MacBook Air M1 şarjda kullanmak zarar verir mi?

Devilcry1105

Hectopat
Herkese merhaba, Apple MacBook Air M1 laptopu evde masa başında kullanırken şarjda tutarak kullanılır mı yoksa telefon gibi şarjı doldur dolunca çek kullan bitince yine şarja tak şeklinde mi olmalıdır? Sürekli şarjda olması sorun yaratır mı? Araştırdığım kadarıyla bir konu üzerinde tartışılmış hep; şarjdayken kullanıldıkça şarjı azalıyor öyle olunca yine şarj alıp şarjı kesiyor bu durumda zarar verir şeklinde, doğruluk payı nedir? Ortalama sıcaklığı 25-35 derece aralığında bu durum iyi midir? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Herkese merhaba, Apple MacBook Air M1 laptopu evde masa başında kullanırken şarjda tutarak kullanılır mı yoksa telefon gibi şarjı doldur dolunca çek kullan bitince yine şarja tak şeklinde mi olmalıdır? Sürekli şarjda olması sorun yaratır mı? Araştırdığım kadarıyla bir konu üzerinde tartışılmış hep; şarjdayken kullanıldıkça şarjı azalıyor öyle olunca yine şarj alıp şarjı kesiyor bu durumda zarar verir şeklinde, doğruluk payı nedir? Ortalama sıcaklığı 25-35 derece aralığında bu durum iyi midir? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Şarjda iken kullanmamanız daha iyi olur diye düşünüyorum. Özel, acil bir durum olmadıkça kullanmayın derim.

Bence zarar verebilir piline çünkü benim iPad prom vardı ve öyle kullanmaya başlayınca özellikle uzaktan eğitimde pili daha hızlı bitmeye başladı.

Hayır, şarjda kullanmak laptoplar için daha iyidir. Yoksa sürekli pil şarj-deşarj olur bu da ömrü kısaltabilir. Zaten cihazlar pil dolduğunda pili şarj etmiyor. Bir laptopu labaratuvar tipi güç kaynağına bağladığınızda pil %100 olduğunda amper çekiminin azaldığını fark edersiniz. Pil eninde sonunda ölecektir.

Hayır, şarjda kullanmak laptoplar için daha iyidir. Yoksa sürekli pil şarj-deşarj olur bu da ömrü kısaltabilir. Pil eninde sonunda ölecektir.

O da doğru laptopların şarjı zaten hızlı bitiyor boşalt doldur daha kötü olur yani ben sadece mobil için düşünmüştüm sonuçta Mac'lar de de IPad'lerin işlemcisi kullanılıyor buna bağlı olarak da şarj bitme hızının da benzer olduğunu düşünmüştüm

Pil %100 olmadıkça şarjda kullanmayın. Tamamen şarj olana kadar kapatın. Sonra şarjda kullanabilirsiniz.

Şarjda kullanmak daha iyi, bataryayı sürekli doldurup boşaltırsanız kapasitesi çok daha hızlı düşecektir. Pilde kullanmanız gerek bir durum olduğunda da %20'nin altına düşürmemeye özen gösterin, %20 gibi düşük değerlere indiğinde batarya daha hızlı yıpranıyor.

Geri
Yukarı