MacBook mühendislik için yeterli midir?

Gelecek ne getirir bilmiyorum fakat şu anda ihtiyaç doğrultusunda: AutoCAD, SolidWorks, Matlab, codeblocks ve nadir de olsa Visual Studio Code.

Saydıklarınızdan solidwork Mac'da yok, onu Boot camp ile çalıştırmak zorundasınız. Geri kalanları sorunsuz olarak mevcut. Büyük bir sorun değil aslında fakat karar size ait. İleride canınız oyun da çekerse üzülebilirsiniz. Kesin oyun oynamam hiç sevmiyorum derseniz mac biraz daha ağır basıyor fakat ileride oyun özlemi çekerim belki diyorsanız Windows'a da yönelebilirsiniz. Ben hala mac diyorum fakat iki seçenek de sizi çok üzmez. Birini seçmek zorunda değilsiniz.

AutoCAD Windows ve macOS destekli, Solidworks sadece Windows destekli. MatLab, CodeBlocks ve VSCode hem Windows, hem macOS hem de Linux destekli. Bu durumda Windows bir cihaz almanız işinize daha çok yarar.

Saydıklarınızdan solidwork Mac'da yok, onu Boot camp ile çalıştırmak zorundasınız. Geri kalanları sorunsuz olarak mevcut. Büyük bir sorun değil aslında fakat karar size ait. İleride canınız oyun da çekerse üzülebilirsiniz. Kesin oyun oynamam hiç sevmiyorum derseniz mac tamam fakat ileride oyun özlemi çekerim belki diyorsanız Windows'a da yönelebilirsiniz. İki seçenek de sizi çok üzmez.
Normalde oyun oynayan birisiyim. Fakat üniversite zamanı okul, spor ve yol derken zaman zaten oyuna kalmıyor. Anca yaz aylarında boş anımda strateji veya hikayeli oyunlar oynuyorum. Dediğiniz gibi pişman olma durumu belki olabilir, ayrıntılı düşünmem gerekecek gibi. Yorumunuz için teşekkür ederim.

Haklısınız belirtmeyi unutmuşum fazla genel kalmış. Elektrik Elektronik okuyorum.
Üniversitenin ne getireceği belli olmuyor EE ve haberleşme mezunu arkadaşım ML üzerine bitirme yaptı ve iOS developer olarak çalışıyor şu an 😄. Solid benzeri programlar için güçlü bir ekran kartı faydanıza olur. Benim düşüncem şu gün için Windows tercih etmeniz. Okulda çok güçlü bilgisayarlara gerek yok. Bitirmeye doğru kariyer kararınızı vermiş olursunuz ve son sene belki de bitirdikten sonra iş alanınıza göre güçlü ve doğru bilgisayar seçimini yaparsınız.

Üniversitenin ne getireceği belli olmuyor EE ve haberleşme mezunu arkadaşım ML üzerine bitirme yaptı ve iOS developer olarak çalışıyor şu an 😄. Solid benzeri programlar için güçlü bir ekran kartı faydanıza olur. Benim düşüncem şu gün için Windows tercih etmeniz. Okulda çok güçlü bilgisayarlara gerek yok. Bitirmeye doğru kariyer kararınızı vermiş olursunuz ve son sene belki de bitirdikten sonra iş alanınıza göre güçlü ve doğru bilgisayar seçimini yaparsınız.
Cevabınız için teşekkür ederim, doğru noktalara değiniyorsunuz. Aklımda bulunduracağım.

Mac öneririm ancak M1 çip uygulama desteği tam olarak yerine oturmadı. 1-2 yıl sürer. Dell XPS veya Lenovo Thinkpad öneririm. Mac kullanıcısıyım ama en iyi konfigürasyon bence şöyle: Windows 11 (Çıktığında), WSL2 ile Ubuntu - Kali, VMware veya VirtualBox ile de Linux işlerinizi halledebilirsiniz. Microsoft PowerToys efsane bir araç. Mac özellikleri Windows'a geliyor.

Devlet üniversitelerinde verilen eğitimler bildiğim kadarıyla Windows üzerinden yapılıyor çoğunlukla. Ama özel üniversitelerde farklı tabi. Devlet üniversitesine gidecekseniz Windows belki daha uygun olabilir.
Ama her şeyin bir çözümü var. Windows'ta yapıp Mac'de yapamayacağınız bir şey yok illa ki alternatifi vardır. Sadece biraz daha uğraşmanız gerekebilir belki.
Ben Windows aldım. Henüz hazırlığı bitirdim bölüme geçmedim ama garantiye oynamak için Windows aldım. (Bilgisayar Mühendisliği.)
Oyun konusu da artık çözüldü GeForce Now sağ olsun. Mac alınca oyun da oynayabilirsiniz.

Saydıklarınızdan solidwork Mac'da yok, onu Boot camp ile çalıştırmak zorundasınız. Geri kalanları sorunsuz olarak mevcut. Büyük bir sorun değil aslında fakat karar size ait. İleride canınız oyun da çekerse üzülebilirsiniz. Kesin oyun oynamam hiç sevmiyorum derseniz Mac biraz daha ağır basıyor fakat ileride oyun özlemi çekerim belki diyorsanız Windows'a da yönelebilirsiniz. Ben hala Mac diyorum fakat iki seçenek de sizi çok üzmez. Birini seçmek zorunda değilsiniz.

M1'lerde Boot camp yapılamıyor diye biliyorum.

M1'lerde Boot camp yapılamıyor diye biliyorum.
Evet, bildiğim kadarıyla paralel windows denilen bir kurulum gerçekleştirmek gerekiyor.
Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Taşınabilirliği, uzun batarya süresi ve performans kaybı çok olmadan uzun yıllar kullanımı dolayısı ile macbook almaya karar verdim. Kullanacağım çoğu programı çalıştırmakta, çalıştırmasa dahi bootcamp veya paralel windows ile iş çözülebiliyor görülüyor. Yardımlarınız için tekrardan sağ olun.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı