MacBook Pro alınır mı?

RX5300M RX5500M RX5600M makine güçsüz öyle mi?

O oyun laptopunu sırtında taşımaya kalksan omuz ağrılarından muzdarip olursun bence mühendislik okuyan biri için çizim programlarını düzgünce kullanabilmek açısından MacBook daha mantıklı kalır görüşündeyim. Üzerindeki SSD Samsung 970 Evo Plus sanırım okuma yazma hızları 3.3GB testlerde.
Yalnız konu sahibi RX serisi olan Macbook Pro almayacak. 13 İnç olan İris Plus 645 Macbook Pro düşünüyor. RX grafik kartlı olanlar 20K'dan aşağı değil.

Dostum alacağı Mac'te, bu GPU olmayacak ki. Neden konuyu sapıtıyorsun?
30.000 TL'ye yakın olan MacBook Pro'da bu GPU var.
Bu GPU'nun gücü bir RX470, 570 etmiyor.

Kardeşim benim dediğim mobil GPU senin gösterdiklerin masaüstü GPU'su biri daha fazla enerji tüketiyor biri daha az enerji üreterek o performansı bir notebook cihaza sunmaya çalışıyor. Adamın yazdığını okursan genel olarak kastedmiş bende bu modelleride mi güçsüz diye sordum.

Yalnız konu sahibi RX serisi olan MacBook Pro almayacak. 13 inç olan iris Plus 645 MacBook Pro düşünüyor. RX grafik kartlı olanlar 20K'dan aşağı değil.

Evet doğru ancak render ve profesyonel işlerle uğraşan kişiler için MacBook daha iyi kalıyor. Ucuza ikinci el bulursa elindeki makinenin satışından para bile arttırabilir.

Son düzenleme:
Kardeşim benim dediğim mobil GPU senin gösterdiklerin masaüstü GPU'su biri daha fazla enerji tüketiyor biri daha az enerji üreterek o performansı bir notebook cihaza sunmaya çalışıyor. Adamın yazdığını okursan genel olarak kastedmiş bende bu modelleride mi güçsüz diye sordum.

Dostum gerçekten sen, Apple'a kaptırmışın kendini. Apple'da Apple :).
macOS güzelde, donanımlara değmez.

Adamın alacağı Mac'den o GPU yok.

Dostum gerçekten sen, Apple kaptırmışın kendini. Apple'da Apple :).
macOS güzelde, donanımlara değmez.

O donanımları Apple yaptığı işletim sistemine göre topluyor mesela Intel Apple’a özel işlemci üretiyor(du) aynı şekilde AMD’de özel olarak ekran kartı tasarlıyor üzerlerinde değişiklikler yapılıyor kullanılan depolama birimleri ve RAM'lerde aynı şekilde üretiliyor mesela piyasadaki herhangibir RAM'i MacBook'lara takamıyorsunuz Mac için özel üretilen RAM'ler var mesela Corsair ve Crucial üretiyor bunun gibi. Bu cihazların donanımı yazlımı ile bayağı uyumlu çalışınca ortaya güçlü bir cihaz çıkıyor.
Eski cihazlarını daha çok ikinci el olarak alınması tavsiyemdir.

O donanımları Apple yaptığı işletim sistemine göre topluyor mesela Intel Apple’a özel işlemci üretiyor(du) aynı şekilde AMD’de özel olarak ekran kartı tasarlıyor üzerlerinde değişiklikler yapılıyor kullanılan depolama birimleri ve RAM'lerde aynı şekilde üretiliyor mesela piyasadaki herhangibir RAM'i MacBook'lara takamıyorsunuz Mac için özel üretilen RAM'ler var mesela Corsair ve Crucial üretiyor bunun gibi. Bu cihazların donanımı yazlımı ile bayağı uyumlu çalışınca ortaya güçlü bir cihaz çıkıyor.
Eski cihazlarını daha çok ikinci el olarak alınması tavsiyemdir.
Ryzen 3 3200g bilgisayarım gayet performanslı çalıştığı için bu uyumluluklar falan boş geliyor bana.
Apple sizlerde algı yaratmış.

O oyun laptopunu sırtında taşımaya kalksan omuz ağrılarından muzdarip olursun bence mühendislik okuyan biri için çizim programlarını düzgünce kullanbilmek açısından MacBook daha mantıklı kalır görüşündeyim. Üzerindeki SSD Samsung 970 Evo Plus sanırım okuma yazma hızları 3.3GB testlerde.

