MacBook M2 Air vs Pro 14 base

SoruBükücü

Hectopat
Merhaba, serüvenim Lenovo Legion laptopumun uzun süreli taşımada eziyete dönüşmesiyle başladı. Düşündüm ve daha hafif yolculuklarda ve dar alanlarda kullanımda rahatlık için bir MacBook almaya karar verdim fakat hangi modeli alacağıma karar veremedim. Tonlarca Türkçe/İngilizce inceleme tükettim ve sonun da tercihimi iki modele indirdim.

MacBook Air M.2
  • 8 çekirdekli CPU'ya, 10 çekirdekli GPU'ya ve 16 çekirdekli neural Engine'a sahip Apple M.2 çip.
  • 512 GB SSD 16 GB RAM.
  • Fiyatı: 33,889 TL (eğitim indirimiyle)
MacBook Pro 14.
  • 8 çekirdekli CPU'ya, 14 çekirdekli GPU'ya ve 16 çekirdekli neural Engine'a sahip Apple M1 Pro çip.
  • 16 GB birleşik bellek.
  • 512 GB SSD depolama.
  • Fiyatı: 39,479 TL (eğitim indirimiyle)
Yukarıdaki özelliklere sahipler ve fiyatları arasında ki fark yaptığım eklentiler ile fazlasıyla azaldı.
Fark ettiğim farklar;

- 14 Pro ekran kalitesi ve soğutması daha iyi.
- Air daha küçük fakat fanı yok fakat taşıması daha kolay.

Kullanacağım programlar,

- Sıklıkla olmasa da Premiere video montajı ve After Effects animasyonları.

- Adobe XD ve Figma'da UI tasarımlar.

- Photoshop export, edit ve photo manipülasyonu 100+ katman sayısı.

Kafamı karıştıran yegane şey maymun iştahımın ileride 3D gibi sektörlere atlamak isteyebileceği ihtimali.

Sizce,

Air ileriye dönük bir yatırım olur mu?

1 ay sonra ısınıp üzer mi?

Aradaki farkı kapatıp 14 Pro almamak ahmaklık olur mu?

Merhaba, serüvenim Lenovo Legion laptopumun uzun süreli taşımada eziyete dönüşmesiyle başladı. Düşündüm ve daha hafif yolculuklarda ve dar alanlarda kullanımda rahatlık için bir MacBook almaya karar verdim fakat hangi modeli alacağıma karar veremedim. Tonlarca Türkçe/İngilizce inceleme tükettim ve sonun da tercihimi iki modele indirdim.

MacBook Air M.2
  • 8 çekirdekli CPU'ya, 10 çekirdekli GPU'ya ve 16 çekirdekli neural Engine'a sahip Apple M.2 çip.
  • 512 GB SSD 16 GB RAM.
  • Fiyatı: 33,889 TL (eğitim indirimiyle)
MacBook Pro 14.
  • 8 çekirdekli CPU'ya, 14 çekirdekli GPU'ya ve 16 çekirdekli neural Engine'a sahip Apple M1 Pro çip.
  • 16 GB birleşik bellek.
  • 512 GB SSD depolama.
  • Fiyatı: 39,479 TL (eğitim indirimiyle)
Yukarıdaki özelliklere sahipler ve fiyatları arasında ki fark yaptığım eklentiler ile fazlasıyla azaldı.
Fark ettiğim farklar;

- 14 Pro ekran kalitesi ve soğutması daha iyi.
- Air daha küçük fakat fanı yok fakat taşıması daha kolay.

Kullanacağım programlar,

- Sıklıkla olmasa da Premiere video montajı ve After Effects animasyonları.

- Adobe XD ve Figma'da UI tasarımlar.

- Photoshop export, edit ve photo manipülasyonu 100+ katman sayısı.

Kafamı karıştıran yegane şey maymun iştahımın ileride 3D gibi sektörlere atlamak isteyebileceği ihtimali.

Sizce,

Air ileriye dönük bir yatırım olur mu?

1 ay sonra ısınıp üzer mi?

Aradaki farkı kapatıp 14 Pro almamak ahmaklık olur mu?

Bence hem fsn artısı hem de ekran kalitesi
Renderda önemli bir fsrk olduğu için MacBook Pro.

Aralarında çok fark yok. M2'nin video çözme ve şifreleme açısından avantajları var eğer özellikle bu işle ilgilenecekseniz. M1 ve M2 arasında devasa fark yok, diğer tercihlerinize göre cihazı tercih edebilirsiniz. Fan olduğu için M1 Pro tercih edilebilir.

Aralarında çok fark yok. M2'nin video çözme ve şifreleme açısından avantajları var eğer özellikle bu işle ilgilenecekseniz. M1 ve M2 arasında devasa fark yok, diğer tercihlerinize göre cihazı tercih edebilirsiniz. Fan olduğu için M1 Pro tercih edilebilir.
Öncelikle cevabın için teşekkürler, M1 Pro touch bardan dolayı aklımın ucundan bile geçmedi. Takılma korumalı güç kablolalarına dönüş yaptıkları ve touch bar’ın kaldırılmasından sonra güncel kasa satın almak daha mantıklı geliyor.

TouchBar'ın sevilmeyen bir teknoloji olduğunda herkes hemfikir. M2 işlemcili fansız laptoplar 105 dereceye dayanabiliyorlar tam yük altında. Bu da throttling demek, günlük kullanımda sorun olmaması lazım ama cihazı gerçekten kullanmak istediğinizde işiniz yavaş biter. Aralarında bir senelik fark var, bence görülmeyecek fark.

Geri
Yukarı