MacBook Pro bataryası hızlı bitiyor

Evet, pilde de yapabilirisiniz. Büyük ihtimalle oyun laptoplarındaki MUX tarzı bir olay var fakat bataryanın geç şarj olma olayını anlamadım.
Monitörün bağlantısını çıkarttığımda sadece UHD grafik birimi gözüküyor bu durumda şarj hızlı oluyor gözle görülecek seviyede. Bir uygulama buldum bu da pil sağlığını söylüyormuş. Telefonumu bağladım doğru tespit etti.

1705277000190.png

Uygulama bence doğru çalışıyor çünkü telefonun pil sağlığını doğru algıladı.
1705277060173.png

Bu bağlamda MacBook'un pil sağlığı 82 diyebilir miyiz?

Hocam bildiğim kadarıyla Macbooklar HDMI bağlantısında harici GPU kullanımına geçer bu laptoplarda da bu şekildedir muhtemelen HDMI çıkardığınızda da harici GPU devre dışı kalıyor ve cihaz rahatlıyor sıkıntı tamamen bundan ibaret çözümü var mı bilmiyorum ama sorunu daha önce duyduğum için buraya yazmak istedim üstteki arkadaşın dediği gibi de aslında MUX olmayan laptoplarda MUX devredeymiş gibi kullanılabiliyor HDMI ile birlikte sizin Macbook'unuz HDMI takılı olduğu için yük üzerinde olmamasına rağmen öyleymiş gibi davranıp kendini harici GPU ile çalıştırıyor ve bunun sonuçları hızlı şarj tüketimi ve ısınma olarak geri dönüyor.

Monitörün bağlantısını çıkarttığımda sadece UHD grafik birimi gözüküyor bu durumda şarj hızlı oluyor gözle görülecek seviyede. Bir uygulama buldum bu da pil sağlığını söylüyormuş. Telefonumu bağladım doğru tespit etti.

Eki Görüntüle 2084884

Uygulama bence doğru çalışıyor çünkü telefonun pil sağlığını doğru algıladı.
Eki Görüntüle 2084885

Bu bağlamda MacBook'un pil sağlığı 82 diyebilir miyiz?
Evet, iyi sayılır ama Intel işlemciden ötürü uzun vadede M çipler gibi dayanmaz.

2. olasılık da sürekli %100 şarjda tutulduğu için pil hücreleri 2019'dan beri zaman görmüştür. Aldente gibi programlarla %85 gibi bir değere sabit tutulup, o şekilde prizde kullanılmalıydı.

Ben de almayı düşünüyorum tam aynısından sonra M1 Air 16 GB RAM olana karar verdim.
Şu an bu cihazı kullanıyorsanız da hala Aldente ile sabitleme yapıyorsanız bataryanızı kendiniz öldürüyorsunuz. 2019 sonrası Mac'lerde T2 çipi var sırf bu batarya kontrolünü yapan. Kendisi 80'de kesiyor, iç gerilim düştüğü zaman 5-10% şarj edip tekrar çekiyor vesaire. Tüm parametreleri ayarlayan bir mikroişlemci var üzerinde yani.

T2 çipi var ise bilgisayar sürekli şarjda kullanılmalı zaten, değilse de Aldente kullanılabilir. Öte yandan Intel modeller zaten çok iyi değiller zaten şarjda. Bence ne beklediğiniz ile de alakalı.

1705280734625.png

Isınmadan kaynaklı hasar görmüş olabilir veya başından beri üretim hatası vardı fakat şarjda olduğundan pek fark edilmedi.

2. olasılık da sürekli %100 şarjda tutulduğu için pil hücreleri 2019'dan beri zaman görmüştür. Aldente gibi programlarla %85 gibi bir değere sabit tutulup, o şekilde prizde kullanılmalıydı.
Aldente gibi uygulamaların zararlı olduğunu duymuştum. Apple zaten şarjda kullanıldığı sürece cihazın bataryasını koruyor.

Gece 4-5 civarında şarj 80 iken ekranı kapattım yani uyku moduna girdi ve arka planda bütün programları kapatmıştım. Şu an yeni açtım bilgisayarı fakat hiç şarjı yoktu yeni yeni şarj oluyor. Satıcıyla iletişime geçeyim bu böyle olmaz yani.

@Ella Freya Satıcıyla durumu görüştüm ve iade alabileceğini söyledi. Formatlayıp iade edeceğim.

Son düzenleme:
Gece 4-5 civarında şarj 80 iken ekranı kapattım yani uyku moduna girdi ve arka planda bütün programları kapatmıştım. Şu an yeni açtım bilgisayarı fakat hiç şarjı yoktu yeni yeni şarj oluyor. Satıcıyla iletişime geçeyim bu böyle olmaz yani.

@Ella Freya Satıcıyla durumu görüştüm ve iade alabileceğini söyledi. Formatlayıp iade edeceğim.
5300M model seçmenizin özel bir sebebi var mı bootcamp vs.?

Macbook Pro M1 16GB Ram olan versiyona bakabilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Intel olanda %3 şarj kalmışken, M1 olana tam 66 pil var :)

@Ella Freya Hayır özel bir sebebi yok. 16 Ekran olmasını istiyorum ama M1'ler oldukça pahalı o yüzden Intel tercih ediyorum. Bugün bir cihaz buldum şu an pil konusunda oldukça memnunum kozmetik olarak diğerinden çok daha iyi.

Screenshot 2024-01-16 at 19.45.57.png

Yeni konular

Geri
Yukarı