MacBook Pro M1 grafikerlik için yeterli midir?

Reimstein

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, grafik öğrencisiyim. Dizüstü bir bilgisayar almam gerekiyor fakat MacBook Pro M1 13inch versiyonunda grafikerlik programlarını çalıştırmada herhangi bir problem yaşar mıyım? Geleceği de düşünerek bir seçim yapmam gerekiyor. MSI'in ya da Monster'ın Gaming laptoplarından MacBook almak grafikerlik için daha iyi midir?

Merhaba, grafik öğrencisiyim. Dizüstü bir bilgisayar almam gerekiyor fakat MacBook Pro M1 13inch versiyonunda grafikerlik programlarını çalıştırmada herhangi bir problem yaşar mıyım? Geleceği de düşünerek bir seçim yapmam gerekiyor. MSI'in ya da Monster'ın Gaming laptoplarından MacBook almak grafikerlik için daha iyi midir?
Kesinlikle daha iyi. Hatta M1 Pro'nun aynı anda 20 4K video oynatma kabiliyeti var.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta kullanacağınız yazılımların M1 uyumluluğu. Resmi olarak desteklenmese de uygulamalar Rosetta üzerinde fena çalışmıyor ama ayrı ayrı bakmanız yararına olur. Grafikerlik için M1 fazlasıyla yeterli fakat 3D render için Maya, Blender, Cinema 4D'ye ya da kullanacağınız yazılıma ayrı ayrı bakmak lazım. Şuradan da bakabilirsiniz:

Korsan kullanmayı düşünüyorsanız M1 sürümünün korsanı var mı diye bakmak da gerekebilir.

M1 uyumlu olmayan birçok program kullanıyorum şu an performansta sorun yaşamadım. Unity Editor'un M1 uyumluluğu yok. Discord'un da yok. Fark ettiğim tek şey yüksek güç tüketimi oldu. Unity için normal ama Discord'un fazla pil tüketmesi çok mantıksızdı. Şimdi web tabanlı kullanıyorum güç tüketimi bariz daha az. Belki Discord'a özel bir sorundur.

Bir detay olarak da belleğe dikkat etmeniz gerekebilir. Photoshop yüksek çözünülürlükte çok bellek isteyebilir, 8 GB'lık model düşünüyorsanız yetmeyebilir. Bunu da araştırın isterseniz.

Geri
Yukarı