MacBook Air M1/M2 vs MacBook Pro vs Ultrabook

Mandanda

Yoctopat
Daha fazla  
Merhaba öncelikle. YouTube'dan takip ettiğim sosyale yeni kayıt oldum. Genel kullanım ve yazılım için bir Ultrabook almaya karar verdim, bilgisayar mühendisliği yüksek lisans öğrencisiyim. Şu an artık ömrünü tamamlamaya yaklaşmış 7. nesil i7 işlemcili ve GTX 1050 ekran kartlı bir notebook kullanıyorum.

Bilgisayarda aradığım en önemli özellik tasarım, ergonomi ve pil ömrü. Bunlardan sonra işlemcisi ve en az 16 GB RAM kapasitesi önemli, harici bir GPU'ya ihtiyacım yok. Çok ağır bir kullanım senaryom da olmayacak gibi. Önce Windows'lu bir Ultrabook baktım, Matebook D16 12. nesil i7 işlemci, 16-512 konfigürasyonuyla cazip geldi ama ekranını vs. yakından görüp MacBook'larla kıyasladıktan sonra soğudum cihazdan. ASUS ROG Flow X13 daha iyi bir alternatif gibi ama bunun da MacBook'lar kadar mobil, yani prize bağlı değilken performanslı ve uzun pil ömrüne sahip olup olmadığını bilmiyorum. Bu nedenle MacBook'lar en ciddi alternatifler.

M1 Air 16/256 - 22000 TL.
M2 Air 16/256 - 27500 TL.
Bazı yorumlardan okuduğum kadarıyla 256 GB SSD olan M.2'nin problemli olmasından dolayı M2 Air 16/512 - 31500 TL.
En tepede de MacBook Pro 14" 16/512 - 35500 TL civarında, bu kadar bütçe ayırmak istemiyorum.

Bunların arasında benim kullanımıma uygun olarak hangisini önerirsiniz? Performans olarak Windows tarafındaki Ultrabook işlemcileri de benim için yeterliyken, m1- M.2-M1 Pro da öyle olacaktır diye düşünüyorum. M1 Air 16 GB RAM olan versiyon yeterli olur gibi geldiği için onu tercih etmek istiyorum. M2 Air'daki 256 GB SSD sorununu tam olarak bilmediğim için M2 Air çok iyi bir bilgisayar olsa da o versiyon içime sinmiyor, üst konfigürasyonun da Pro ile arasında çok az fark olduğu için kararsız bırakıyor. Sizce bu kullanım için M1 Air 16 GB olan mı alınmalı, M2 Air olanlardan biri mi alınmalı (256 olan sorun çıkarır mı), yoksa baz modelle %60 fiyat farkını vermek istemesem de 14" Pro mu olmalı?

Son düzenleyen: Moderatör:
M2 macbook air 256 gb ssd olanı ssd hızı olarak m1 air 256gb ssd olandan yarı yarıya yavaş hocam.
Alacaksan m1 air 16gb 256gb ssd işini görür. (Bende de aynı cihaz var)
Bende senin gibi m2 air 16gb ram 512gb olana geçsem mi diye düşündüm.
M2 air olanının fiyatı da m1 pro olana çok yakın. O zamanda m1 pro akılları karıştırıyor.
Profesyonel Video render falan filan olarak kullanmayacaksan m1 air 16gb 256gb ssd f/p olarak bu 3 seçenek arasında en iyisi.

Ayrıca pil ömrü olarak m1 ve m2 air - m1 pro dan daha çok dayanıyor.

Dediğiniz gibi çıktıkça ya pürüz çıkıyor ya da F/P olarak daha mantıklı olduğu için tavana kadar çıkıyorsunuz. Fakat tavan model ihtiyaç fazlası olacaktır. Ben bu kullanım için 16 GB M1 Air yeterli diye düşünüyorum.

Geri
Yukarı