MacBook'a o kadar para vericegine tasarim için MSI markasinin laptoplari var onu alsin o zaman? MacBook almasin fiyatini haketmiyor kazik ve pahali.

O oyun laptopunu sırtında taşımaya kalksan omuz ağrılarından muzdarip olursun bence mühendislik okuyan biri için çizim programlarını düzgünce kullanbilmek açısından MacBook daha mantıklı kalır görüşündeyim. Üzerindeki SSD Samsung 970 Evo Plus sanırım okuma yazma hızları 3.3GB testlerde.

5B8D9FC3-51D9-40E7-B6D5-4C58D81EE719.png

Buna bu para verilir mi? Intel'in kendi islemcisi bulunuyor icinde? Gidip MSI tasarim laptop alin.
Bu cok daha iyi ve 500 TL daha ucuz.

Dosya Ekleri

• 0F9BDB9C-BA3B-418F-B8FF-41F35411034F.png
    0F9BDB9C-BA3B-418F-B8FF-41F35411034F.png
    147,8 KB · Görüntüleme: 30
Son düzenleme:
Nesiller arası 2. nesilden beri Intel çok fazla bir fark oluşturmadı ciddi rakip olmadığı için. Ryzen çıkınca ancak uyandılar. İşlemcilerin bir modellerini atın bakalım.
Yüklediğim resimlerden i7ye yükselttiğim 8.nesil işlemcili olan laptop 15200 tl , yükseltilmemiş haliyle i5 10.nesil laptop 16.000 tl , arada kaldığım 2 laptop bunlar

Alacağım laptop modelleri bu kadar güçlü değil en düşük Pro modellerinden birini almayı düşünüyorum bir üst mesajımda arada kaldığım 2 laptopu görebilirsiniz.

Dosya Ekleri

• 14287.png
    14287.png
    13,4 KB · Görüntüleme: 28
  • 15039.png
    15039.png
    13,7 KB · Görüntüleme: 24
MacBook'a o kadar para vericegine tasarim için MSI markasinin laptoplari var onu alsin o zaman? MacBook almasin fiyatini haketmiyor kazik ve pahali.

Eki Görüntüle 724496

Buna bu para verilir mi? Intel'in kendi islemcisi bulunuyor icinde? Gidip MSI tasarim laptop alin.
Bu cok daha iyi ve 500 TL daha ucuz.

Karşılaştırdığınız laptop oyun bilgisayarı evet sadece ekran kartı farkı var zaten oyun bilgisayarı adı altında çıkan üründe bir zahmet bulunsun gösterdiğiniz MSI laptop ekrandan kaybediyor içerisinde ne marka SSD var bilmiyorum ama MacBook'larda 970 Evo Plusya da 980 var üzerinde yazmıyor ama Samsung SSD'si sanırım 970 Evo Plus diye tahmin ediyorum her neyse. Touch ID senin gösterdiğin laptopta yok mesela bu bir güvenlik açısından bir artı ha ben şifre kullanırım diyorsan ayrı 16 GB bellek var bu mobil bellek olabilir sanırım ama ciddi bir performanslı bellek olduğunu söyleyebiliriz. i5 10.nesil işlemci barındırıyor güzel bir işlemci oyun bilgisayarlarındada kullanılıyor. Paylaşımlı ekran kartı var ama UHD Graphics değil ırıs Plus. MacBook pil olarak da bu cihaza karşı üstün kalır. Ayrıca hafiflik ve incelik olarak MacBook daha iyi kalıyor.

Şimdi MacBook oyun cihazı değil ama aynı amaçla üretilmiş laptoplar var mesela Dell tarafında vardı. Render performasları uygulama çizim programları Photoshop programları vs karşılaştırıldığında MacBook daha hızlı kaldığı görüldü. Yani iki amacı aynı olmayan bilgisayarı karşılaştırmak doğru değil. Senin mantığına göre Lenovo'nun Thinkpad modelleri yerine HP 15 MX serili ekran kartlı modellerini almak daha doğru mantığına geliyor ama o işler öyle değil işte iki bilgisayar farklı şekilde tasarlanıyor farklı şekilde mühendislerin elinden geçiyor.

Geri
Yukarı