MacBook Air M2 vs MacBook Pro M2

kotlinist

Hectopat
Selam. Hemen tabii ki Pro daha üstün demeyin. Öncelikle ikisinde de baz aldığım model 16 GB RAM ve 512 GB depolama modelleri.

Aradaki fiyat farkını önemsemiyorum.

Öncelikle Air modelinin Pro'dan üstün yanı kamerasının 1080p olması, 13.6 inç Liquid retina ekran ve daha ince çerçeveye sahip olması. Ayrıca ses sistemi daha gelişmiş.
Bilgisayarı günlük işler ve yazılım geliştirme amaçlı kullanacağım.

Pro modelinin ise kendimce tek olumlu yanı soğutucu bir fan bulundurması.

Acaba diyorum uzun saatler geliştirme yaparken Air modeli gözle görülür bir performans kesintisi yapar mı ısınmadan dolayı?

Siz hangisini önerirsiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Render almak gibi ağır işler yapmadığın sürece aradaki farkı hissetmezsin bile performans olarak. Ve yenilenmiş tasarım çok daha iyi Air tercih etmek daha mantıklı sizin durumunuzda.

MacBook Air M1 16 GB sahibi birisi olarak. Cihazın ısındığını hatırlamıyorum.
Karşılaştırma yapmak için bir önceki MacBook'um olan MacBook Air 2017 daha açılır açılmaz kasasının sol üst kısmı ılık bir hal alırdı. Ben OpenEmu üzerinde saatlerce GameCube oyunları oynadım, 30-40 dakikalık videoları iMovie ile işledim. Docker Engine üzerinden Docker Compose ile 3-4 tane container'ı aynı anda ayağa kaldırıp işlem yaptım (Sırf Docker Engine 9 GB RAM kullanıyordu.)

3D render gibi saatlerce süren işlemler yapmadım. Ancak Stress testi olsun diye 15 dakika boyunca Multi-Core Cinebench R23 çalıştırdım cihaz 85-90 derece kadar çıktı. Testi kapattığımın saniyesinde 65'e düştü.

Uzun lafın kısası saatlerce yük altında bırakmadığınız sürece pasif soğutma sorunsuz bir şekilde cihazı idare edebiliyor. Normal kullanımda yavaşlama veya frenleme gibi bir durum söz konusu değil.

M2 üzerinde de benzer bir durumun olacağını tahmin ediyorum. Yaptığınız derleme işlemi 30 dakikayı geçmediği sürece aradaki farkı hissetmeyeceksinizdir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Herkesin yorumu için teşekkürler. M2 Air 16 GB 512 GB modelini sipariş vermiş bulunmaktayım. M1 Pro ile arasında kaldım aslında ama bütçemi zorlayacaktı iyice.

Geri
Yukarı