MacBook mu yoksa Windows dizüstü mü?

Bütçe
9000
Huawei Matebook öneririm. Pil performansı olarak Windows cihaz için gayet iyiler ve kullanışlılar.

1663250634201.png

Seçeceğiniz modele dikkat ederseniz, windows da pil konusunda iyidir. (Mac kadar olmasa da.)

Mac alacaksanız o bütçe biraz yetersiz bence. Rami yükseltemeyeceksiniz sonrasında kaynaklı ram olduğu için. Mac şart da değil zaten. Ben huawei kullanıyorum ben de öneririm açıkçası. Matebook d16 hakkında bir inceleme yazısı da yazmıştım belki fikir verebilir. Huawei Matebook D16 1 senelik deneyimim

Ben yazılım geliştiriciyim şu an büyük bir işte çalışıyorum. Hepimizde mac var. 2013 modelden başlıyor 2021 modele kadar. tavsiyem macbook olur.
Ya 2. sınıfda C# ile windows forms uygulaması yazdırırlarsa. :/ Yada konu sahibi AI ile ilgilenmek isterse, şu an neredeyse tüm yapay zeka framework'leri CUDA desteği istiyor. AMD ile bile problem yaşıyorlar. Yine soru işaretleri ile dolu IT, Embedded cyber security vb. alanlarda mac kullanımı geliştiriciye yardımcı mı olur köstek mi olur sorusu. 2013 MAC'ler şirketlerde hala bulunuyor stajyerlere geçici şirket bilgisayarı olarak veriyorlar ama bunlar vscode'u bile desteklemiyor. Kesinlikle birincil bilgisayar olarak kullanılamayacak bilgisayarlar. Açıkcası ben yazılımcının spesifik olarak alan belirlemeden mac almasının ülkemizde maddi zararla sonuçlanacağını düşünüyorum:)

Ya 2. sınıfda C# ile windows forms uygulaması yazdırırlarsa. :/ Yada konu sahibi AI ile ilgilenmek isterse, şu an neredeyse tüm yapay zeka framework'leri CUDA desteği istiyor. AMD ile bile problem yaşıyorlar. Yine soru işaretleri ile dolu IT, Embedded cyber security vb. alanlarda mac kullanımı geliştiriciye yardımcı mı olur köstek mi olur sorusu. 2013 MAC'ler şirketlerde hala bulunuyor stajyerlere geçici şirket bilgisayarı olarak veriyorlar ama bunlar vscode'u bile desteklemiyor. Kesinlikle birincil bilgisayar olarak kullanılamayacak bilgisayarlar. Açıkcası ben yazılımcının spesifik olarak alan belirlemeden mac almasının ülkemizde maddi zararla sonuçlanacağını düşünüyorum:)
Uç noktalara bakmaya çok gerek yok. Veri tabanı dersinde çok kuvvetle muhtemel Microsoft SQL Server kullandıracaklar ki büyük bir azap oluyor Mac'te. Azure falan kullanıyolar onun yerine mac kullananlar ama öğrenme aşamasında zorluyor.

Uç noktalara bakmaya çok gerek yok. Veri tabanı dersinde çok kuvvetle muhtemel Microsoft SQL Server kullandıracaklar ki büyük bir azap oluyor Mac'te. Azure falan kullanıyolar onun yerine mac kullananlar ama öğrenme aşamasında zorluyor.
Yukarıda bahsettiklerimin hiçbiri uç nokta değil. Üniversite'de mezun olunca bir yerlere gelmek isteyen insanların uğraştığı işler. Ben şu an tüm bunları MAC'den yazan bir yazılımcı olarak öğrencilik yıllarında MAC tavsiye etmiyorum.

Konu sahibi okuluna gidecek C'de ilk kodunu yazacak. conio.h file not found hatası... :)

Son düzenleme:
Bunları alınacak derslere bakarak anlayabilir rahatlıkla okulun sitesinden. 2.sınıftan sonra zaten farklı alanlarda kendini geliştirmek için staj, part-time işlerle para kazanıp bilgisayarını değiştirebilir. Bence de ilk senede bilgisayara çok fazla yatırım yapmak gereksiz zaten okul kendini tanıyacağı ilgi alanlarını keşfedeceği yer.

Yapay zeka konusunda katılıyorum, arkadaş detay belirtmediği için genel yorum yaptım ben de. 2013 Mac'ler VSCode'u destekliyor daha 8 ay önce 2013 makinede VSCode'u kullandım. Birincil bilgisayar olarak kullanılabilir bence.

Windows dünya genelinde %80e yakın kullanımıyla lider durumda. Mac'te yapılıp da Windows'ta yapılamayan ne var bu kadar da MacBook'lar o fiyatlarıyla ünleniyor hâlâ çözebilmiş değilim. Yanlış anlamayın Windows'u savunmuyorum savunmam da, en güzeli Linux ve açık kaynaktır bana göre. Hem özgür hem de daha güvenli. Yani oyunla işim olmaz demişsin madem kodlamayla uğracaksın bence Mac alma ortalama bir dizüstü al temizinden Linux yükle bak keyfine. O konularda çok bilgili değilim ama alanındaki bir adımda illaki linuxa yolun düşecek bence.

Geri
Yukarı