görece profosyenel kullanımda tercih ediliyor. Apple cihazlarında TLC nanad kullanıyor.

Peki bu ne anlama geliyor? (Konu Çok Derin Toparlayacağım Bölüm Burası)

TLC teknolojisi çok gelişti. Ortalama bir kullanıcının piyasadan alabileceği TLC SSD'lerin her hücresinin yaklaşık 3000 yazma ömrü vardır yani 256 GB olan bir SSD 750 TB yazmaya kadar dayanabilir. Burada ortalama bir kullanıcı diyorum çünkü Apple'ın aldığı TLC NAND'lar bizim piyasadan aldıklarımızdan çok daha kaliteli ve kendi kontrölcüleri de çok başarılı. Yani uzun lafın kısası şu Mac'lerin içerisindeki SSD'ler çok uzun süreler boyunca yoğun kullanımda bile bozulmayacaklar. Ortalama değerlere bakarsak bile ben 4 ayda 5TB veri yazdım 750TB ulaşmadan büyük ihtimal başka parçaları sıkıntı çıkaracaktır ve bu değer ortalama kullanıcıların ulaşabileceği teknoloji Apple'ın bundan çok daha iyisini kullandığını biliyoruz.

Yani bu sebeplerden dolayı Apple genel olarak swap yapmaktan çekinmiyor bu da SSD kullanımına etki ediyor. Peki SSD ömrünü kısaltıyor mu diyorsanız cevabı teorik olarak evet ama pratik olarak hayır olacaktır. Mesela iPhone cihazlarda da çıkarılamayan SSD'ler kullanılıyor ama bu zamana kadar çok az SSD'si bozulmuş iPhone ile karşılaşmışsınızdır.O yüzden gönül rahatlığıyla cihazınızı kullanın.

@SamedDX hocam asıl ben bu bilgisel karşısında kendini aynı şu fotoğraftaki gibi hissediyorum:

1647798780148.jpeg

Biraz yoğun olduğum için şu an kanalı açamıyorum ama kısa zamanda açıp buraya eklerim eğer sizlerin imkanı varsa sizlerde açabilirsiniz. Bilgisele gelecek olursak swap işleminden haberdarım biraz saçma bir olay sonuçta 16 GB RAM mevcut ve kullanım monitöründe baktığımda en fazla 6 GB'ını kullandığımı gördüm. Benim için pek sorun teşkil etmiyor sonuçta üretici firmada %100 kusursuz, stabil ürün yaparsa tüketiciye yeni ürün satamaz :) ayrıca detaylı bilgi verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum ssd‘ler hakkında hiç olmadığı kadar bilgi sahibi oldum.
Ek olarak Aldente uygulaması için yaptığım yoruma cevap gelmiş burada karmaşa olmaması adına üst tarafta paylaştığım likten yoruma bakabilirsiniz. Hiçbir problem yaşamadığı belirtmiş eğer böyleyse uygulamayı satın almak mantıklı olacaktır

@SamedDX hocam asıl ben bu bilgisel karşısında kendini aynı şu fotoğraftaki gibi hissediyorum:

Eki Görüntüle 1337970

Biraz yoğun olduğum için şu an kanalı açamıyorum ama kısa zamanda açıp buraya eklerim eğer sizlerin imkanı varsa sizlerde açabilirsiniz. Bilgisele gelecek olursak swap işleminden haberdarım biraz saçma bir olay sonuçta 16 GB RAM mevcut ve kullanım monitöründe baktığımda en fazla 6 GB'ını kullandığımı gördüm. Benim için pek sorun teşkil etmiyor sonuçta üretici firmada %100 kusursuz, stabil ürün yaparsa tüketiciye yeni ürün satamaz :) ayrıca detaylı bilgi verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum ssd‘ler hakkında hiç olmadığı kadar bilgi sahibi oldum.
Ek olarak Aldente uygulaması için yaptığım yoruma cevap gelmiş burada karmaşa olmaması adına üst tarafta paylaştığım likten yoruma bakabilirsiniz. Hiçbir problem yaşamadığı belirtmiş eğer böyleyse uygulamayı satın almak mantıklı olacaktır

O yazı çok dağınık oldu ya 😂 vaktim olmadığı için çok toparlamadan aklıma gelenleri akışa uymayacak şekilde yazdım.

Sorma ben de çok yoğunum buraya akşamdan akaşama bakabiliyorum. Discord kullanmayı çok bilmediğim için senin açaman daha iyi olur müsait olunca kesinlikle aç beni de buradan haberdar edersin belki kapak fotoğrafı falan yapabilirm.

Bellek kısmı ise şu şekil mesela 16 GB bellek var iki kanal yani iki tane yonga var olay şöyle oluyor işletim sistemi hiçbir uygulama açık değilken bile tek bellek yongasını dolu tutmaya çalışıyor çünkü o tek yonganın içinde 8 GB bölümün sadece 1 GB'lık kısmını da kullansanız tamamınıda kullansanız aynı miktarda enerji harcanıyor e o zaman bellek yönetimi de doğal olarak yapılması olası işlemleri de bellekte tutuyor eğer o işlemleri yapmaz başka işlemler yapmaya başlarsanız anında o veriler bellekten çıkartılıyor ve yapacağınız işleme yeterli alan açılıyor ama olası işlemleri yaparsanız bu sefer de tepkisellik artmış oluyor. Yani aslında belleklerin dolu olması kasıtlı yapılan bir uygulama çünkü sizin için daha faydalı zaten ihtiyac anında kullanılmayan veriler belleklerden çıkartıalacaktır.

Aktif olarak uygulamayı kullanan birine ulaşman iyi olmuş ve bu kişinin yazılım alanında uğraşması da çok iyi. Uygulama hakkında benim şahsi fikrim bir sıkıntı çıkma ihtimalinin çok düşük olduğu yönünde çok kullanışlı özellikleri olan bir uygulama ama bence fiyatı çok pahalı (TL değeri olarak 😢). Ücretsiz sürümünü indirip biraz kullan bir sıkıntı olmazsa lisansını alırsın. Açıkçası ben bilinçli bir kullanımda MacBook'ların bataryalarının çok uzun süre kondisyonlarını koruduklarını biliyorum tabii bu şekil uygulamalarla belki bu süreyi biraz daha uzatabilirsiniz.

Geri
Yukarı